УІНП розпочинає інформаційну кампанію до Дня захисників і захисниць та 80-річчя УПА
14 жовтня відзначатимемо День захисників і захисниць України та 80-річчя створення Української повстанської армії.
Сьогодні, коли Україна відстоює незалежність у повномасштабній війні з Російською Федерацією, обидві пам’ятні дати тісно переплітаються. Їх поєднують боротьба за державність проти московського режиму і тяглість військових традицій.
Щоб вшанувати сучасних захисників і захисниць України та воїнів УПА, Український інститут національної пам’яті розпочинає інформаційну кампанію під гаслом «Боролись! Боремось! Поборемо!».
Ми маємо на меті показати тяглість боротьби за державність і військових традицій, а також зв’язок поколінь, які втілювали і втілюють цю боротьбу.
Для українців сьогодні слова «захисник» і «захисниця» – не формальність чи красива фраза. Після 24 лютого 2022 року для всіх цивільних громадян України захист, який неймовірно дорогою ціною надають наші оборонці, – це те, що справді рятує від масових смерті, каліцтв, тортур, ув’язнень та переслідувань. Натомість у тимчасово окупованих містах і селах російський режим чинить злочини, які світ думав, що після Другої світової війни залишилися в минулому.
Розпочата Росією війна у 2014-му, а потім і повномасштабне вторгнення спонукали сотні тисяч українців узяти до рук зброю і стати захисниками.
Водночас цей феномен не є виключно сучасним явищем. Ми маємо приклади з нашого минулого, коли українці масово підіймалися на збройну боротьбу за право на свободу та ідентичність. Один із таких прикладів – історія Української повстанської армії. Ця військово-політична формація українського національно-визвольного руху прагнула відновити українську державність у час, коли світ був охоплений Другою світовою війною, а на землях України два тоталітарні режими – комуністичний і нацистський – коїли масові злочини.
УПА стала продовженням визвольного руху періоду Української революції 1917–1921 років, а також Української військової організації та Організації українських націоналістів, які виникли після та у відповідь на втрату незалежної української державності на початку 1920-х.
Українська повстанська армія була створена в 1942 році. Вона діяла під час Другої світової війни, воюючи спершу з німецькою окупаційною армією. А коли нацистський режим був знищений та засуджений, УПА продовжила боротьбу проти ще одного тоталітарного режиму – комуністичного. Під час Другої світової війни повстанське підпілля діяло в усіх регіонах України – від Галичини до Криму і Донеччини. Детальніше про діяльність у Центральній та Східній Україні в тематичному ролику та інтерв’ю з істориком Іваном Патриляком.
Радянський режим зумів у свідомості багатьох затаврувати упівців як «посібників нацистів». Наратив «українці були на боці фашистів, а російський народ здобув перемогу над фашизмом» радянській пропаганді вдалося поширити у світі. Сьогодні на цих радянських пропагандистських штампах Росія будує свою пропаганду, звинувачуючи українців у нацизмі лише за прагнення мати незалежну державу і готовність відстоювати її. Щоб не бути вразливими до провокацій російської пропаганди, мусимо досліджувати і знати свою історію включно з її непростими сторінками. 80-річчя УПА – добра нагода для цього. Детальніше про історію Української повстанської армії – в інформаційних матеріалах, які підготував УІНП.
Сьогодні Збройні сили України воюють із тим же ворогом, з яким вела боротьбу УПА. Століттями в Росії, попри декларативну зміну вивісок, відроджується політичний режим, який за своєю суттю є імперським, авторитарним і нацистським.
Віримо, що саме в наш час ця боротьба може завершитися перемогою. Це важливо для України – для самого існування нашої ідентичності, культури та держави, адже неможливо не помічати, що російський режим націлений на геноцид українців. Але це також важливо для всього цивілізованого світу. Тому що від результатів цього без перебільшення екзистенційного протистояння залежить, хто здобуде перевагу – демократії і міжнародний порядок, заснований на правилах та повазі, чи імперії й тиранії.
Взаємозв’язок між різними поколіннями борців за Україну проявляється також у спадковості військових традицій. Зокрема, гасло «Слава Україні!» у 2018 році стало офіційним військовим вітанням. А пісня «Зродились ми великої години», яка з 1932 року була гімном ОУН, – тепер марш українського війська. Мазепинка – головний убір Українських січових стрільців, поширена у Галицькій армії, Карпатській Січі та найупізнаваніший елемент однострою УПА – від 2017-го є офіційним головним убором Збройних сил України.
