5 важливих запитань про електронні направлення
Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до іншого надавача медичної допомоги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо.
А в рамках Програми медичних гарантій ці послуги гарантовано надаються безоплатно саме за е-направленням.
На сьогодні в електронній системі охорони здоровʼя створено понад 293,5 млн електронних направлень для майже 23,5 млн пацієнтів. Це свідчить про те, що е-направлення є одним із найпоширеніших електронних медичних сервісів в Україні.
Сьогодні ми нагадаємо відповіді на кілька важливих запитань щодо використання е-направлень.
1. Хто може сформувати мені е-направлення? Чи вірно, що це може зробити лише мій сімейний лікар?
Електронні направлення можуть виписувати як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти.
Така технічна можливість доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя (далі – ЕСОЗ).
Е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження – консультації, лабораторні дослідження тощо.
Отже, якщо лікар-спеціаліст вважає за потрібне спрямувати вас на додаткові дослідження або консультації, він повинен сам сформувати електронне направлення в ЕСОЗ. Скеровувати пацієнта в такому разі на рівень «первинки», щоби просто виписати е-направлення чи, приміром, е-рецепт, є недоцільним та лише витрачає час пацієнта та лікаря.
2. На які види послуг я можу отримати е-направлення?
Окрім направлення на консультацію до лікаря-спеціаліста, ви також можете отримати е-направлення на візуалізацію та лабораторну діагностику.
Візуалізація – це такі обстеження як рентген, ультразвукова діагностика, магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, ангіографія, енцефалографія та багато інших. Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.
Результати таких обстежень допомагають лікареві виявити захворювання, встановити діагноз та призначити лікування.
3. В якому медзакладі я можу отримати послугу за е-направленням?
Ви можете самостійно обрати установу та отримати допомогу, на яку вас направив лікар, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив.
При цьому ви можете обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОП, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі ви можете отримати допомогу за направленням безоплатно.
4. Яке підтвердження мені надасть лікар для е-направлення? Чи обовʼязково предʼявляти друковане направлення для отримання послуги?
Після того, як лікар сформує вам е-направлення, ви отримаєте смс із кодом цього направлення на свій телефон – цей код і є основним підтвердженням отримання е-направлення. А якщо у вас немає телефону, лікар роздрукує направлення.
При цьому зауважте, що лікар може сформувати направлення як на одне обстеження, так і на групу послуг. Таке групове направлення все одно матиме один номер – 16-значний код, що складається з цифр та літер.
Цей код необхідно надавати щоразу, поки ви не отримаєте всі послуги, зазначені у направленні.
Важливо! Для отримання послуги за е-направленням не потрібно друкувати паперову копію е-направлення. Вимога щодо предʼявлення паперового направлення зі сторони закладів є недоцільною, порушує чинне законодавство та обмежує права пацієнтів в безперешкодному отриманні медичної допомоги!
5. В яких випадках е-направлення до лікаря-спеціаліста не потрібне?
Ви можете потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів без направлення. Це, зокрема, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого ви перебуваєте під медичним наглядом для лікування від хронічних захворювань. Також не потрібно щоразу отримувати направлення до лікуючого спеціаліста, в якого ви проходите лікування.
Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з лікарем.
-
10:57Мобілізовані ФОПи та ветерани Черкащини можуть отримати податкові консультації за номерами «гарячих ліній»
Для вирішення податкових питань мобілізованих самозайнятих осіб в Україні запустили «гарячих ліній». Вони працюють у кожному територіальному органі ДПС та надають консультації мобілізованим ФОПам, особам,…
10:57 -
09:12Загальні бойові втрати противника станом на 17 квітня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 17.04.25 орієнтовно склали:особового складу ‒ близько 937440 (+1230) осіб ,танків ‒ 10654 (+16) од,бойових броньованих машин ‒ 22217…
09:12 -
09:08Звернення Президента України
https://youtu.be/PF3XiWI2aRM?si=sZbkkHK_LuZZW9MU Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Щойно була доповідь міністра оборони Умєрова про комунікацію та спільну роботу з нашими партнерами в Європі: будуть нові пакети…
09:08 -
17:47Черкащина зміцнює міжнародне співробітництво
Черкащина зацікавлена в поглибленні партнерства з Азербайджаном. На цьому наголосив очільник області Ігор Табурець, спілкуючись з Надзвичайним і Повноважним Послом Азербайджанської Республіки в Україні Сеймуром…
17:47 -
16:11Розрахуйте субсидію на оренду житла самостійно
Для підтримки українців, які змушені були через війну залишити свої домівки і винаймати житло в інших регіонах країни, Мінсоцполітики розробило і запровадило новий інструмент підтримки…
16:11 -
14:4660 000 голосів бізнесу: платформа «Пульс» презентує ШІ-аналітику оцінок і коментарів підприємців
Платформа «Пульс», що збирає відгуки бізнесу про взаємодію з державою, перетнула позначку в 60 000 оцінок. Міністерство економіки презентує аналітику коментарів, сформовану на основі штучного…
14:46 -
14:01Цьогоріч понад 50 тис. родин отримали допомогу від держави через «пакунок малюка»
Держава підтримує батьків: протягом року після народження дитини вони мають право скористатися програмою «Пакунок малюка». Саме Державна служба України у справах дітей займається реалізацією цієї…
14:01 -
14:00Як працює шеринг е-документів у Дії для відвідувачів сервісних центрів МВС
Громадянам, які звертаються за адміністративними послугами до сервісних центрів МВС, не обов’язково робити копії своїх документів чи носити їх з собою. Відвідувачі мають можливість ділитись…
14:00 -
13:36Як додати дозвіл на зброю у Дії?
Документи на зброю тепер доступні прямо у смартфоні. Без черг, паперів та зайвої бюрократії. Як додати дозвіл, які можливості доступні власникам зброї та як працює…
13:36 -
13:10З початку року громади закупили 110 шкільних автобусів українського виробництва
Громади продовжують оновлювати шкільний автопарк коштом державної субвенції. Від початку року через електронний каталог Prozorro Market закупили 110 нових автобусів для підвезення учнів. Частину транспорту…
13:10 -
11:56Школярі Черкащини здобули нагороди всеукраїнських учнівських олімпіад
З призовими місцями повернулися школярі Черкащини із всеукраїнських учнівських олімпіад. Про це інформують в управлінні освіти і науки ОВА. Загалом цього року в конкурсі брали…
11:56 -
11:31В області стартував конкурс для краєзнавців і музейників
Відзначити тих, хто досліджує і розповідає про Черкащину. В області розпочався прийом заявок на здобуття премії імені Михайла Максимовича. Про це інформують в управлінні культури…
11:31