Поховання померлих від коронавірусу: як діють медики та рідні?
Аби прояснити ситуацію та не допустити можливого маніпулювання як рідними померлого від коронавірусної інфекції, так і медиками, керівниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова пропонує розібратися в правилах.
– На жаль, у цей складний час не можна оминути конфліктних ситуацій під час реєстрації смерті від коронавірусу чи направлені тіла померлого, що мав підозру на ковід, до моргу/патологоанатомічного відділення.
Розумію, що неможливість традиційного прощання з померлим ще більше вибиває рідних із колії, а швидкість й раптовість процесів не дозволяє повноцінно пройти етапи прийняття ситуації. Однак нелегким є й завдання лікарів, які мають діяти згідно з визначеними алгоритмами, адже найменше порушення може призвести до трагічних наслідків.
Чим потрібно керуватися при похованні та направленні на розтин померлого від COVID-19 та померлих із підозрою на нього постановою №4 головного санітарного лікаря України від 27.03.2020 (можна ознайомитися тут: https://bit.ly/2H82lbo ), а також внесеними до неї змінами від 04.08.2020 (можна ознайомитися тут: https://bit.ly/3j3BWca).
Як відбувається передача тіла померлого для розтину
Після настання смерті пацієнта, що мав підозру чи підтверджений випадок коронавірусу, у відділенні, де лікувався померлий, його тіло обробляють хлорвмісним розчином для дезінфекції та кладуть у герметичний мішок, після чого доставляють у морг чи патологоанатомічне відділення. При цьому працівники закладу охорони здоров’я, відповідальні за підготовку тіла до транспортування, повинні використовувати ЗІЗ, які унеможливлюють вірогідність інфікування через контакт з фізіологічними рідинами хворого, контамінованими предметами
Головне завдання на цьому етапі звести до мінімуму контакт із тілом померлої особи й транспортувати його в найкоротший термін.
Як проводиться розтин та забір зразків Скільки часу це займає
Перед здійсненням розтину патологоанатом знайомиться з медичною карткою стаціонарного хворого (історією хвороби).
На проведення розтину патологоанатом має близько трьох годин. Після забору зразків їх відправляють у лабораторний центр для проведення дослідження.
Результати секційного матеріалу із лабцентру надсилають патологоанатому орієнтовно за добу
Надалі санітар готовить тіло до поховання: обробляє хлорвмісним розчином, одягає й упаковує в герметичний мішок.
Важливо підготовка тіла померлого до поховання чи кремації виконується з використанням відповідних стандартних заходів безпеки із застосуванням ЗІЗ, що дозволяють уникнути ризику інфікування через контакт
Подальші головні завдання патологоанатома видати свідоцтво про смерть та попередити рідних про порядок поховання й те, якими діями вони можуть порушити закон.
Померлих від коронавірусу ховають на окремому кладовищі
Ні. Поховання може відбуватися на тому кладовищі, де бажають родичі. Окремих місць для поховання пацієнтів із коронавірусом немає
Як діяти рідним померлого
Після розтину патологоанатом виписує лікарське свідоцтво про смерть. Документ дає право на поховання та всі ритуальні дії. У триденний термін родичі мають звернутися до РАЦСу для реєстрації факту смерті. Також рідні ставляться до відома про правила поховання.
Чи обов’язково потрібно здійснювати кремацію
Ні. Проводити кремацію тіл померлих від коронавірусу – не обов’язково.
Чи можуть рідні попрощатися з померлим
Так, згідно зі змінами, внесеними в постанову головного санітарного лікаря, прощання рідних із померлим – можливе
Однак воно має відбуватися з дотриманням чітких правил безпеки:
мішок з тілом мають відкрити на безпечній дистанції;
забороняється підходити до тіла, обіймати й цілувати його;
до ритуальних обрядів перед похованням що проводяться в приміщеннях, допускаються особи з розрахунку не більше 1 особи на 5 кв метрів із забезпеченням дистанціювання 1,5 м.;
ховають тіло в герметичній труні.
Важливо:
родичі чи близькі, які бажають бачити тіло померлого, допускаються до нього виключно після підготовки тіла до поховання та повинні бути проінструктовані щодо заборони торкатися відкритих ділянок та обрядових поцілунків при видачі тіла.
