ОСТАННІ

Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 20 вересня

Над Черкащиною цієї ночі знищено 13 ворожих БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець.

– Знову ніч на суцільній тривозі через численні загрози з повітря, – зауважив він. – Утім для області минулось без надзвичайних ситуацій. Люди не постраждали.

У двох випадках через падіння уламків займалась лісова підстилка. Натепер пожежі ліквідовані.

– Дякуємо нашим ЗСУ за новий день, – додав очільник області.

Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі й надалі відслідковують в області

Оголошені через систему Prozorro публічні закупівлі відслідковують на Черкащині. Проводять моніторинг у межах діяльності робочої групи «Прозорість і підзвітність». Так, із 12 по 19 вересня у статусі «подання» перебувають 138 тендерних пропозицій із очікуваною вартістю понад 200 тис. грн.

Серед вартісних закупівель – капітальний ремонт їдальні та харчоблоку в одній із шкіл Уманського району. Також ремонт системи опалення в обласному центрі. А ще – закупівля медичних матеріалів до закладів охорони здоров’я регіону.

Додамо, що впродовж вказаного періоду органом державного фінансового контролю не розпочато моніторинг процедур закупівель. Водночас за цей час подано 3 скарги на публічні закупівлі до органу оскарження. Нині їх розглядають. 

Нагадаємо, в деталях ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА. Аналогічні розділи є на офіційних ресурсах районних військових адміністрацій.

В облДСНС розповіли про запобігання пожежам у природних екосистемах Черкащини

З початку року у природних екосистемах області сталися 472 пожежі. Про це повідомила начальниця сектору агітаційної та пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України в Черкаській області Оксана Крутоус на брифінгу в медіацентрі ОВА. 

Як вона зауважила, 90% пожеж виникає через людську необачність.

– Основними причинами є порушення вимог пожежної безпеки під час перебування в лісових масивах, – додала Оксана Крутоус. – Самовільне випалювання сухої рослинності. А також недотримання заходів пожежної безпеки під час проведення польових робіт. 

Одним із таких прикладів є нещодавня пожежа сухої рослинності та лісової підстилки у Вергунах Черкаського району. Була загроза житловому сектору. По медичну допомогу звернулися 6 жителів. 

– Майже три доби тривала ліквідація пожежі, – розповіла Оксана Крутоус. –  Сильні пориви вітру спричинили поширення вогню на площу понад 25 га. До ліквідації залучили значну кількість сил і засобів. Водночас ще в одному населеному пункті триває ліквідація пожежі торф’яного грунту. Причиною в обох випадках є необережне поводження з вогнем. 

Задля забезпечення пожежної безпеки у природних Черкащини проводяться комісійні обстеження прилеглих до лісу населених пунктів. Заходи здійснюють спільно: рятувальники області, лісівники, працівники поліції, представники органів місцевого самоврядування та інші користувачі лісових і торф’яних масивів.

Нагадаємо, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку громадянам загрожує штраф, розміром від 3 060 до 6 120 грн. Для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн. За ті ж дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожує штраф у розмірі від 6 120 до 12 240 грн.

Водночас порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян – від 1530 до 4590 грн. На посадових осіб — від 4 590 грн до 15 300 грн. 

Наразі в області під час проведення рейдів за самовільне випалювання рослинності або її залишків до адміністративної відповідальності притягнуто 57 громадян. А  за порушення правил пожежної безпеки в лісах – 19.

Докладніше у відео:

Оксана Покатілова про процес усиновлення дітей на Черкащині

Понад 700 усиновлених дітей нині проживають на Черкащині. Із них 36 віднайшли нові родини цьогоріч. Про це повідомила начальниця обласної Служби у справах дітей Оксана Покатілова на брифінгу в медіацентрі ОВА.

Як вона зауважила, на обліку перебувають 554 дитини, які мають правові підстави на усиновлення. 

– Найбільша категорія – це дітки старші десяти років, – розповіла Оксана Покатілова. – Коли говорять про усиновлення, багато хто одразу думає про немовля. Проте сьогодні саме діти старшого віку найбільше чекають на своїх батьків-усиновителів. Щороку в регіоні близько 50 дітей ми знімаємо з обліку, у зв’язку з досягненням ними повноліття. І їхнє право на усиновлення втрачено.

Наразі в області на обліку для усиновлення перебувають 68 подружніх пар. Окрім того, 16 жінок та один чоловік.

– Фахівці тримають із ними зв’язок, – розповіла Оксана Покатілова. – У разі потреби надають консультації та підтримку.

Водночас для ще кращої комунікації Міністерством соціальної політики України представлено єдину державну онлайн платформу про усиновлення та сімейні форми виховання дітей “Україна для кожної дитини”. Вона є місцем консультативної методичної підтримки тих, хто бажає взяти у свою родину дитину. 

Докладніше про те, як стати усиновителем, у відео:

#Зроблено_на_Черкащині: підприємство зі Сміли розвиває карамельну справу

Власні технології, натуральні інгредієнти, яскраві дизайни. Підприємство зі Сміли вже майже три десятиліття розвиває карамельну справу. Ознайомитися з процесом виробництва та поспілкувався з колективом очільник області Ігор Табурець.

За час роботи підприємство стало потужним конкурентом кондитерських гігантів. Льодяники та цукерки його виробництва є на полицях українських магазинів. Та не тільки: Польща, Румунія, Нідерланди. Загалом понад 20 країн купують черкаські солодощі.

– Щоб виготовляти справді конкурентний продукт, на фабриці постійно оновлюють технологічні підходи, – зауважив Ігор Табурець. – Адже українське – це про якість.

Спільно з керівником підприємства начальник ОВА обговорив питання роботи в умовах обмеження енергопостачання.

– Для деяких виробництв це критично важливо, адже процес має бути безперебійним, – додав Ігор Табурець. – Енергонезалежність – новий виклик для наших підприємців. Водночас спільно напрацьовуємо дієві механізми, щоб наші виробники мали змогу функціонувати та підтримувати економіку. Бо від цього, зокрема, залежить наша обороноздатність.

Нагадаємо, купуючи товари українського виробництва, держава повертає до 10% від його вартості кешбеком. Черкаські виробники вже приєднуються до програми «Національний кешбек».

Офіційну інформацію читайте на наших ресурсах:

ReSkill UA: стартувала друга хвиля набору на безкоштовне навчання

Happy Monday та Coursera оголосили другу хвилю набору учасників на освітній проєкт ReSkill UA. За результатами першої хвилі, на платформі вже навчається близько 10 000 українців, і понад 1 000 з них уже  отримали сертифікати. Ділимося відгуками учасників та розповідаємо, як долучитися.

Що таке ReSkill UA

ReSkill UA — це онлайн-програма підвищення кваліфікації та перекваліфікації для українців, яка надає можливість подальшого працевлаштування. Програма стартувала в червні цього року.

Результати першої хвилі набору::

  • на участь у програмі зареєструвалося 17 776 учасників;
  • 14 652 з них отримали доступ до сертифікаційних програм;
  • 8 412 вже розпочали навчання;
  • понад 1000 отримали перші сертифікати.

