5 важливих запитань про електронні направлення
Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до іншого надавача медичної допомоги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо.
А в рамках Програми медичних гарантій ці послуги гарантовано надаються безоплатно саме за е-направленням.
На сьогодні в електронній системі охорони здоровʼя створено понад 293,5 млн електронних направлень для майже 23,5 млн пацієнтів. Це свідчить про те, що е-направлення є одним із найпоширеніших електронних медичних сервісів в Україні.
Сьогодні ми нагадаємо відповіді на кілька важливих запитань щодо використання е-направлень.
1. Хто може сформувати мені е-направлення? Чи вірно, що це може зробити лише мій сімейний лікар?
Електронні направлення можуть виписувати як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти.
Така технічна можливість доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя (далі – ЕСОЗ).
Е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження – консультації, лабораторні дослідження тощо.
Отже, якщо лікар-спеціаліст вважає за потрібне спрямувати вас на додаткові дослідження або консультації, він повинен сам сформувати електронне направлення в ЕСОЗ. Скеровувати пацієнта в такому разі на рівень «первинки», щоби просто виписати е-направлення чи, приміром, е-рецепт, є недоцільним та лише витрачає час пацієнта та лікаря.
2. На які види послуг я можу отримати е-направлення?
Окрім направлення на консультацію до лікаря-спеціаліста, ви також можете отримати е-направлення на візуалізацію та лабораторну діагностику.
Візуалізація – це такі обстеження як рентген, ультразвукова діагностика, магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, ангіографія, енцефалографія та багато інших. Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.
Результати таких обстежень допомагають лікареві виявити захворювання, встановити діагноз та призначити лікування.
3. В якому медзакладі я можу отримати послугу за е-направленням?
Ви можете самостійно обрати установу та отримати допомогу, на яку вас направив лікар, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив.
При цьому ви можете обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОП, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі ви можете отримати допомогу за направленням безоплатно.
4. Яке підтвердження мені надасть лікар для е-направлення? Чи обовʼязково предʼявляти друковане направлення для отримання послуги?
Після того, як лікар сформує вам е-направлення, ви отримаєте смс із кодом цього направлення на свій телефон – цей код і є основним підтвердженням отримання е-направлення. А якщо у вас немає телефону, лікар роздрукує направлення.
При цьому зауважте, що лікар може сформувати направлення як на одне обстеження, так і на групу послуг. Таке групове направлення все одно матиме один номер – 16-значний код, що складається з цифр та літер.
Цей код необхідно надавати щоразу, поки ви не отримаєте всі послуги, зазначені у направленні.
Важливо! Для отримання послуги за е-направленням не потрібно друкувати паперову копію е-направлення. Вимога щодо предʼявлення паперового направлення зі сторони закладів є недоцільною, порушує чинне законодавство та обмежує права пацієнтів в безперешкодному отриманні медичної допомоги!
5. В яких випадках е-направлення до лікаря-спеціаліста не потрібне?
Ви можете потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів без направлення. Це, зокрема, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого ви перебуваєте під медичним наглядом для лікування від хронічних захворювань. Також не потрібно щоразу отримувати направлення до лікуючого спеціаліста, в якого ви проходите лікування.
Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з лікарем.
-
17:18Адаптаційний простір відкрили на Чигиринщині
Адаптаційний простір «Ми – поруч» запрацював у Чигиринській громаді. Тут ветерани, військові та їхні близькі можуть отримати необхідну підтримку та супровід. Про це повідомляють у…
17:18 -
16:41На Черкащині відбудеться масштабний економічний форум
Щотижнева комунікація влади та бізнесу цього разу відбудеться у форматі офлайн. В області проведуть «Черкаський міжнародний економічний форум-2024». Про це повідомив начальник ОВА Ігор Табурець.…
16:41 -
14:59Як приватизація землі наповнює бюджети: аналіз відкритих даних торгів
Станом на травень 2024 року в Україні продано 567 000 гектарів землі, з них через систему Прозорро.Продажі — 6 363 гектари на суму 2,06 мільярда…
14:59 -
14:17Виставка сучасного мистецтва триває в Черкасах
У Черкаському художньому музеї експонують виставку сучасного мистецтва, що передана Фондом Миколи Бабака в межах акції «Сучасне мистецтво України. Музейна колекція». Її приурочили до Дня…
14:17 -
14:02Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області
Із 18 по 24 листопада 2024 року в області захворіли 4 426 осіб на ГРВІ, включно із COVID-19. Більше половини пацієнтів – діти. Показник захворюваності…
14:02 -
13:40Черкаські виробники залучають державну підтримку на переробку
Понад 42 млн грн на розвиток переробки отримали від держави 9 підприємств Черкащини цьогоріч. Вони скористалися можливостями програми «єРобота: Новий рівень». Про це розповів начальник…
13:40 -
11:53Де отримати безоплатне лікування безпліддя в Україні
Цього року держава вперше покриває витрати на лікування безпліддя. Уже 977 жінок скористалися цією можливістю, і 368 з них завагітніли. Що входить у безоплатне лікування…
11:53 -
11:17«Кібернасильство: знаємо та протидіємо»: в Україні стартує інформаційна кампанія до «16 днів проти насильства»
Офіс віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з Міністерством юстиції, Національною поліцією України, Кіберполіцією України та Координаційним центром з надання правничої допомоги, оголошує…
11:17 -
10:16Курс на зиму: синоптики прогнозують морози
За прогностичними розрахунками, на Черкащині очікуються від 7º морозу на заході до 5º морозу на решті території. Всього 2º морозу на Чигиринщині. Про це повідомляють…
10:16 -
10:00Без бар’єрів: доступних ЦНАП більшає в області
Ще три центри з надання адмінпослуг на Черкащині стали доступнішими для різних категорій населення. Про це повідомляють у департаменті регіонального розвитку Черкаської ОВА. ЦНАП Городищенської…
10:00 -
09:57Черкаські спортсмени тріумфували на кубку України з таеквондо ІТФ
670 спортсменів з усієї України змагалися за нагороди кубку України з таеквондо ІТФ. Першість днями відбулася у Кременчуці. Черкащани вибороли низку нагород та здобули…
09:57 -
09:52Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 25 листопада
Ніч на Черкащині минула з тривогою, утім без наслідків. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. По ворожих цілях працювали сили та засоби ППО.…
09:52