Інформаційно – методичні матеріали для інформування про небезпеки від вибухонебезпечних предметів

В 2005 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй на підтвердження своєї стурбованості стосовно значних гуманітарних проблем пов’язаних з наявністю мін і вибухонебезпечних залишків війни, які мають серйозні і довготривалі соціально-економічні наслідки для населення багатьох країн, було прийнято резолюцію про допомогу в діяльності пов’язаної з розмінуванням.

Одним із важливих рішень зазначеної резолюції — офіційне проголошення 4 квітня Міжнародним днем просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності пов’язаної з розмінуванням.

Основною метою якого є зменшення загроз які становлять міни та вибухонебезпечні залишки війни для безпеки, здоров’я та життя місцевого цивільного населення а також персоналу який приймає участь в програмах та операціях по наданню гуманітарної допомоги, підтримці миру та відновлення.

Для нашої держави це питання надзвичайно і щоденно актуальне, оскільки внаслідок триваючої російської агресії близько 16 тисяч квадратних кілометрів нашої землі в Луганській та Донецькій областях несуть небезпеку для населення. Жахливими наслідками цього факту є втрати як серед цивільного населення так і військовослужбовців. Міни не відрізняють військового від цивільного, чоловіка зі зброєю від дитини або молодої жінки.

Це потребує особливої уваги з боку суспільства на наявну мінну загрозу.

Міністерство оборони України не залишається в стороні від цієї проблеми та на сьогодні спільно з іншими міністерствами та відомствами виконує заходи щодо імплементації Закону України «Про протимінну діяльність» з метою створення ефективної системи протимінної діяльності в державі.

За словами начальника Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності полковника Сергія Рокуна, зменшення кількості постраждалих від мін та вибухонебезпечних в значній мірі залежить від якості та ефективності інформування населення про ризики пов’язані із мінами та вибухонебезпечними залишками війни. Починаючи з 2014 року з метою попередження та недопущення випадків підриву постійно проводяться заходи щодо інформування населення, до яких залучаються всі оператори протимінної діяльності як національні так і міжнародні. З початку 2021 року дана робота була проведена з залученням більш як 53000 населення Донецької та Луганської областей.

Крім цього, з метою забезпечення доступу цивільного населення до інформації про території забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами, Міністерством оборони України розроблено та забезпечено
функціонування інтерактивної карти територій, забруднених мінами та вибухонебезпечними предметами, яка постійно оновлюється за
результатами наданих звітів операторами протимінної діяльності та розміщена на офіційному веб сайті МО України в розділі «Протимінна діяльність» http://www.mil.gov.ua/diyalnist/protiminna-diyalnist/.

Що стосується безпеки персоналу який приймає участь в виконанні заходів розмінування, було розроблено та прийнято національний стандарт з питань протимінної діяльності, який вступив в дію з 1 квітня 2019 року, одним із питань якого є забезпечення дотримання заходів безпеки в ході проведення робіт з нетехнічного, технічного обстежень та розмінування територій.

План заходів з організації робіт гуманітарного розмінування звільнених територій Донецької та Луганської областей.

Основними заходами якого є: проведення нетехнічного, технічного обстеження та операцій з розмінування; маркування небезпечних територій та проведення заходів з інформування населення про ризики пов’язані із мінами та вибухонебезпечними залишками війни.

Так, тільки з початку цього року операторами протимінної діяльності на звільнених територіях Донецької та Луганської областей було очищено 453 га території, перевірено більше 65 км автомобільних та залізничних шляхів та виявлено і знищено 8655 вибухонебезпечних предмета.

Кожен знищений вибухонебезпечний предмет, встановлений знак про попередження мінної небезпеки, а також проведений захід з інформування про мінну небезпеку— це чиєсь врятоване життя!