Найпопулярнішими напрямками  навчання стали:

  • Проєктний менеджмент — 26%
  • Штучний інтелект (ШІ) — 22%
  • Маркетинг — 17%
  • Підприємництво — 10%
  • Кібербезпека — 7%

Загалом  на рік передбачено 30 000 стипендій. Наразі навчання доступне  за 11 напрямами, але організатори планують відкриття додаткових навчальних треків під запити роботодавців та аудиторії. Обрати напрям та зареєструватися можна на сайті.

Що отримають учасники та як взяти участь

Проєкт ReSkill UA надає учасникам:

  • безоплатний доступ до однієї з навчальних програм на платформі Coursera;
  • менторську програму від Happy Monday: кар’єрні консультації, вебінари, пітчі;
  • підтримку в працевлаштуванні: доступ до карʼєрних ресурсів, нетворкінгові заходи, прямі знайомства з потенційними роботодавцями тощо.

Щоб взяти участь у проєкті, необхідно мати комп’ютер чи телефон із доступом до інтернету та заповнити реєстраційну форму.

Довідково:

Проєкт ReSkill UA реалізується Coursera та Happy Monday за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та сприяння Міністерства економіки України.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує український бізнес з метою підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

Скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6% та старт національної кампанії “Звісно, зможеш!”

Днями у світі відзначають Міжнародний день рівної оплати праці (Equal Pay Day). Цей день є символом тривалої боротьби за рівну оплату за роботу рівної цінності, а також уособлює новий етап на шляху подолання дискримінації жінок на ринку праці.

Чому рівні економічні можливості для чоловіків та жінок – це важливо?

Розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками — не вигадка. В Україні до повномасштабного російського вторгнення за даними Держстату за 2021 рік різниця в оплаті праці між жінками та чоловіками становила 18,6%. На практиці це означає, що жінкам доводиться працювати більше, щоб отримувати стільки ж, скільки чоловіки — в середньому за життя це 6,5 років додаткової праці.

У 2015 році розрив між зарплатами чоловіків та жінок в Україні становив 26% і до 2021 року значно скоротився. Сьогодні Україна є лідеркою за показником залучення жінок до професійних і технічних сфер. Втім, лише 15% компаній належать жінкам, і тільки в 17,7% бізнесів жінки обіймають керівні посади. Україна також є на першому місці за показником залучення дівчат до навчання в закладах середньої та вищої освіти, проте гендерний розрив все ще залишається в таких спеціальностях, як педагогіка, ІТ, сільське господарство тощо. При цьому високий рівень залученості до навчання не дає гарантії, що жінки в обраній сфері не отримуватимуть менше.

Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року ускладнило економічне становище жінок: вони частіше стали виконувати роль голови домогосподарства, повністю брати на себе обов’язки з догляду за дітьми, займатися волонтерством тощо. Така добровільна чи вимушена необхідність поєднувати велику кількість різних ролей часто призводить до часткової або повної втрати роботи та доходів.

«Навіть війною не можна виправдовувати нерівність. Навпаки, воюючи за справедливість, Україна має бути її прикладом в усьому. Насамперед, щодо своїх громадян і їхнього добробуту. Наші жінки мають право на гідну оплату праці і в мирний час, і в час оборони. Тож ми не припиняємо й не відкладаємо це завдання – зменшити розрив у оплаті між жінками та чоловіками», – зазначила Олена Зеленська, перша леді України.

З метою економічного уповноваження жінок 15 вересня 2023 року Уряд ухвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів на 2023-2025 роки. Мета — до 2030 року досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6%.

«Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці містить дуже чіткий набір інструментів для посилення ролі жінок на ринку праці. Ми працюємо і над змінами до трудового законодавства, наприклад, легалізацію надомної чи дистанційної роботи. І також впроваджуємо програми для підтримки жіночих бізнесів. Вони можуть отримати гранти за програмою «Власна справа», гранти для ветеранок та дружин ветеранів, а також до пів мільйона можуть отримати дружини полеглих захисників. Діє програма «Створюй!» — це до 15 тисяч доларів для власниць чи керівниць виробництв. Доступні програми з навчання та перенавчання. Наприклад, ваучери чи програми, які ми запускаємо спільно з партнерами. Такі кроки в першу чергу сприятимуть стійкості економіки. Адже як показують підрахунки McKinsey Global Institute, якби жінки були залучені до ринку праці, так само як і чоловіки, глобальний ВВП впродовж 2015-2025 років виріс би на 26%», — зазначила Перший віце-прем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.

“Один із важливих кроків, які ми здійснюємо для подолання гендерного розриву в оплаті праці, — розробка нового Трудового кодексу. Його ухвалення надасть жінкам додаткові опції для професійної реалізації та посилить захист їхніх прав. Зокрема, в кодексі буде законодавчо закріплено принцип однакової оплати праці жінок та чоловіків за працю рівної цінності, врегульовано правовий захист працюючих жінок виключно в рамках позитивної дискримінації, що сприятиме підвищенню їх конкурентоздатності на ринку праці. Окрім того, будуть розширені можливості для жінок працювати на умовах гнучкого режиму робочого часу, надомної або дистанційної роботи, надаються додаткові гарантії працівницям, що вигодовують дитину. Вони самостійно прийматимуть рішення щодо залучення до роботи у нічний час або направлення їх у відрядження. Щоб кожна жінка могла максимально реалізувати свій потенціал”, — зазначила заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.

З 18 вересня Міністерство економіки спільно з ООН Жінки та за підтримки Офісу першої леді та Уряду Швеції розпочинають втілення національної інформаційної кампанії «Звісно, зможеш!». Її мета — сприяти подоланню гендерних стереотипів щодо професійного розвитку жінок, привернути увагу до проблеми гендерного розриву в оплаті праці між чоловіками і жінками, а також закликати до спільних зусиль щодо підтримки професійної реалізації жінок та їх рівного представлення в будь-якій сфері.

«Незважаючи на те, що Україна через агресію росії переживає один із найскладніших періодів у своїй історії, просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок залишається серед пріоритетних. Зменшення гендерного розриву в оплаті праці є ключовою частиною цих зусиль. Тільки якщо жінки отримуватимуть таку ж оплату за роботу рівної цінності, як і чоловіки, ми зможемо досягти справжньої рівності. Тоді жінки зможуть повною мірою сприяти опору та відновленню країни», — зазначила Сабін Фрейзер Гюнеш, представниця ООН Жінки в Україні – «За допомогою комунікаційної кампанії «Звісно, зможеш!» ми прагнемо підвищити обізнаність громадськості щодо розриву в оплаті праці жінок та чоловіків, а також показати, що уряд, бізнес та громадянське суспільство повинні працювати разом над вирішенням цієї проблеми. Ми пишаємося тісною співпрацею з Міністерством економіки та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики над подоланням гендерного розриву в оплаті праці. Ми також сподіваємося на продовження тісної співпраці з приватним сектором, особливо з тими компаніями, які вже взяли на себе зобов’язання щодо просування гендерної рівності, підписавши Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та приєднавшись до “Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення в Україні».

