Черкащанам нагадують про важливість доцільного використання антибіотиків

В Україні триває Всесвітній тиждень підвищення обізнаності про проблему  стійкості до протимікробних препаратів. Стійкість до антибіотиків препаратів у час війни особливо небезпечна. Про це повідомив головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

Антибіотикорезистентність є проблемою глобального значення та досить серйозною загрозою для людства. Серед головних причин її розвитку – надмірне та нераціональне використання антибіотиків, самолікування, недотримання призначеного курсу, неналежний інфекційний контроль у закладах охорони здоров’я.

– Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються антибактеріальними препаратами швидко й без наслідків, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей, – повідомив Володимир Папач. – Так, за даними ВООЗ у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею. Саме тому важливо говорити про правильне використання антибіотиків.

Нагадаємо, що з метою розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску антибіотиків та самолікування, в Україні з серпня 2022 року був запроваджений електронний рецепт на них. Крім того, у 2015 році ВООЗ запустила Глобальну систему нагляду за резистентністю та застосуванням антимікробних препаратів. Україна долучилася до неї кілька років тому. А в закладах охорони здоров’я, що надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам, згідно з наказом МОЗ України від 03.08.2021 р. № 1614 має бути запроваджена система профілактики інфекцій та інфекційного контролю, адміністрування антимікробних препаратів.

У рамках проведення епідеміологічного нагляду за протимікробною резистентністю патогенів, Державною установою «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» з початку року було проведено 1130 досліджень з визначення і оцінки чутливості виділених зі зразків біологічного матеріалу пацієнтів закладів охорони здоров’я області збудниківдо протимікробних препаратів. За результатами було виділено 80 стійких штамів, що становить 7,1 %.

Користуючись нагодою, Володимир Папач дав низку порад мешканцям області щодо запобігання розвитку стійкості до протимікробних препаратів. Для цього потрібно:

  • Не займатися самолікуванням. Приймати лише ті антибіотики, які призначив лікар.
  • Не переривати лікування, не пропускати прийом ліків. Завжди завершувати курс антибіотиків, навіть якщо стало краще.
  • Не продовжувати курс лікування без відома лікаря. Ніколи не використовувати антибіотики, які залишилися після курсу прийому.
  • Негайно звертатися до лікаря, якщо антибіотики, які він прописав, не полегшують симптоми захворювання.
  • Не лікуватися антибіотиками при вірусних інфекціях, адже вони діють лише на бактерії.
  • Не консультувати друзів, родичів, знайомих та не призначати їм лікування, не ділитися з ними антибіотиками.
  • Попереджувати інфекції: дотримуватися здорового способу життя, регулярно мити руки, уникати контакту із хворими людьми і вчасно робити щеплення.

Щоб стійкість до протимікробних препаратів не поширювалася, потрібні консолідовані зусилля всього суспільства.

Стрічка новин