Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на тимчасово окупованих територіях
Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на тимчасово окупованих територіях.
Раніше деякі категорії пенсіонерів, а саме: особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та громадяни, які виїхали за кордон після цієї дати або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), — мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання коштів.
Для врегулювання ситуації Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження: в Україні, на ТОТ чи за кордоном.
Відтепер такі пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України, а не лише Ощадбанку, як було до цього.
Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають раз на рік проходити фізичну ідентифікацію. Проходження фізичної ідентифікації має відбуватись щороку до 31 грудня.
Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
Такі вимоги встановлено для підтвердження того, що пенсіонер, який проживає за межами підконтрольної території України (наприклад, на ТОТ або за кордоном) — живий, і кошти пенсії зі своєї картки отримує саме він.
Звертаємо увагу, що виплата пенсій громадянам на ТОТ та тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови підтвердження інформації про неодержання пенсії від рф. Для цього необхідно написати заяву на ПФУ в довільній формі про неодержання пенсії від рф, та подати до ПФУ.
Що таке фізична ідентифікація?
Фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один із зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Це міжнародна практика встановлення особи, щоб перевірити, що особа жива і кошти отримує саме та людина, якій вони призначені. Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат. Більшість громадян проходять ідентифікацію, навіть не помічаючи цього, адже вона відбувається в момент контакту з листоношею, органом ПФУ чи банком, де відкрито рахунок.
Як пройти фізичну ідентифікацію?
Пройти ідентифікацію можна у декілька способів — офлайн, якщо ви перебуваєте в Україні на підконтрольній території і маєте можливість звернутись особисто. Або онлайн, якщо ви знаходитесь за кордоном або на ТОТ. Водночас при собі потрібно мати:
– документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати, у випадку дитини – свідоцтво про народження дитини;
– відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія;
– пенсійне посвідчення.
Спосіб №1. Особисто відвідати орган ПФУ або банк, де відкрито пенсійний рахунок. Громадяни за кордоном можуть особисто звернутись до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою. Потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.
Спосіб №2. Віддалено авторизуватись в електронному кабінеті ПФУ за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення за покликанням).
Спосіб №3. Пройти ідентифікацію по відеозв’язку, Для цього:
1. Зайдіть на портал електронних послуг ПФУ.
2. Натисніть на вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» у верхній частині екрана.
3. Заповніть усі позначені зірочкою поля форми, яка зʼявиться на екрані, а саме:
– введіть особисті дані й дані документа, що посвідчує особу;
– вкажіть адресу ел. пошти та номер телефону для звʼязку з фахівцем ПФУ;
– оберіть зручний спосіб проведення відеоідентифікації через: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom;
– вкажіть, якщо ви потребуєте перекладу жестовою мовою чи фізичного супроводу персонального помічника/асистента.
4. Дайте згоду на передачу особистих даних та натисніть «Подати заяву».
Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з вами зв’яжеться працівник ПФУ.
Під час відеоідентифікації фахівець ПФУ звіряє особу одержувача з фото, яке містить документ, що посвідчує особу власника, або звіряє особу представника/помічника з документом, що підтверджує його повноваження. Відеофіксація проводиться таким чином, щоб відеозображення давали змогу розпізнати одержувача/представника/помічника та деталі ідентифікаційного документа (фото, дані).
Що буде, якщо я не пройду фізичну ідентифікацію?
Якщо ви не вийдете на зв’язок із ПФУ і не пройдете ідентифікацію в один із запропонованих способів вище, на ваш банківський рахунок/картку пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.
Що робити, якщо мені припинили виплату пенсії?
Вірогідно, вам припинено виплату пенсії або через те, що ви не пройшли вчасно ідентифікацію, або — якщо ви проживаєте на ТОТ, — по вашому банківському рахунку не було руху коштів більше шести місяців.
Для відновлення пенсійних виплат (якщо виплату пенсій припинено до 20 березня 2025 р.) вам необхідно написати заяву до ПФУ про поновлення виплат, де зазначити банківський рахунок, на який необхідно здійснювати виплати, та пройти фізичну ідентифікацію.