Деталі про кампанію «Звісно, зможеш!»:

Facebook: https://www.facebook.com/youcan.in.ua/

Instagram: https://www.instagram.com/youcan.in.ua

#ЗвісноЗможеш #РівнаОплатаПраці #ГендернаРівність #РівніМожливості

Земельний банк: знайти землю для ведення агробізнесу можна онлайн

Завдяки інтерактивній мапі на сайті Земельного банку landbank.spfu.gov.ua, пошук землі для оренди стає простим та зручним. Цей цифровий інструмент допоможе аграріям швидко знайти та оцінити доступні земельні ділянки, що виставлені на аукціон через електронну торгову систему «Прозорро.Продажі».

Як користуватися картою:

1. Відкрийте мапу: Зайдіть на сайт Земельного банку та перейдіть до розділу з інтерактивною картою.

2. Ознайомтесь з інструкцією: Натисніть на кнопку “?” у правому верхньому куті, щоб відкрити детальну інструкцію з базовими функціями мапи.

3. Пошук ділянок:

  • Візуальний пошук: Переглядайте карту, збільшуючи та зменшуючи масштаб.
  • Пошук через фільтри: Використовуйте Панель Управління для фільтрації за різними критеріями.
  • Кластери ділянок: Зверніть увагу на виділені на карті кластери – це групи земельних ділянок, розташованих поруч. Натисніть на кластер, позначений жовтим колом, щоб побачити список всіх ділянок у ньому.

4. Отримайте детальну інформацію:

  • Натисніть на маркер земельної ділянки для перегляду зведеної інформації: кадастровий номер, площа, цільове призначення, стартова ціна оренди та дата завершення прийому пропозицій (якщо ділянка вже виставлена на аукціон).
  • Для отримання додаткової інформації про конкретну ділянку, скористайтесь посиланням на сервіс Державного кадастру.

5. Беріть участь в аукціоні:

  • Для виставлених ділянок, натисніть на гіперпосилання у вікні з інформацією, щоб перейти на сайт «Прозорро.Продажі». Там ви зможете ознайомитися з умовами оренди, документацією та подати свою пропозицію до зазначеної дати.

Завдяки цій інтерактивній мапі та зручній системі навігації ви легко знайдете потрібні ділянки. А формат онлайн-аукціонів гарантує чесну конкуренцію та формування ринкової ціни оренди.

Долучайтесь та розвивайте власний аграрний бізнес!

«Земельний банк» — проєкт Фонду державного майна України, який запускає прозорий та ефективний ринок оренди державних сільськогосподарських земель через онлайн-аукціони.

У медичних університетах поглиблюватимуть знання майбутніх медиків про психічне здоровʼя

Міжнародне дослідження, проведене у рамках четвертого Саміту перших леді та джентльменів, показало, що 89 % опитаних дітей з 15 країн світу знають щонайменше про одну війну або збройний конфлікт, що триває у світі. Майже кожен четвертий юний респондент безпосередньо постраждав від війни, а 67 % — зазнали її непрямого впливу. В Україні цей показник ще вищий: 99 % опитаних неповнолітніх українців постраждали від воєн безпосередньо й 1 % — мали опосередкований вплив.

Ці жахливі цифри відображають реальність, у якій ми сьогодні живемо. Коли чи не щодня відчуваємо тривогу, стрес, перебуваємо у небезпеці. А тому знання щодо підтримки психічного здоровʼя нині стають важливими і необхідними — щоб мати змогу допомогти собі та підтримати тих, хто поруч.

Для того, щоб професійні послуги з охорони психічного здоровʼя були доступні кожному, хто їх потребує, МОЗ України разом із ВООЗ та іншими партнерами масштабують навчання за програмою mhGAP.

З моменту запуску наприкінці 2022 року онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» успішно пройшли майже 100 000 тисяч слухачів. Серед них: 19 346 лікарів первинної медичної допомоги, 49 602 представники середнього медичного персоналу та 12 317 лікарів спеціалізованої медичної допомоги.

Паралельно із «донавчанням» медичних працівників, ВООЗ та МОЗ у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя — ініціативи першої леді Олени Зеленської — заохочує керівників вишів впроваджувати mhGAP у навчальні програми їх закладів. Для того, щоб майбутні медичні працівники отримували необхідні знання з ментального здоровʼя ще під час здобуття медичної освіти.

Такі зміни у навчальних програмах з урахуванням глобальної флагманської програми ВООЗ впроваджуються насамперед для того, щоб підвищити доступ пацієнтів до психологічних послуг шляхом залучення лікарів загальної практики до надання допомоги людям із психічними розладами.

Програма mhGAP часто не включається в навчальні плани як обовʼязковий компонент, а впроваджується у вигляді окремих лекцій або курсів, що не забезпечує систематичного вивчення. Програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 року. Інтеграція mhGAP у вищу медичну освіту — це наступний потужний крок для забезпечення сталості програми.
Фахівці НМУ ім. О. О. Богомольця ще навесні цього року пройшли перший етап очного тренінгу програми mhGAP, щоб поглибити знання та відпрацювати навички допомоги у разі психічних розладів. 

Важливо, що таке навчання пройшли не лише фахівці кафедр медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, психіатрії та наркології, загальної і медичної психології, але й представники кафедр загальної практики (сімейної медицини), акушерства, гінекології та неонатології, а також терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології і педіатрії післядипломної освіти.

Це навчання започаткувало плідну співпрацю університету з ВООЗ та Всеукраїнською програмою ментального здоровʼя для впровадження в навчальні програми для студентів програми mhGAP.

За даними Академії НСЗУ, станом на вересень 2024 року онлайн курс mhGAP пройшли 1 760 осіб, які навчаються або працюють у закладах вищої освіти.

Довідка: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів) до надання допомоги людям із  психічними розладами.

Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів. Завдяки цьому медичні працівники, які не є за своєю освітою спеціалістами із ментального здоровʼя, мають змогу провести скринінг та надати базову підтримку людині, а за потреби — скерувати пацієнта до вузького спеціаліста (психолога, психіатра чи ін.)

Гранти ветеранам: 500 млн грн грантів на розвиток бізнесу отримають ветерани та другі з їхнього подружжя

Ще 39 ветеранів та других з їхнього подружжя визнані переможцями за підсумками сімнадцятої у 2024 році хвилі подачі заяв на гранти для ветеранів. Вони отримають 19 млн грн на започаткування або розвиток свого бізнесу.

Загалом від старту ветеранського компоненту грантової програми «Власна справа» ветерани та члени родин учасників бойових дій отримають гранти на 500 млн грн. Про це повідомила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Маємо вже 1068 переможців ветеранського компоненту програми «Власна справа», які отримають від держави фінансову підтримку у вигляді грантів на старт або розвиток свого бізнесу. Третина з грантоотримувачів взяла кошти на відкриття власної справи, інші — планують масштабувати бізнес, збільшити виробництво, опанувати нові напрямки, вийти на нові ринки. В процесі реалізації своїх бізнес-ідей вони створять дві тисячі робочих місць», — зазначила Юлія Свириденко.

