НАТО

Організація Північноатлантичного договору або Північноатлантичний Альянс (англ. North Atlantic Treaty Organization — NATO, фр. L’Organisation du Traité de l’Atlantique Nord — OTAN) — міжнародна політично-військова організація, створена 4 квітня 1949 року. Головний принцип організації – система колективної оборони, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на атаку з боку зовнішньої сторони.

НАТО є військово-політичним блоком 29 держав, що володіє всією необхідною інфраструктурою і системою органів з її управління. Це сотні комітетів, груп, служб, управлінь чи підрозділів планування, військових і цивільних (транспортних, медичних тощо), а також навчальних Центрів з підготовки та перепідготовки фахівців. НАТО — міжурядова організація, члени якої виділяють кошти та ресурси, необхідні для повсякденного функціонування її відповідно з Договором: проведення зустрічей, підготовка та прийняття рішень, реалізації інших завдань в рамках спільних інтересів всіх членів альянсу.

Основна частина військових сил та військової інфраструктури належить державам-членам НАТО, залишається під їх безпосереднім управлінням і національним командуванням до тих пір, поки не виникне необхідність в її виділенні цілком (або частково) для вирішення певних військових завдань під загальним командуванням НАТО. Фінансування навчання і складу національних контингентів здійснюється за рахунок бюджету відповідних держав.

Головні органи НАТО:

– Рада НАТО (на рівні глав держав і урядів, або міністрів);

– Генеральний секретар;

– Комітет планування оборони (міністри оборони);

– Військовий комітет (начальники штабів);

– Регіональні командування.

Країни-члени НАТО:

– з 4 квітня 1949 (країни-засновники): Бельгія, Великобританія, Данія, Франція, Нідерланди, Ісландія, Канада, Люксембург, Норвегія, Португалія, США, Італія;

– з 18 лютого 1952: Греція, Туреччина;

– з 6 травня 1955: Німеччина;

– з 30 травня 1982: Іспанія;

– з 12 березня 1999: Чехія, Польща, Угорщина;

– з 2 квітня 2004: Болгарія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія та Естонія;

– з 1 квітня 2009:  Албанія та Хорватія;

– з 5 травня 2017: Чорногорія.

Анонси