органи місцевого самоврядування, утворені ними спеціалізовані комунальні підприємства здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання із зазначенням дати й часу перебування: прізвище, ім’я, по батькові, адреса проживання, контактний номер телефону.
Чому неможливе традиційне прощання
Коли людина помирає в її тілі відбуваються трупні зміни, які зумовлюють виділення з тіла померлого. Це може нести потенційну небезпеку. Здійснені медиками, патологоанатомом та ритуальною службою заходи не можуть гарантувати 100% знезараження.
Як керівниця профільного управління не можу не розуміти ризики та побоювання, з якими протягом пандемії зіштовхуються медики. Дякую Вам за мужність.
-
11:33Мінветеранів спільно з МОЗ та НСЗУ анонсували новий пакет медпослуг для ветеранів і ветеранок
Відомства презентували пілотний проєкт щодо розширення доступу до медичних послуг для ветеранів війни. На заході були присутні міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова, міністр…
11:33 -
09:05Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи – згадує дві українські революції, вшановує те, які українці насправді. Сьогодні ж наш божевільний…
09:05 -
08:58Загальні бойові втрати противника станом на 22 листопада
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 22.11.24 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 728300 (+1050) осіб,танків ‒ 9399 (+1) од,бойових броньованих машин ‒ 19156 (+13)…
08:58 -
17:10Ігор Табурець про розвиток альтернативної енергетики на Черкащині
https://youtu.be/NgCI1sDrQoI На Черкащині динамічно розвивають альтернативні джерела енергетики. Про проміжні результати розповів очільник Черкащини Ігор Табурець. - Лише за цей рік на Черкащині маємо +12…
17:10 -
16:22Недуга, що молодшає: черкаська лікарка розповіла, як розпізнати інфаркт міокарда
Наразі в Україні середній вік пацієнта з інфарктом міокарду - 40 - 60 років. Утім непоодинокі випадки пацієнтів із інфарктом міокарду у віці 30 -…
16:22 -
16:13Тетяна Клименко розповіла про втілення проєкту “Відкриті архіви”
На Черкащині розширюють доступ до історії. З цією метою упроваджують культурно-просвітницький проєкт “Відкриті архіви”. Представила проміжні результати його упровадження директорка державного архіву Черкаської області Тетяна…
16:13 -
16:06Рушники Олександри Теліженко на виставці в Марокко
У Королівському інституті берберської культури в Рабаті відкрилася виставка «Рушниковий гай: світ українського рушника» черкаської майстрині Олександри Теліженко. Про це повідомляють в управлінні культури та…
16:06 -
15:32«е-Рослинництво»: в Україні впроваджено новий сервіс
Постанову №1309 «Деякі питання створення та функціонування електронної системи реєстрів у галузі рослинництва «е-рослинництво» ухвалив Кабінет міністрів України. Документ набуває чинності 1 грудня 2024 року.…
15:32 -
14:19День Гідності та Свободи: черкащани вшанували подвиг борців за Україну
Цьогоріч минає 20 років від Помаранчевої революції, 11 – Революції Гідності. З нагоди Дня Гідності та Свободи в обласному центрі відбулися пам’ятні заходи. Світлу пам'ять…
14:19 -
13:14Підприємства Черкащини отримали гранти від держави на розвиток тепличного господарства
Дев’ять підприємств області отримали 37 млн грн, з них 11 – на будівництво теплиць. Кошти спрямовані в межах грантів від держави на розвиток тепличного господарства…
13:14 -
11:53Платники податків Черкащини перерахували 858 млн грн військового збору
За 10 місяців 2024 року жителі Черкаської області спрямували до державного бюджету 858,4 млн грн військового збору. Про це повідомляє ГУ ДПС у Черкаській області.…
11:53 -
11:49Від початку року українці отримали 22 тисячі ваучерів на навчання
Держава виділила на це 260 мільйонів гривень, повідомляє Урядовий портал. Найбільш затребувані професії, які громадяни опановують за ваучерами, — медсестринство, психологія, дошкільна освіта, медицина, кухар, водій, тракторист…
11:49