Серед 39 переможців сімнадцятої хвилі подачі заяв на гранти 23 учасники бойових дій, 16 членів родин ветеранів. 34 переможці отримали грант розміром до 500 тис. грн, 4 — до 250 тис. грн, 1 — до 1 млн грн.

Найбільше грантоотримувачів з Львівської, Київської, Полтавської областей та міста Києва. Найпопулярніші сфери, в яких планують розвивати бізнес грантоотримувачі — оптова та роздрібна торгівля, тимчасове розміщування й організація харчування, переробна промисловість.

Відповідно до умов програми, учасники бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, а також другий з їх подружжя можуть отримати такі гранти:

  • до 250 тис. грн, до 500 тис. грн та до 1 млн грн  — для ветерана за умови створення одного, двох та чотирьох робочих місць відповідно;
  • до 250 тис. грн та до 500 тис. грн — для другого з подружжя ветерана за умови створення одного та двох робочих місць відповідно;

При отриманні гранту від 500 тис. грн до 1 млн грн ветеран має бути зареєстрований як ФОП не менше ніж 3 роки. Окрім того, такий грант надається за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30, тобто отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту.

Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.

Нагадаємо, урядовий проект єРобота є однією зі складових політики «Зроблено в Україні» та включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів для ветеранів та другого з їх подружжя, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подати заявку на отримання гранту можуть як діючі підприємці, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу. Наразі прийом заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.

Програма надання грантів учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей на створення або розвиток власного бізнесу є складовою флагманського проекту Міністерства економіки України «Робота без бар’єрів», який реалізується на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.

В Україні створено Інститут житла, який досліджуватиме питання реформування житлової політики

В Україні створили Інститут житла – аналітичний центр, який буде допомагати розробляти ефективне житлове законодавство, яке є одним з маркерів виконання Ukraine Facility, напрацьовувати механізми детінізації ринку оренди, гармонізовувати українські політики у сфері житла з європейськими і навчати українців використанню всі доступних інструментів вирішення їх житлового питання.

 Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк. 

Вона зазначила, що за попередніми оцінками потреби на відновлення житлової інфраструктури нині складають не менше ніж 70 млрд євро, але це відновлення має відбуватися за європейськими стандартами.

Одним з таких стандартів, пояснила Шуляк, є запровадження так званого соціального житла, на яке зможуть претендувати громадяни, які потребують покращення своїх житлових умов. З фонду соціального житла воно буде надаватись у соціальну оренду, яка передбачає на порядок нижчу за ринкову вартість. 

“Розробка нового житлового законодавства наразі активно триває. 

Функціонування Інститутів житла – звична для європейських країн практика. Вони є своєрідними інноваційними хаби, де розробляють рішення для розвитку моделі сучасного соціального житла.

Серед основних функцій Інституту житла будуть:

  • Робота аналітичний хабу, платформи у сфері житлової політики;
  • Нормопроектувальна робота, участь у законотворчій діяльності, а відтак і допомога органам державної влади у формуванні ефективної  житлової політики, а також адвокація законодавчих ініціатив у цій сфері;
  • Навчальний і медіацентр – громадянам, які потребують покращення житлових умов, тут розповідатимуть про дієві інструменти вирішення їх житлового питання та як ними користуватися;
  • Збір і моніторинг даних у сфері житлової політики, проведення необхідних інформаційних кампаній, залучення фінансування і комунікація з донорами;
  • Упорядкування фонду приватного житла – розробка заходів, направлених на детінізацію ринку орендного житла тощо;
  • Допомогою у розробці рішень у сфері містобудування.

“Інститут Житла буде важливим інструментом для впровадження довготривалих житлових рішень для людей, які втратили свої оселі, а також для удосконалення житлової політики в Україні, яка є, зрештою, одним з маркерів виконання Ukraine Facility. Ми маємо створити зрозумілу та прозору житлову політику, яка допоможе ВПО з житловими питаннями і у цьому нам допоможе Інститут житла”, – підсумувала Шуляк. 

За інформацією ВРУ

Верховна Рада підтримала виділення коштів на фінансування програми доступних кредитів для підприємств ОПК

У межах внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” 18 вересня Верховна Рада України підтримала виділення коштів мінстратегпрому на фінансування програми доступних кредитів для підприємств ОПК в розмірі 263,4 мільйона гривень.

Це нова бюджетна програма КПКВК 2601040 «Відшкодування відсотків за кредитами, які надаються підприємствам оборонно-промислового комплексу, які беруть участь у виконанні заходів державних цільових програм, пов’язаних із розвитком оборонно-промислового комплексу».

Відсоткова ставка для виробників становитиме 5%. Розмір кредиту — до 100 мільйонів гривень на оборотний капітал до 3 років, і до 500 мільйонів на інвестиційні проекти до 5 років.

Виділення фінансування — це один з етапів, наступним стане прийняття відповідних постанов Кабінету Міністрів України. Тоді пільгове кредитування буде доступне для підприємств, визначених Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу.

“Це важливий фінансовий механізм державної підтримки. Він допоможе виробникам як розвиватися та розширюватися, так і швидко закуповувати сировину та комплектуючі, не перериваючи виробничий процес — а відповідно, й поставки озброєння на фронт.

Дуже вдячна парламентарям за підтримку цієї важливої правки, а також тим, хто здійснював супровід та підготовку всіх нормативних змін, щоб кредитування стало можливим якнайшвидше”, — сказала заступник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Анна Гвоздяр.

За інформацією Урядового порталу

БЛОГ

Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 20 вересня

Над Черкащиною цієї ночі знищено 13 ворожих БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець.

– Знову ніч на суцільній тривозі через численні загрози з повітря, – зауважив він. – Утім для області минулось без надзвичайних ситуацій. Люди не постраждали.

У двох випадках через падіння уламків займалась лісова підстилка. Натепер пожежі ліквідовані.

– Дякуємо нашим ЗСУ за новий день, – додав очільник області.

Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі й надалі відслідковують в області

Оголошені через систему Prozorro публічні закупівлі відслідковують на Черкащині. Проводять моніторинг у межах діяльності робочої групи «Прозорість і підзвітність». Так, із 12 по 19 вересня у статусі «подання» перебувають 138 тендерних пропозицій із очікуваною вартістю понад 200 тис. грн.

Серед вартісних закупівель – капітальний ремонт їдальні та харчоблоку в одній із шкіл Уманського району. Також ремонт системи опалення в обласному центрі. А ще – закупівля медичних матеріалів до закладів охорони здоров’я регіону.

Додамо, що впродовж вказаного періоду органом державного фінансового контролю не розпочато моніторинг процедур закупівель. Водночас за цей час подано 3 скарги на публічні закупівлі до органу оскарження. Нині їх розглядають. 

Нагадаємо, в деталях ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА. Аналогічні розділи є на офіційних ресурсах районних військових адміністрацій.

В облДСНС розповіли про запобігання пожежам у природних екосистемах Черкащини

З початку року у природних екосистемах області сталися 472 пожежі. Про це повідомила начальниця сектору агітаційної та пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України в Черкаській області Оксана Крутоус на брифінгу в медіацентрі ОВА. 

Як вона зауважила, 90% пожеж виникає через людську необачність.