Заява подається особисто або онлайн, зокрема, з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Дія), або через веб-портал електронних послуг ПФУ із подальшим проходженням фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку.
Люди, які перебувають за кордоном, можуть надіслати цю письмову заяву із документом про посвідчення факту, що фізична особа є живою, звичайною поштою за місцем реєстрації.
Для поновлення виплати пенсії через непроходження фізичної ідентифікації, необхідно пройти фізичну ідентифікацію.
ПФУ ухвалить рішення про поновлення виплати пенсії, якщо ви пройшли фізичну ідентифікацію протягом року з дати припинення виплати. Якщо ви звернетеся пізніше, то потрібно пройти ідентифікацію та подати до ПФУ заяву про поновлення пенсії. Це можна зробити особисто або онлайн з використанням електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”).
За інформацією Міністерства соціальної політики
-
17:15єОселя: від початку року 1 345 українців отримали кредити на власне житло
Цьогоріч 1 345 українських родин отримали кредити на власне житло на загальну суму понад 2,4 млрд грн за програмою доступної іпотеки єОселя. Всього за весь…
17:15 -
16:46Черкаські студенти здобули перемогу на Чемпіонаті України з перукарського мистецтва
Студенти Багатопрофільного центру професійної освіти отримали відзнаки за призові місця на ХХVІІІ Чемпіонаті України СПУ KYIV BEAUTY CUP з перукарського мистецтва та макіяжу. Про це…
16:46 -
16:34Епідситуація щодо грипу та ГРВІ в області
У Черкаській області за минулий тиждень захворіли понад 7,6 тис. людей на ГРВІ, включно із COVID-19. Половина - діти. Про це повідомляють в Черкаському обласному…
16:34 -
15:29Президент і перша леді разом з іноземними делегаціями вшанували пам’ять українців, яких убили російські окупанти в Бучі
У третю річницю звільнення Бучі від російських окупантів Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська вшанували пам’ять убитих українців та українок. Президентське подружжя…
15:29 -
15:06Фестиваль із робототехніки відбувся на Черкащині
Справжнє свято винаходів, технічної вправності та практичного втілення найсміливіших теорій. Увосьме на Черкащині пройшов фестиваль із робототехніки. Цьогоріч він об’єднав 39 команд закладів загальної середньої…
15:06 -
14:49Мінветеранів реалізує проєкт у межах Національної стратегії безбар’єрності
"Формула гідного повернення до цивільного життя" - ключовий проєкт Мінветеранів, що реалізується у межах Національної стратегії безбар’єрності. Це не просто комплексний, наскрізний механізм підтримки наших…
14:49 -
14:13Квітневе похолодання прогнозують на Черкащині
Березень цьогоріч був історично теплим. Втім квітень готує суттєве похолодання. Про це інформує начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. На цьому тижні погода Черкащини матиме нестійкий…
14:13 -
13:46Доступні кредити 5-7-9%: за минулий тиждень підприємці отримали 892 кредити на 3,4 млрд грн
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 892 пільгові кредити на загальну суму 3,4 млрд грн, зокрема…
13:46 -
12:15За підтримки ЄС: у черкаській школі оновлюють харчоблок
Харчоблок, а також навчальні кабінети реконструюють у черкаській школі №26. Цим оновленням заклад завдячує субвенції Європейського Союзу. Про це інформують в обласному управлінні освіти і…
12:15 -
12:04Майже 300 ветеранів та других з їхнього подружжя отримають гранти на розвиток бізнесу
84 ветерани та других з їхнього подружжя визнані переможцями четвертої у 2025 році хвилі подачі заяв на гранти для ветеранів. Вони отримають 41 млн грн…
12:04 -
11:34Цивільним українцям період їхнього перебування у полоні зараховуватиметься у страховий стаж
За час російсько-української війни країна-агресор, на жаль, захопила і продовжує утримувати у себе багатьох полонених, серед них – не тільки військовослужбовці, а й цивільні українці.…
11:34 -
10:07У Смілі запрацювала система електронної фіксації всіх дій щодо затриманих «Custody Records»
Сучасну систему контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності «Custody Records» презентували у Смілі. Проєкт Національної поліції відповідає європейським стандартам. Про це інформують в…
10:07