Цьогоріч Президент України запровадив відзнаку «Хрест бойових заслуг» для відзначення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань за видатну особисту хоробрість і відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя і безпосереднього зіткнення із супротивником; видатні успіхи в управлінні військами під час ведення воєнних дій. Ця державна нагорода візуально та символічно відтворює відзнаку УПА, створену знаним повстанським художником Нілом Хасевичем.
Детальніше про УПА, тяглість військових традицій та взаємозв’язок поколінь будемо розповідати в межах цьогорічної інформаційної кампанії на сторінках інституту у соціальних мережах. Зокрема:
- розповімо про ті постаті, чиї імена носять бригади сучасних Збройних сил України, у межах рубрики «Патрони ЗСУ»;
- говоритимемо про УПА голосами самих упівців;
- поділимося кількома історіями нащадків повстанців, які зараз воюють за Україну.
А безпосередньо 14 жовтня проведемо онлайн-марафон. Тож стежте за сторінками Українського інституту національної пам’яті у фейсбуці, інстаграмі та каналом «Історія та пам’ять» у телеграмі.
-
16:36Як учасники бойових дій та люди з інвалідністю можуть безоплатно здобути нову професію
Учасники бойових дій та люди з інвалідністю можуть безоплатно здобути нову професію або підвищити кваліфікацію. Доступно 98 професій та понад 400 програм. Популярні напрями: психологія,…
16:36 -
16:05До 1,6 млн грн на ветеранський бізнес: стартує грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”
Ветерани, ветеранки, їхні сім'ї та родини загиблих Захисників і Захисниць можуть взяти участь у грантовій програмі “Варто РОБИти СВОЄ 2.0” та отримати від 600 тис.…
16:05 -
14:33За тиждень підприємці отримали 408 пільгових кредитів на 1,5 млрд грн за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 408 пільгових кредитів на загальну суму 1,5 млрд грн, зокрема,…
14:33 -
11:44Доступні кредити 5-7-9%: Підприємці отримали пільгових кредитів на 44,3 млрд грн
З початку 2025 року бізнес отримав 13970 пільгових кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на загальну суму 44,3 млрд грн. Від старту програми у лютому…
11:44 -
11:01Всеукраїнські шкільні ліги: черкаські шахісти здобули “срібло” у фіналі змагань
Черкаські школярі вибороли “срібло” на всеукраїнському етапі змагань “Пліч-о-пліч” з шахів. Про це інформують в обласному управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту. П'ятий етап…
11:01 -
10:40Офіцер-рятувальник громади: у МВС презентували безпековий проєкт
Під час форуму «Безпечна громада 2025» міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко представив новий безпековий проєкт МВС – «Офіцер-рятувальник громади», який покликаний суттєво підвищити ефективність системи…
10:40 -
10:07У Мінекономіки анонсували грантову програму для постраждалих підприємств
Уряд готує нову грантову програму для підприємств, які зазнали руйнувань через бойові дії. Про це повідомила перша віце-прем'єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко під час…
10:07 -
09:40Кінець червня на Черкащині: синоптики розповіли про погоду
На Черкащині 30 червня синоптики прогнозують нестійку погоду з невеликими короткочасними дощами та рвучким вітром. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. У Черкасах…
09:40 -
09:20Звернення Президента України
Дорогі українці. Щойно підписав указ про відзначення званням Герой України Максима Устименка – українського льотчика, одного з найкращих наших пілотів. На жаль, посмертно. Сьогодні він загинув,…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 30 червня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 30.06.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 020 010 (+1 070) осіб; танків ‒ 10 980 (+4);…
08:45 -
14:27Ігор Табурець про ліквідацію наслідків ворожої атаки у Смілі
У Смілі зросла кількість потерпілих після ракетно-дронової атаки. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. Так, по допомогу до медиків звернулись уже одинадцять людей. З…
14:27 -
08:10Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 29 червня
У Смілі триває ліквідація наслідків масштабної ракетно-дронової атаки на місто. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. - Поруч із містянами всі потрібні служби, -…
08:10