– Основними причинами є порушення вимог пожежної безпеки під час перебування в лісових масивах, – додала Оксана Крутоус. – Самовільне випалювання сухої рослинності. А також недотримання заходів пожежної безпеки під час проведення польових робіт. 

Одним із таких прикладів є нещодавня пожежа сухої рослинності та лісової підстилки у Вергунах Черкаського району. Була загроза житловому сектору. По медичну допомогу звернулися 6 жителів. 

– Майже три доби тривала ліквідація пожежі, – розповіла Оксана Крутоус. –  Сильні пориви вітру спричинили поширення вогню на площу понад 25 га. До ліквідації залучили значну кількість сил і засобів. Водночас ще в одному населеному пункті триває ліквідація пожежі торф’яного грунту. Причиною в обох випадках є необережне поводження з вогнем. 

Задля забезпечення пожежної безпеки у природних Черкащини проводяться комісійні обстеження прилеглих до лісу населених пунктів. Заходи здійснюють спільно: рятувальники області, лісівники, працівники поліції, представники органів місцевого самоврядування та інші користувачі лісових і торф’яних масивів.

Нагадаємо, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку громадянам загрожує штраф, розміром від 3 060 до 6 120 грн. Для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн. За ті ж дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожує штраф у розмірі від 6 120 до 12 240 грн.

Водночас порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян – від 1530 до 4590 грн. На посадових осіб — від 4 590 грн до 15 300 грн. 

Наразі в області під час проведення рейдів за самовільне випалювання рослинності або її залишків до адміністративної відповідальності притягнуто 57 громадян. А  за порушення правил пожежної безпеки в лісах – 19.

Докладніше у відео:

ВЛОГ

Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 20 вересня

Над Черкащиною цієї ночі знищено 13 ворожих БпЛА. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець.

– Знову ніч на суцільній тривозі через численні загрози з повітря, – зауважив він. – Утім для області минулось без надзвичайних ситуацій. Люди не постраждали.

У двох випадках через падіння уламків займалась лісова підстилка. Натепер пожежі ліквідовані.

– Дякуємо нашим ЗСУ за новий день, – додав очільник області.

Прозорість і підзвітність: публічні закупівлі й надалі відслідковують в області

Оголошені через систему Prozorro публічні закупівлі відслідковують на Черкащині. Проводять моніторинг у межах діяльності робочої групи «Прозорість і підзвітність». Так, із 12 по 19 вересня у статусі «подання» перебувають 138 тендерних пропозицій із очікуваною вартістю понад 200 тис. грн.

Серед вартісних закупівель – капітальний ремонт їдальні та харчоблоку в одній із шкіл Уманського району. Також ремонт системи опалення в обласному центрі. А ще – закупівля медичних матеріалів до закладів охорони здоров’я регіону.

Додамо, що впродовж вказаного періоду органом державного фінансового контролю не розпочато моніторинг процедур закупівель. Водночас за цей час подано 3 скарги на публічні закупівлі до органу оскарження. Нині їх розглядають. 

Нагадаємо, в деталях ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА. Аналогічні розділи є на офіційних ресурсах районних військових адміністрацій.

В облДСНС розповіли про запобігання пожежам у природних екосистемах Черкащини

З початку року у природних екосистемах області сталися 472 пожежі. Про це повідомила начальниця сектору агітаційної та пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України в Черкаській області Оксана Крутоус на брифінгу в медіацентрі ОВА. 

Як вона зауважила, 90% пожеж виникає через людську необачність.

– Основними причинами є порушення вимог пожежної безпеки під час перебування в лісових масивах, – додала Оксана Крутоус. – Самовільне випалювання сухої рослинності. А також недотримання заходів пожежної безпеки під час проведення польових робіт. 

Одним із таких прикладів є нещодавня пожежа сухої рослинності та лісової підстилки у Вергунах Черкаського району. Була загроза житловому сектору. По медичну допомогу звернулися 6 жителів. 

– Майже три доби тривала ліквідація пожежі, – розповіла Оксана Крутоус. –  Сильні пориви вітру спричинили поширення вогню на площу понад 25 га. До ліквідації залучили значну кількість сил і засобів. Водночас ще в одному населеному пункті триває ліквідація пожежі торф’яного грунту. Причиною в обох випадках є необережне поводження з вогнем. 

Задля забезпечення пожежної безпеки у природних Черкащини проводяться комісійні обстеження прилеглих до лісу населених пунктів. Заходи здійснюють спільно: рятувальники області, лісівники, працівники поліції, представники органів місцевого самоврядування та інші користувачі лісових і торф’яних масивів.

Нагадаємо, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку громадянам загрожує штраф, розміром від 3 060 до 6 120 грн. Для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн. За ті ж дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожує штраф у розмірі від 6 120 до 12 240 грн.

Водночас порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян – від 1530 до 4590 грн. На посадових осіб — від 4 590 грн до 15 300 грн. 

Наразі в області під час проведення рейдів за самовільне випалювання рослинності або її залишків до адміністративної відповідальності притягнуто 57 громадян. А  за порушення правил пожежної безпеки в лісах – 19.

Докладніше у відео:

Оксана Покатілова про процес усиновлення дітей на Черкащині

Понад 700 усиновлених дітей нині проживають на Черкащині. Із них 36 віднайшли нові родини цьогоріч. Про це повідомила начальниця обласної Служби у справах дітей Оксана Покатілова на брифінгу в медіацентрі ОВА.

Як вона зауважила, на обліку перебувають 554 дитини, які мають правові підстави на усиновлення. 

– Найбільша категорія – це дітки старші десяти років, – розповіла Оксана Покатілова. – Коли говорять про усиновлення, багато хто одразу думає про немовля. Проте сьогодні саме діти старшого віку найбільше чекають на своїх батьків-усиновителів. Щороку в регіоні близько 50 дітей ми знімаємо з обліку, у зв’язку з досягненням ними повноліття. І їхнє право на усиновлення втрачено.

Наразі в області на обліку для усиновлення перебувають 68 подружніх пар. Окрім того, 16 жінок та один чоловік.

– Фахівці тримають із ними зв’язок, – розповіла Оксана Покатілова. – У разі потреби надають консультації та підтримку.

Водночас для ще кращої комунікації Міністерством соціальної політики України представлено єдину державну онлайн платформу про усиновлення та сімейні форми виховання дітей “Україна для кожної дитини”. Вона є місцем консультативної методичної підтримки тих, хто бажає взяти у свою родину дитину. 

Докладніше про те, як стати усиновителем, у відео:

#Зроблено_на_Черкащині: підприємство зі Сміли розвиває карамельну справу

Власні технології, натуральні інгредієнти, яскраві дизайни. Підприємство зі Сміли вже майже три десятиліття розвиває карамельну справу. Ознайомитися з процесом виробництва та поспілкувався з колективом очільник області Ігор Табурець.

За час роботи підприємство стало потужним конкурентом кондитерських гігантів. Льодяники та цукерки його виробництва є на полицях українських магазинів. Та не тільки: Польща, Румунія, Нідерланди. Загалом понад 20 країн купують черкаські солодощі.

