«Мова – наша зброя», – Ігор Табурець на зустрічі з освітянами Черкащини
Черкащина першою в Україні ухвалила комплексну програму розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя області. Мовні здобутки регіону та результати упровадження програми обговорили на засіданні круглого столу за участі уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя та начальника ОВА Ігоря Табурця.
Область із року в рік демонструвала високі освітні показники з опанування української мови. Упродовж останніх років, до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, Черкащина входила в десятку областей України за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з української мови. Торік майже 70 учнів склали підсумковий мультитест з рідної мови на 200 балів.
– Мова – це зброя проти рашистських загарбників, питання нашої ідентичності та національної безпеки, – наголосив очільник області Ігор Табурець. – Нині в нас всі заклади області провадять освітній процес державною мовою. І це надважливо – популяризувати мову передовсім серед молоді. Ухвалена три роки тому програма передбачає поширення вживання української мови в усіх сферах життя, поглиблення знань про те, якою є наша культура, історичний спадок через низку тематичних заходів, які вже широко проводимо. Переконаний, таких заходів ніколи не буде забагато.
Після початку війни депутати обласної ради підтримали зміни до програми в частині організації безкоштовних курсів, розмовних клубів, навчальних проєктів із української мови для жителів області та внутрішньо переміщених осіб. Таких нині в області перебуваються на обліку понад 150 тисяч вимушених переселенців.
Так, минулоріч тематичні курси з удосконалення мовних норм пройшли понад 1,2 тисячі педагогів області та ще 205 словесників. Участь у волонтерських курсах взяли також 350 учителів прифронтових областей.
Свій високий мовознавчий рівень демонструє й молодь. Торік із 20 учасників фінального етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка від Черкаської області перемогу вибороли 9 учнів, 2 студенти закладів фахової передвищої освіти та 3 студенти закладів вищої освіти. У лютому 2023 року на фінальному етапі конкурсу Черкащину представляли 32 учасники.
Минулоріч у ІV Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика від області вибороли перемогу 2 учасники. Нині у фінальному етапі від закладів освіти Черкащини візьмуть участь 36 учасників.
Педагоги області також розробляють підручники, які отримують гриф МОН. Зокрема, це підручник «Українська література, 6 клас» та додаткові матеріали до нього. Власний посібник із вивчення іноземцями української мови «Welcome to Ukraine. Іntensive course of languages» представили викладачі Черкаського державного технологічного університету. Примірник підручника презентували уповноваженому із захисту державної мови Тарасу Кременю.
Офіційну інформацію читайте на наших ресурсах:
-
13:10Доступні кредити 5-7-9%: 29,2 млрд грн уже залучено аграріями цього року
Програма «Доступні кредити 5-7-9%» залишається головним фінансовим інструментом підтримки аграрного сектору України у 2025 році. З початку року 4 592 агропідприємства залучили майже 29,2 млрд…
13:10 -
12:45«Зроблено в Україні»: За три роки громади закупили понад 1500 шкільних автобусів українського виробництва
Програма «Шкільний автобус» стала однією з найуспішніших державних ініціатив у сфері шкільної інфраструктури. За три роки її реалізації громади придбали понад 1500 автобусів для безпечного…
12:45 -
12:10Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни
Поранення отримані під час війни — це не просто виклик для здоров’я. Це ще й підстава для отримання державної підтримки. Один із таких видів підтримки…
12:10 -
12:00Підсумки приватизації за I півріччя
За результатами першого півріччя 2025 року від приватизації до державного бюджету вже надійшло 820,5 млн гривень. Сукупний економічний ефект склав понад 977 млн гривень. За…
12:00 -
11:30єВідновлення — комісії будуть дистанційно обстежувати зруйноване житло
Українці, чиє житло було знищене внаслідок повномасштабної війни, мають змогу з 2023 року отримати компенсацію в межах програми єВідновлення. Проте в регіонах, де тривають бойові…
11:30 -
10:50Як родинам ветеранів отримати пільги на оплату житлово-комунальних послуг
Родини українських ветеранів мають право на пільги при сплаті житлово-комунальних послуг. У цьому матеріалі пояснюємо, як оформити пільги та які документи потрібні. На які пільги…
10:50 -
09:50Аномальна спека триває: в області прогнозують до +37 градусів
На Черкащині продовжиться спека. За прогнозом синоптиків 9 липня буде сонячна погода з аномально високими температурами. Про це інформують в обласному центрі з гідрометеорології. На…
09:50 -
09:20Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Кілька важливих рішень за цей день. Передусім сьогодні я підписав укази про відзначення званням Героя України Назарія Гринцевича та Дмитра…
09:20 -
08:45Загальні бойові втрати противника станом на 9 липня
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 09.07.25 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 1 029 660 (+1 050) осіб; танків ‒ 11 000 (+5);…
08:45 -
07:51Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 9 липня
Понад шість годин поспіль Черкащина була на тривозі. Ворожі атаки відбивали сили ППО, мобільні вогневі групи. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Загалом…
07:51 -
16:30Безбар’єрність – це коли можеш: у ДПС області працюють над доступністю просторів
Фізична, інформаційна та цифрова доступність. Державна податкова служба області активно впроваджує безбар'єрність у просторах для зручності громадян та їх якісного обслуговування. Так, приміщення Центрів обслуговування…
16:30 -
15:53Новий формат навчання для українських дітей за кордоном: як зареєструватися
Українознавчий компонент – це скорочена програма для дітей, які тимчасово живуть за кордоном. Вона дає змогу вивчати лише ключові українські предмети 5–8 годин на тиждень.…
15:53