Впровадження нової системи оцінювання повсякденного функціонування особи
Реформа МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування — це не лише зміна застарілої системи, а початок масштабного процесу трансформації державної підтримки для людей з інвалідністю чи іншими потребами. Цей перший крок задає новий стандарт прозорості, справедливості та орієнтованості на потреби кожної людини.
Замість бюрократичної системи, яка часто працювала проти людини, ми будуємо систему, яка ставить людину в центр уваги. Експертні команди оцінюватимуть повсякденне функціонування, допомагаючи не тільки в питаннях статусу інвалідності та повʼязаних аспектах, а й передаючи можливі потреби людини в соціальній, освітній та економічній інтеграції.
Нова модель передбачає співпрацю різних відомств, де кожне міністерство працює на єдиний результат — допомогти людині мати максимально можливе активне та повноцінне життя у суспільстві. Ця реформа — не одноразова ініціатива, а довготривалий процес, що вимагає участі кожного органу влади, кожного працівника системи та, найголовніше, кожного громадянина.
З 1 січня розпочинається впровадження медичної частини реформи, яка триватиме та удосконалюватиметься протягом 2025 року.
Скасування застарілої системи МСЕК
Система, що була джерелом корупції та перепон для багатьох людей — ліквідована. Медико-соціальні експертні комісії повністю припиняють виконувати свої функції, при цьому рішення МСЕК, ухвалені до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, що забезпечує для людей з інвалідністю стабільність для переходу на нову систему.
З 1 січня 2025 року замість ліквідованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів прийматимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Саме на підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг з рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених законами України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Створення експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО)
У новій системі оцінювання працюватимуть експертні команди, до складу яких входять мінімум три практикуючих лікарі, які є в переліку тих, хто має право проводити оцінювання. Усі лікарі повинні мати щонайменше рік практичного досвіду. Команди формуються з лікарів найбільших та найкраще оснащених лікарень, а їх склад визначається індивідуально для кожного випадку — залежно від профілю. До складу кожної експертної команди має входити терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.
Робота експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО), які запрацюють з 1 січня 2025 року, здійснюватиметься коштом Програми медичних гарантій. Уже сформовано понад 1450 експертних команд, до яких увійшли понад 4000 лікарів. Це більше ніж утричі більше, ніж було у МСЕК. Вони працюватимуть у 290 лікарнях по всій Україні. Наразі триває передача МСЕК всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів визначеним закладам охорони здоровʼя.
Від МСЕК нова система отримує понад 1,3 млн справ (включно з архівами), з них більше ніж 44 тисячі — це ті, що мали бути розглянуті МСЕК у першому кварталі 2025 року. Відповідно їх розглянуть експертні команди. Нині відбувається процес внесення цих справ в електронну систему. Уже внесено понад 22 тисячі справ для першочергового розгляду.
Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта — залежно від його стану.
Перелік зареєстрованих експертних команд, їх профіль та контактна інформація доступні за посиланням.
Запуск електронної системи
Направлення та здійснення оцінювання відбуватиметься в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Ця система вже працює. Створена сторінка підтримки користувачів.
Маршрут пацієнта
Ми намагаємось максимально спростити шлях проходження оцінювання і детально пояснюємо людям його етапи.
Ось як він виглядає:
- Людина звертається до свого лікуючого лікаря будь-якого закладу (державного, комунального чи приватного).
- Лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді. Пацієнту потрібно підготувати паспорт громадянина України та інші персональні документи, медичну документацію, яка підтверджує діагноз, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування у закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання.
- На цьому етапі спільно з лікарем людина обирає заклад, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду.
- Адміністратор команд отримає сформоване лікарем направлення через електронну систему, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність затвердженим вимогам. Після перевірки адміністратор поставить справу в чергу на найближчий доступний час.
- Далі людина отримує на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання.
- Якщо в людини немає електронної пошти, вона зможе отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю.
- Особі та лікарю повідомлятимуть лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників.
- У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних особи. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
- Експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР.
- Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.
- Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу.
Навчання лікарів
Наразі тривають регулярні навчання для лікарів щодо роботи в експертних командах. Розклад навчань доступний на сайті МОЗ і регулярно оновлюється. У майбутньому склад команд формуватиметься автоматично через електронну систему, що гарантуватиме ще більшу обʼєктивність та прозорість процесу.
- Вебінари
- Поширені запитання – відповіді
- Необхідні документи для пацієнта
- Методичні матеріали для експертних команд
Забезпечення доброчесності під час оцінювання
Усунення можливостей для корупції потребує комплексного підходу, який охоплює багато аспектів: законодавчих, організаційних, суспільних.
Зі свого боку ми робимо все, аби зробити роботу нової системи максимально прозорою та прибрати людський фактор. Основні зміни, спрямовані на забезпечення доброчесності, це:
- експертні команди проводитимуть оцінювання з використанням електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;
- команди визначатимуться індивідуально під кожен випадок, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання;
- рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни;
- статистичні дані оцінювання повсякденного функціонування будуть оприлюднюватися для громадського моніторингу та запобігання корупції.