– Щоб виготовляти справді конкурентний продукт, на фабриці постійно оновлюють технологічні підходи, – зауважив Ігор Табурець. – Адже українське – це про якість.

Спільно з керівником підприємства начальник ОВА обговорив питання роботи в умовах обмеження енергопостачання.

– Для деяких виробництв це критично важливо, адже процес має бути безперебійним, – додав Ігор Табурець. – Енергонезалежність – новий виклик для наших підприємців. Водночас спільно напрацьовуємо дієві механізми, щоб наші виробники мали змогу функціонувати та підтримувати економіку. Бо від цього, зокрема, залежить наша обороноздатність.

Нагадаємо, купуючи товари українського виробництва, держава повертає до 10% від його вартості кешбеком. Черкаські виробники вже приєднуються до програми «Національний кешбек».

Офіційну інформацію читайте на наших ресурсах:

ReSkill UA: стартувала друга хвиля набору на безкоштовне навчання

Happy Monday та Coursera оголосили другу хвилю набору учасників на освітній проєкт ReSkill UA. За результатами першої хвилі, на платформі вже навчається близько 10 000 українців, і понад 1 000 з них уже  отримали сертифікати. Ділимося відгуками учасників та розповідаємо, як долучитися.

Що таке ReSkill UA

ReSkill UA — це онлайн-програма підвищення кваліфікації та перекваліфікації для українців, яка надає можливість подальшого працевлаштування. Програма стартувала в червні цього року.

Результати першої хвилі набору::

  • на участь у програмі зареєструвалося 17 776 учасників;
  • 14 652 з них отримали доступ до сертифікаційних програм;
  • 8 412 вже розпочали навчання;
  • понад 1000 отримали перші сертифікати.

Найпопулярнішими напрямками  навчання стали:

  • Проєктний менеджмент — 26%
  • Штучний інтелект (ШІ) — 22%
  • Маркетинг — 17%
  • Підприємництво — 10%
  • Кібербезпека — 7%

Загалом  на рік передбачено 30 000 стипендій. Наразі навчання доступне  за 11 напрямами, але організатори планують відкриття додаткових навчальних треків під запити роботодавців та аудиторії. Обрати напрям та зареєструватися можна на сайті.

Що отримають учасники та як взяти участь

Проєкт ReSkill UA надає учасникам:

  • безоплатний доступ до однієї з навчальних програм на платформі Coursera;
  • менторську програму від Happy Monday: кар’єрні консультації, вебінари, пітчі;
  • підтримку в працевлаштуванні: доступ до карʼєрних ресурсів, нетворкінгові заходи, прямі знайомства з потенційними роботодавцями тощо.

Щоб взяти участь у проєкті, необхідно мати комп’ютер чи телефон із доступом до інтернету та заповнити реєстраційну форму.

Довідково:

Проєкт ReSkill UA реалізується Coursera та Happy Monday за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та сприяння Міністерства економіки України.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує український бізнес з метою підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

Скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6% та старт національної кампанії “Звісно, зможеш!”

Днями у світі відзначають Міжнародний день рівної оплати праці (Equal Pay Day). Цей день є символом тривалої боротьби за рівну оплату за роботу рівної цінності, а також уособлює новий етап на шляху подолання дискримінації жінок на ринку праці.

Чому рівні економічні можливості для чоловіків та жінок – це важливо?

Розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками — не вигадка. В Україні до повномасштабного російського вторгнення за даними Держстату за 2021 рік різниця в оплаті праці між жінками та чоловіками становила 18,6%. На практиці це означає, що жінкам доводиться працювати більше, щоб отримувати стільки ж, скільки чоловіки — в середньому за життя це 6,5 років додаткової праці.

У 2015 році розрив між зарплатами чоловіків та жінок в Україні становив 26% і до 2021 року значно скоротився. Сьогодні Україна є лідеркою за показником залучення жінок до професійних і технічних сфер. Втім, лише 15% компаній належать жінкам, і тільки в 17,7% бізнесів жінки обіймають керівні посади. Україна також є на першому місці за показником залучення дівчат до навчання в закладах середньої та вищої освіти, проте гендерний розрив все ще залишається в таких спеціальностях, як педагогіка, ІТ, сільське господарство тощо. При цьому високий рівень залученості до навчання не дає гарантії, що жінки в обраній сфері не отримуватимуть менше.

Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року ускладнило економічне становище жінок: вони частіше стали виконувати роль голови домогосподарства, повністю брати на себе обов’язки з догляду за дітьми, займатися волонтерством тощо. Така добровільна чи вимушена необхідність поєднувати велику кількість різних ролей часто призводить до часткової або повної втрати роботи та доходів.

«Навіть війною не можна виправдовувати нерівність. Навпаки, воюючи за справедливість, Україна має бути її прикладом в усьому. Насамперед, щодо своїх громадян і їхнього добробуту. Наші жінки мають право на гідну оплату праці і в мирний час, і в час оборони. Тож ми не припиняємо й не відкладаємо це завдання – зменшити розрив у оплаті між жінками та чоловіками», – зазначила Олена Зеленська, перша леді України.

З метою економічного уповноваження жінок 15 вересня 2023 року Уряд ухвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів на 2023-2025 роки. Мета — до 2030 року досягти скорочення гендерного розриву в оплаті праці з 18.6% до 13,6%.

«Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці містить дуже чіткий набір інструментів для посилення ролі жінок на ринку праці. Ми працюємо і над змінами до трудового законодавства, наприклад, легалізацію надомної чи дистанційної роботи. І також впроваджуємо програми для підтримки жіночих бізнесів. Вони можуть отримати гранти за програмою «Власна справа», гранти для ветеранок та дружин ветеранів, а також до пів мільйона можуть отримати дружини полеглих захисників. Діє програма «Створюй!» — це до 15 тисяч доларів для власниць чи керівниць виробництв. Доступні програми з навчання та перенавчання. Наприклад, ваучери чи програми, які ми запускаємо спільно з партнерами. Такі кроки в першу чергу сприятимуть стійкості економіки. Адже як показують підрахунки McKinsey Global Institute, якби жінки були залучені до ринку праці, так само як і чоловіки, глобальний ВВП впродовж 2015-2025 років виріс би на 26%», — зазначила Перший віце-прем’єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко.

“Один із важливих кроків, які ми здійснюємо для подолання гендерного розриву в оплаті праці, — розробка нового Трудового кодексу. Його ухвалення надасть жінкам додаткові опції для професійної реалізації та посилить захист їхніх прав. Зокрема, в кодексі буде законодавчо закріплено принцип однакової оплати праці жінок та чоловіків за працю рівної цінності, врегульовано правовий захист працюючих жінок виключно в рамках позитивної дискримінації, що сприятиме підвищенню їх конкурентоздатності на ринку праці. Окрім того, будуть розширені можливості для жінок працювати на умовах гнучкого режиму робочого часу, надомної або дистанційної роботи, надаються додаткові гарантії працівницям, що вигодовують дитину. Вони самостійно прийматимуть рішення щодо залучення до роботи у нічний час або направлення їх у відрядження. Щоб кожна жінка могла максимально реалізувати свій потенціал”, — зазначила заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.

