У Черкаській області функціонує 25 інклюзивно-ресурсних центрів, діяльність яких забезпечує 143 фахівці. З них: практичних психологів – 58, вчителів-логопедів – 42, вчителів-дефектологів – 23, вчителів-реабілітологів – 15 та медичних працівників – 5, які проводять комплексну оцінку розвитку дитини, здійснюють системний кваліфікований супровід осіб у разі встановлення у них особливих освітніх потреб та надають психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові та інші послуги дітям з ООП.
Інклюзивно-ресурсні центри (далі – ІРЦ) відкрито у Бобрицькій, Городищенській, Драбівській, Жашківській, Звенигородській, Золотоніській, Кам’янській, Канівській, Катеринопольській, Корсунь-Шевченківській, Лисянській, Маньківській, Монастирищенській, Новодмитрівській, Паланській, Смілянській, Тальнівській, Уманській, Христинівській, Червонослобідській, Черкаській, Чигиринській, Чорнобаївській та Шполянській територіальних громадах.
У своїй роботі фахівців ІРЦ використовують сучасні методики для визначення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини. На обліку в ІРЦ області перебуває 10140 дітей з ООП. Загалом упродовж 2024 року інклюзивно-ресурсними центрами за різними методиками обстежено 2285 дітей з ООП. На базі ІРЦ фахівці проводять корекційно-розвиткові заняття для 1300 дітей, які не відвідують заклади освіти. Упродовж періоду воєнного стану до ІРЦ області звернулосяпонад 1800 осіб із числа сімей ВПО.
Інклюзивно-ресурсні центри восьми територіальних громад, зокрема: Черкаської, Канівської, Городищенської, Маньківської, Монастирищенської, Тальнівської, Кам’янської, та Паланської використовують мобільний ІРЦ – автомобільний транспортний засіб спеціального призначення, обладнаний для проведення комплексної оцінки та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб з ООП, які проживають у віддалених населених пунктах та мікрорайонах.
Шляхом реалізації Закону України „Про співробітництво територіальних громад” вирішується питання про обслуговування дітей з ООП з тих громад, де немає інклюзивно-ресурсного центру. Так, на основі угод про співфінансування ІРЦ обслуговуються всі діти із 41 територіальної громади області.
Для здійснення методичного та аналітичного забезпечення діяльності ІРЦ області, проведення аналізу даних щодо фахівців, які надають психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами, здійснення підвищення професійної компетентності педагогічних працівників ІРЦ та закладів освіти функціонує обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти при КНЗ „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради”.
Джерело: https://www.osvita-cherkasy.gov.ua/usi-novini/novyny/inkliuzyvno-resursni-tsentry-cherkashchyny