Що змінить реформа старшої школи
Міністерство освіти і науки України пояснює, що насправді передбачає реформа старшої школи та які твердження є маніпулятивними чи хибними.
Що змінить реформа:
- Вибір учнями профілів і предметів / курсів. У місцевості, де живе учень, заклад/-и освіти має / мають пропонувати різноманітні профілі, а не лише гуманітарні.
- Для впровадження реформи потрібно змінити мережу закладів освіти. Старші учні мають вчитися у великих ліцеях: що більше учнів на паралелі, то більше груп можна створити для вибору профілів і предметів / курсів. Тоді зʼявиться можливість запропонувати вчителям у ліцеях повне навантаження, а також забезпечити викладання профільних предметів / курсів. Також ліцеї будуть оснащувати потрібним обладнанням.
- Найкраще, якщо ліцеї будуть відокремленими. Адже старшокласники потребують інших підходів, аніж молодші учні, а спосіб організації навчання може бути іншим (наприклад, змінні групи замість класів, вивчення одного предмета в межах семестру за модульним принципом тощо).
Що не змінює реформа:
- Гімназії й початкові школи (1–9, 5–9, 1–4 класи) НЕ ЗАКРИВАТИМУТЬ. Проте пропонується змінити тип окремих закладів освіти. Деякі з них стануть ліцеями (навчатимуть переважно старшокласників), інші — гімназіями та початковими школами й збиратимуть дітей громади відповідного віку.
До прикладу, у Шептицькій громаді (Львівська область) уже відбувається реорганізація мережі закладів освіти. Нині там працює один відокремлений академічний ліцей (буде два), більшість інших закладів є гімназіями (1–9 класи) і один — початковою школою (1–4 класи). У громаді не закривали школи й не планують.
- Початкова школа лишиться якнайближче до місця проживання дитини. Цю норму регламентовано законодавством, вона не потребує змін.
- Мінімальну і максимальну кількість учнів у 1–9 класах. Мінімальна кількість учнів — 5, максимальна — 24 у початковій школі, 30 — у базовій.
Де будуть вчитися діти, які не зможуть продовжити навчання у своїй школі?
Розгляньмо кілька варіантів:
- Дитина вчиться в 1–9 класах школи, яка стане відокремленим ліцеєм (матиме тільки 10–12 класи). У такому разі учень зможе продовжити навчання в 1–9 класах в іншому закладі освіти своєї громади.
- Дитина вчиться в 1–9 класах школи, яка буде гімназією (матиме тільки 1–9 класи). Тоді учень довчиться до 9 класу в цій школі, а продовжити навчання зможе в ліцеї своєї чи іншої громади, закладі професійної (професійно-технічної) або фахової передвищої освіти.
Чи буде фінансування обладнання для ліцеїв?
Уже зараз держава виділяє кошти на обладнання для лабораторій, майстерень. Цьогоріч для пілотних 10 класів 500 млн грн виділено — буде облаштовано кабінети природничої, математичної та технологічної освітніх галузей.
Також нещодавно уряд затвердив ще 500 млн на обладнання кабінетів біології, географії, математики, фізики, хімії та STEM-лабораторій закладів, які будуть ліцеями з 2027 року.
Торік 1,22 млн грн субвенції НУШ було спрямовано на природничі кабінети, а цьогоріч 1,39 млрд грн — на кабінети природничої, математичної освітніх галузей, міжгалузевих та інтегрованих курсів. Частина цих обладнаних закладів стане ліцеями.
Уряд планує продовжити інвестиції.
Упроваджувати реформи — завжди складно для громад і держави. Та головне, на що мають орієнтуватися освітяни та політики, — це інтереси дитини й майбутнє держави. Батьків просимо не піддаватися маніпуляціям та критично оцінювати інформацію, яка поширюється про реформи.
МОН залишається відкритим до діалогу та роз’яснень і закликає зацікавлені сторони конструктивно обговорювати зміни, що сприятимуть підвищенню якості освіти. Разом ми можемо створити систему, яка забезпечить рівні можливості для всіх дітей незалежно від місця їхнього проживання.
За інформацією Міністерства освіти і науки України
-
17:42Шахраї телефонують черкаським підприємцям від імені ДПС
Головне управління ДПС у Черкаській області попереджає платників податків про активізацію діяльності невстановлених осіб, які здійснюють шахрайські дії щодо суб’єктів господарської діяльності Черкащини. Вони надсилають…
17:42 -
16:36Архів Черкащини оцифрував понад 800 судових справ
Державний архів області в березні оцифрував 825 архівних справ, які зберігаються в його фондах. Йдеться про документи судових установ, що діяли на території сучасної Черкащини…
16:36 -
13:47В області заморозки посиляться упродовж тижня
Зона холоду поширюється далі на схід і південь України. Тож 8-9 квітня заморозки на Черкащині посиляться до 3-5º. А вітри північних румбів обмежать денний прогрів…
13:47 -
13:10Захисники й захисниці матимуть пріоритетні дати для шлюбу онлайн через Дію
Захисники й захисниці України отримають пріоритет у виборі дати та часу для реєстрації шлюбу онлайн через Дію. Відповідну постанову ухвалив Уряд. Шлюб онлайн через Дію…
13:10 -
13:07Уряд розширив повноваження цифрових лідерів
Уряд ухвалив постанову, якою офіційно розширив повноваження CDTO, закріпивши за ними новий напрям роботи — інноваційну діяльність. У 2020 році Україна однією з перших країн…
13:07 -
13:03На Черкащині викрили неповнолітніх підпалювачів, які на замовлення рф нищили релейні шафи Укрзалізниці
Служба безпеки викрила нових підпалювачів, які за завданням рф діяли на Черкащині. Наймолодшому з фігурантів виповнилося лише 12 років, найстаршому – 16. Усі вони школярі,…
13:03 -
12:56Посівна триває в усіх районах області
У всіх районах Черкаської області тривають весняно-польові роботи. Вже засіяно 20,7 тис. га ярих зернових і зернобобових культур. Це 5,1% від плану. Про це інформують…
12:56 -
11:02На Черкащині розширюють партнерство між громадами
Ще п’ять договорів співробітництва між громадами області внесено до офіційного реєстру міжмуніципального співробітництва Міністерства розвитку громад та територій України. Про це повідомляють у департаменті регіонального…
11:02 -
10:40Реформа МСЕК: основне про оновлення розкажуть на онлайн-семінарі
Для представників державних установ, громадських організацій, активістів, волонтерів, громад і жителів Черкаської та Чернігівської областей 17 квітня відбудеться онлайн-семінар. Йтиметься про реформу МСЕК. Тривалість заходу:…
10:40 -
10:25В ОВА нагадали громадам про бюджетні пріоритети
Підтримка Збройних Сил України, допомога захисникам і захисницям, внутрішньо переміщеним особам, соціальні програми. Це ключові пріоритети бюджетного фінансування на Черкащині. У деталях про це йшлось…
10:25 -
10:19Про житлову субсидію на неопалювальний сезон: кому необхідно звернутися до ПФУ
Більшості одержувачів, які отримували житлову субсидію в опалювальний сезон, її перепризначать автоматично (якщо не змінилися дані про їхній майновий стан чи склад домогосподарства). Якщо ж…
10:19 -
09:32Що змінить реформа старшої школи
Міністерство освіти і науки України пояснює, що насправді передбачає реформа старшої школи та які твердження є маніпулятивними чи хибними. Що змінить реформа: Вибір учнями профілів…
09:32