З 18 вересня Міністерство економіки спільно з ООН Жінки та за підтримки Офісу першої леді та Уряду Швеції розпочинають втілення національної інформаційної кампанії «Звісно, зможеш!». Її мета — сприяти подоланню гендерних стереотипів щодо професійного розвитку жінок, привернути увагу до проблеми гендерного розриву в оплаті праці між чоловіками і жінками, а також закликати до спільних зусиль щодо підтримки професійної реалізації жінок та їх рівного представлення в будь-якій сфері.

«Незважаючи на те, що Україна через агресію росії переживає один із найскладніших періодів у своїй історії, просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок залишається серед пріоритетних. Зменшення гендерного розриву в оплаті праці є ключовою частиною цих зусиль. Тільки якщо жінки отримуватимуть таку ж оплату за роботу рівної цінності, як і чоловіки, ми зможемо досягти справжньої рівності. Тоді жінки зможуть повною мірою сприяти опору та відновленню країни», — зазначила Сабін Фрейзер Гюнеш, представниця ООН Жінки в Україні – «За допомогою комунікаційної кампанії «Звісно, зможеш!» ми прагнемо підвищити обізнаність громадськості щодо розриву в оплаті праці жінок та чоловіків, а також показати, що уряд, бізнес та громадянське суспільство повинні працювати разом над вирішенням цієї проблеми. Ми пишаємося тісною співпрацею з Міністерством економіки та Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики над подоланням гендерного розриву в оплаті праці. Ми також сподіваємося на продовження тісної співпраці з приватним сектором, особливо з тими компаніями, які вже взяли на себе зобов’язання щодо просування гендерної рівності, підписавши Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та приєднавшись до “Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення в Україні».

Деталі про кампанію «Звісно, зможеш!»:

Facebook: https://www.facebook.com/youcan.in.ua/

Instagram: https://www.instagram.com/youcan.in.ua

#ЗвісноЗможеш #РівнаОплатаПраці #ГендернаРівність #РівніМожливості

Земельний банк: знайти землю для ведення агробізнесу можна онлайн

Завдяки інтерактивній мапі на сайті Земельного банку landbank.spfu.gov.ua, пошук землі для оренди стає простим та зручним. Цей цифровий інструмент допоможе аграріям швидко знайти та оцінити доступні земельні ділянки, що виставлені на аукціон через електронну торгову систему «Прозорро.Продажі».

Як користуватися картою:

1. Відкрийте мапу: Зайдіть на сайт Земельного банку та перейдіть до розділу з інтерактивною картою.

2. Ознайомтесь з інструкцією: Натисніть на кнопку “?” у правому верхньому куті, щоб відкрити детальну інструкцію з базовими функціями мапи.

3. Пошук ділянок:

  • Візуальний пошук: Переглядайте карту, збільшуючи та зменшуючи масштаб.
  • Пошук через фільтри: Використовуйте Панель Управління для фільтрації за різними критеріями.
  • Кластери ділянок: Зверніть увагу на виділені на карті кластери – це групи земельних ділянок, розташованих поруч. Натисніть на кластер, позначений жовтим колом, щоб побачити список всіх ділянок у ньому.

4. Отримайте детальну інформацію:

  • Натисніть на маркер земельної ділянки для перегляду зведеної інформації: кадастровий номер, площа, цільове призначення, стартова ціна оренди та дата завершення прийому пропозицій (якщо ділянка вже виставлена на аукціон).
  • Для отримання додаткової інформації про конкретну ділянку, скористайтесь посиланням на сервіс Державного кадастру.

5. Беріть участь в аукціоні:

  • Для виставлених ділянок, натисніть на гіперпосилання у вікні з інформацією, щоб перейти на сайт «Прозорро.Продажі». Там ви зможете ознайомитися з умовами оренди, документацією та подати свою пропозицію до зазначеної дати.

Завдяки цій інтерактивній мапі та зручній системі навігації ви легко знайдете потрібні ділянки. А формат онлайн-аукціонів гарантує чесну конкуренцію та формування ринкової ціни оренди.

Долучайтесь та розвивайте власний аграрний бізнес!

«Земельний банк» — проєкт Фонду державного майна України, який запускає прозорий та ефективний ринок оренди державних сільськогосподарських земель через онлайн-аукціони.

У медичних університетах поглиблюватимуть знання майбутніх медиків про психічне здоровʼя

Міжнародне дослідження, проведене у рамках четвертого Саміту перших леді та джентльменів, показало, що 89 % опитаних дітей з 15 країн світу знають щонайменше про одну війну або збройний конфлікт, що триває у світі. Майже кожен четвертий юний респондент безпосередньо постраждав від війни, а 67 % — зазнали її непрямого впливу. В Україні цей показник ще вищий: 99 % опитаних неповнолітніх українців постраждали від воєн безпосередньо й 1 % — мали опосередкований вплив.

Ці жахливі цифри відображають реальність, у якій ми сьогодні живемо. Коли чи не щодня відчуваємо тривогу, стрес, перебуваємо у небезпеці. А тому знання щодо підтримки психічного здоровʼя нині стають важливими і необхідними — щоб мати змогу допомогти собі та підтримати тих, хто поруч.

Для того, щоб професійні послуги з охорони психічного здоровʼя були доступні кожному, хто їх потребує, МОЗ України разом із ВООЗ та іншими партнерами масштабують навчання за програмою mhGAP.

З моменту запуску наприкінці 2022 року онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» успішно пройшли майже 100 000 тисяч слухачів. Серед них: 19 346 лікарів первинної медичної допомоги, 49 602 представники середнього медичного персоналу та 12 317 лікарів спеціалізованої медичної допомоги.

Паралельно із «донавчанням» медичних працівників, ВООЗ та МОЗ у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя — ініціативи першої леді Олени Зеленської — заохочує керівників вишів впроваджувати mhGAP у навчальні програми їх закладів. Для того, щоб майбутні медичні працівники отримували необхідні знання з ментального здоровʼя ще під час здобуття медичної освіти.

Такі зміни у навчальних програмах з урахуванням глобальної флагманської програми ВООЗ впроваджуються насамперед для того, щоб підвищити доступ пацієнтів до психологічних послуг шляхом залучення лікарів загальної практики до надання допомоги людям із психічними розладами.

Програма mhGAP часто не включається в навчальні плани як обовʼязковий компонент, а впроваджується у вигляді окремих лекцій або курсів, що не забезпечує систематичного вивчення. Програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 року. Інтеграція mhGAP у вищу медичну освіту — це наступний потужний крок для забезпечення сталості програми.
Фахівці НМУ ім. О. О. Богомольця ще навесні цього року пройшли перший етап очного тренінгу програми mhGAP, щоб поглибити знання та відпрацювати навички допомоги у разі психічних розладів. 

Важливо, що таке навчання пройшли не лише фахівці кафедр медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії, психіатрії та наркології, загальної і медичної психології, але й представники кафедр загальної практики (сімейної медицини), акушерства, гінекології та неонатології, а також терапії, інфекційних хвороб та дерматовенерології і педіатрії післядипломної освіти.