Центр оцінювання функціонального стану особи
Центр оцінювання функціонального стану особи виконує важливу роль у забезпеченні обʼєктивності та прозорості процесу оцінювання повсякденного функціонування. Його завданнями є організаційно-методичне консультування експертних команд, перевірка обґрунтованості рішень експертних команд та раніше прийнятих рішень МСЕК, розгляд скарг на рішення експертних команд. Центр оцінювання розглядає звернення з усієї України — місце проживання чи реєстрації людини не має значення.
Нові можливості пацієнта під час оцінювання
У новій системі пацієнт має право самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання, якщо розгляд справи проводиться в іншій формі, ніж заочна. Також пацієнт може залучити уповноваженого представника для участі в оцінюванні. Для цього необхідно подати відповідну заяву через електронну систему або в паперовій формі лікарю, який формує направлення на оцінювання.
Процедура оскарження
Скаржник або його уповноважений представник може надіслати скаргу до Центру оцінювання. Скарги розглядатимуться експертними командами Центру оцінювання. Розгляд скарги повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.
Щоб отримати більше інформації про реформу переходьте за посиланням: https://moz.gov.ua/uk/ekopfo
Для отримання консультації ви завжди можете звернутися на гарячу лінію МОЗ — 0800505201.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України
-
17:15На Черкащині вже діють 99 «єдиних вікон» для обслуговування захисників і захисниць
Понад 800 тисяч послуг надали у ЦНАП області торік. Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. В області діє розвинена мережа центрів, які функціонують…
17:15 -
16:43Військова служба за контрактом у ЗСУ: грошове забезпечення, соціальні гарантії та кар’єрний ріст
Військова служба в Збройних Силах України за контрактом гарантує стабільний дохід, соціальну підтримку та право вибору місця служби, що є важливою альтернативою мобілізації під час…
16:43 -
15:41За минулий тиждень підприємці отримали 433 пільгові кредити на 1,5 млрд грн за держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»
За минулий тиждень у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали від уповноважених банків 433 пільгові кредити на загальну суму 1,5 млрд грн, з…
15:41 -
15:12Розбудова розподіленої генерації: затверджено паспорти енергонезалежності регіонів
Міністерство розвитку громад та територій України спільно з Міністерством енергетики затвердили паспорти енергонезалежності для кожного регіону України. Це важливий крок до ефективної розбудови розподіленої генерації,…
15:12 -
11:54Бюджет області-2024 за доходами цілком виконано
До місцевих бюджетів понад план надійшло 495 млн грн додаткових надходжень, із них до загального фонду – 396 млн грн. Загалом головний кошторис області за…
11:54 -
11:42Національний кешбек: 436 мільйонів гривень накопичили українці за грудень
За четвертий місяць дії програми українці накопичили 436 млн грн Національного кешбеку, що на 180 млн більше, ніж місяцем раніше. Виплата кешбеку за грудень та…
11:42 -
11:23Черкащан запрошують доєднатися до флешмобу до 90-річчя Василя Симоненка
Черкаська бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка запрошує всіх охочих долучитися до відеофлешмобу «90 поезій до 90-річного ювілею Василя Симоненка». Про це повідомляють в управлінні…
11:23 -
11:08Епідситуація щодо грипу та ГРВІ у Черкаській області станом на 6 січня
У Черкаській області із 30 грудня до 5 січня на ГРВІ, включно з COVID-19, захворіли 2 919 осіб. З них 1 467 діти. Про це інформують…
11:08 -
10:26Як продовжити статус інвалідності у 2025 році
В Україні з 1 січня 2025 року замість МСЕК розпочато новий процес оцінювання повсякденного функціонування особи. Реформа передбачає електронне направлення до експертної команди з оцінювання.…
10:26 -
10:10«Моменти стійкості щодень»: в Черкасах запрацює інтерактивна виставка для підтримки ментального здоров’я
З 13 по 29 січня у Черкасах відкриється інтерактивна виставка «Моменти стійкості щодень», покликана допомогти українцям знайти внутрішню рівновагу та зміцнити власну стійкість. Експозиція створена…
10:10 -
10:06Витяги про місце проживання, субсидії та допомога сім’ям з дітьми знову доступні в Дії
Реєстри ДРАЦС поступово відновлюються, тож популярні сервіси в Дії знову стають доступними для громадян. Нагадуємо, що Дія не зберігає персональні дані, а лише підтягує їх…
10:06 -
09:38Ветерани отримуватимуть грошову допомогу для заняття спортом
Ветерани війни отримуватимуть грошову допомогу для заняття фізичною культурою та спортом. Кабінет Міністрів України ухвалив відповідну постанову. Незабаром учасники бойових дій та особи з інвалідністю…
09:38