Це навчання започаткувало плідну співпрацю університету з ВООЗ та Всеукраїнською програмою ментального здоровʼя для впровадження в навчальні програми для студентів програми mhGAP.

За даними Академії НСЗУ, станом на вересень 2024 року онлайн курс mhGAP пройшли 1 760 осіб, які навчаються або працюють у закладах вищої освіти.

Довідка: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів) до надання допомоги людям із  психічними розладами.

Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів. Завдяки цьому медичні працівники, які не є за своєю освітою спеціалістами із ментального здоровʼя, мають змогу провести скринінг та надати базову підтримку людині, а за потреби — скерувати пацієнта до вузького спеціаліста (психолога, психіатра чи ін.)

Гранти ветеранам: 500 млн грн грантів на розвиток бізнесу отримають ветерани та другі з їхнього подружжя

Ще 39 ветеранів та других з їхнього подружжя визнані переможцями за підсумками сімнадцятої у 2024 році хвилі подачі заяв на гранти для ветеранів. Вони отримають 19 млн грн на започаткування або розвиток свого бізнесу.

Загалом від старту ветеранського компоненту грантової програми «Власна справа» ветерани та члени родин учасників бойових дій отримають гранти на 500 млн грн. Про це повідомила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Маємо вже 1068 переможців ветеранського компоненту програми «Власна справа», які отримають від держави фінансову підтримку у вигляді грантів на старт або розвиток свого бізнесу. Третина з грантоотримувачів взяла кошти на відкриття власної справи, інші — планують масштабувати бізнес, збільшити виробництво, опанувати нові напрямки, вийти на нові ринки. В процесі реалізації своїх бізнес-ідей вони створять дві тисячі робочих місць», — зазначила Юлія Свириденко.

Серед 39 переможців сімнадцятої хвилі подачі заяв на гранти 23 учасники бойових дій, 16 членів родин ветеранів. 34 переможці отримали грант розміром до 500 тис. грн, 4 — до 250 тис. грн, 1 — до 1 млн грн.

Найбільше грантоотримувачів з Львівської, Київської, Полтавської областей та міста Києва. Найпопулярніші сфери, в яких планують розвивати бізнес грантоотримувачі — оптова та роздрібна торгівля, тимчасове розміщування й організація харчування, переробна промисловість.

Відповідно до умов програми, учасники бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, а також другий з їх подружжя можуть отримати такі гранти:

  • до 250 тис. грн, до 500 тис. грн та до 1 млн грн  — для ветерана за умови створення одного, двох та чотирьох робочих місць відповідно;
  • до 250 тис. грн та до 500 тис. грн — для другого з подружжя ветерана за умови створення одного та двох робочих місць відповідно;

При отриманні гранту від 500 тис. грн до 1 млн грн ветеран має бути зареєстрований як ФОП не менше ніж 3 роки. Окрім того, такий грант надається за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30, тобто отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту.

Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.

Нагадаємо, урядовий проект єРобота є однією зі складових політики «Зроблено в Україні» та включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів для ветеранів та другого з їх подружжя, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подати заявку на отримання гранту можуть як діючі підприємці, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу. Наразі прийом заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.

Програма надання грантів учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей на створення або розвиток власного бізнесу є складовою флагманського проекту Міністерства економіки України «Робота без бар’єрів», який реалізується на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.

В Україні створено Інститут житла, який досліджуватиме питання реформування житлової політики

В Україні створили Інститут житла – аналітичний центр, який буде допомагати розробляти ефективне житлове законодавство, яке є одним з маркерів виконання Ukraine Facility, напрацьовувати механізми детінізації ринку оренди, гармонізовувати українські політики у сфері житла з європейськими і навчати українців використанню всі доступних інструментів вирішення їх житлового питання.

 Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк. 

Вона зазначила, що за попередніми оцінками потреби на відновлення житлової інфраструктури нині складають не менше ніж 70 млрд євро, але це відновлення має відбуватися за європейськими стандартами.

Одним з таких стандартів, пояснила Шуляк, є запровадження так званого соціального житла, на яке зможуть претендувати громадяни, які потребують покращення своїх житлових умов. З фонду соціального житла воно буде надаватись у соціальну оренду, яка передбачає на порядок нижчу за ринкову вартість. 

“Розробка нового житлового законодавства наразі активно триває. 

Функціонування Інститутів житла – звична для європейських країн практика. Вони є своєрідними інноваційними хаби, де розробляють рішення для розвитку моделі сучасного соціального житла.

Серед основних функцій Інституту житла будуть:

  • Робота аналітичний хабу, платформи у сфері житлової політики;
  • Нормопроектувальна робота, участь у законотворчій діяльності, а відтак і допомога органам державної влади у формуванні ефективної  житлової політики, а також адвокація законодавчих ініціатив у цій сфері;
  • Навчальний і медіацентр – громадянам, які потребують покращення житлових умов, тут розповідатимуть про дієві інструменти вирішення їх житлового питання та як ними користуватися;
  • Збір і моніторинг даних у сфері житлової політики, проведення необхідних інформаційних кампаній, залучення фінансування і комунікація з донорами;
  • Упорядкування фонду приватного житла – розробка заходів, направлених на детінізацію ринку орендного житла тощо;
  • Допомогою у розробці рішень у сфері містобудування.

“Інститут Житла буде важливим інструментом для впровадження довготривалих житлових рішень для людей, які втратили свої оселі, а також для удосконалення житлової політики в Україні, яка є, зрештою, одним з маркерів виконання Ukraine Facility. Ми маємо створити зрозумілу та прозору житлову політику, яка допоможе ВПО з житловими питаннями і у цьому нам допоможе Інститут житла”, – підсумувала Шуляк. 

За інформацією ВРУ

Верховна Рада підтримала виділення коштів на фінансування програми доступних кредитів для підприємств ОПК

У межах внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” 18 вересня Верховна Рада України підтримала виділення коштів мінстратегпрому на фінансування програми доступних кредитів для підприємств ОПК в розмірі 263,4 мільйона гривень.

Це нова бюджетна програма КПКВК 2601040 «Відшкодування відсотків за кредитами, які надаються підприємствам оборонно-промислового комплексу, які беруть участь у виконанні заходів державних цільових програм, пов’язаних із розвитком оборонно-промислового комплексу».

Відсоткова ставка для виробників становитиме 5%. Розмір кредиту — до 100 мільйонів гривень на оборотний капітал до 3 років, і до 500 мільйонів на інвестиційні проекти до 5 років.

Виділення фінансування — це один з етапів, наступним стане прийняття відповідних постанов Кабінету Міністрів України. Тоді пільгове кредитування буде доступне для підприємств, визначених Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу.

“Це важливий фінансовий механізм державної підтримки. Він допоможе виробникам як розвиватися та розширюватися, так і швидко закуповувати сировину та комплектуючі, не перериваючи виробничий процес — а відповідно, й поставки озброєння на фронт.

Дуже вдячна парламентарям за підтримку цієї важливої правки, а також тим, хто здійснював супровід та підготовку всіх нормативних змін, щоб кредитування стало можливим якнайшвидше”, — сказала заступник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Анна Гвоздяр.

За інформацією Урядового порталу