Простими словами: про сенси та джерела стійкості під час тривалої війни
Життя в країні, де триває повномасштабна війна, сповнене нелегких викликів та втрат. Але й за кордоном українці не можуть жити повним життям. Сумніви, туга за домом і розлука з рідними, очікування на повернення, спроби пристосуватися до місцевих умов… У багатьох нині життя ніби на паузі, без довгострокових планів, без можливості щось спрогнозувати. Але час не зупиняється, життя триває. Тому навіть зараз, в умовах тотальної невизначеності й тривалої війни, важливо «подружитися» з реальністю, а не тікати від неї.
Про це йшлося у новому епізоді сезону «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» від The Village Україна, що виходить в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Гостем ефіру став Андрій Зелінський – письменник, викладач, політолог, голова Наглядової ради Українського ветеранського фонду, співзасновник Української академії лідерства, військовий капелан Української греко-католицької церкви.
Він розказав про пошуки сенсу під час війни, чому важливо знати свої джерела стійкості, навіть коли реальність навколо жорстока й болісна.
Сенс і смак життя
Більшість українців сьогодні живуть з думкою, що ситуація, у яку ми потрапили, має рано чи пізно минути, як і будь-яка халепа. Тому вони не тут і не зараз. Реальність болісна, з нею не хочеться товаришувати. Але це все, що ми маємо.
Зелінський стверджує, що ми можемо прожити цей час так, як бажаємо, або ж можемо стати просто заручниками обставин, жертвами й жити очікуванням. Щойно людина починає вважати себе жертвою, навіть не вимовляючи, не вербалізуючи, – це вже втрачений потенціал, недосягнуті горизонти. Важливо усвідомити, що ЦЕ І Є НАШ ЧАС, ЧАС НАШОГО ЖИТТЯ. Навіть у розбитій російськими ракетами дійсності, з великим болем, але альтернативних реальностей для нас не існує. А отже, час ставати сильнішим, бо ЦЕЙ ЧАС НІХТО НІКОЛИ НАМ НЕ КОМПЕНСУЄ.
БАЧИТИ СЕНС у тому, що відбувається, і ВІДЧУВАТИ СМАК МИТІ – це ознаки якісного контакту реальності й ментального здоровʼя. Якщо постійно шукати сенс і не звертати уваги на смак, ми будемо виснажуватися, вигоряти. Тож важливо КОНЦЕНТРУВАТИСЯ НЕ ЛИШЕ НА ГОРИЗОНТІ, А Й НА СОБІ. Завжди має бути двомірність: з одного боку, горизонт має бути привабливим і яскравим, а з іншого – кожен крок важливий, він тут і зараз.
Пʼять джерел стійкості
Людина – істота багатовимірна, і тому її СТІЙКІСТЬ КРИЄТЬСЯ В ЗДАТНОСТІ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ОСОБИСТУ ЦІЛІСНІСТЬ за різними напрямами – фізичним, емоційним, інтелектуальним станом, а також сенсовою або ж духовною основою нашого осмислення того, що відбувається.
При цьому НЕ ІСНУЄ ЄДИНОГО РЕЦЕПТА СТІЙКОСТІ, ЯКИЙ МОЖЕ ДОПОМОГТИ УСІМ НА СТО ВІДСОТКІВ. Але є два важливі механізми, які забезпечують стійкість, – це РЕГЕНЕРАЦІЯ, тобто відновлення того, що є, й АДАПТАЦІЯ до контексту, який змінюється щодня.
Андрій Зелінський поділився своїм власним рецептом стійкості. Так, він намагається щодня виконувати пʼять практик, які є для нього джерелами стійкості.
- ДУХОВНІ ВПРАВИ. Йдеться про медитації, занурення, присутності тут і зараз – для того, щоб перейти з рівня інтелекту на рівень дотику до реальності.
- ФІЗИЧНІ ВПРАВИ – і це просто must be щодня. У кожного з нас свої можливості й спроможності, тому важливо обрати власний рецепт і кількість фізичної активності.
- ЧИТАННЯ – для інтелектуального заряду. Зелінський зазвичай читає два формати літератури – художню й пізнавальну. Перша – це такий гребінець для почуттів та емоцій. У художніх текстах почуття вже впорядковані в певні логічні структури. І коли ми їх читаємо в будь-якому емоційному стані, вони «причісують», додають нашим почуттям якусь форму. Пізнавальна ж література відкриває нові горизонти, допомагає вибратися з плаского виміру буття.
- МУЗИКА. У кожного з нас власні смаки, а тому варто обрати ті мелодії, які допомагають саме вам відчувати себе сильнішими.
- СПІЛКУВАННЯ – одне з найпотужніших джерел енергії. Відкрите людське спілкування з кимось допомагає не розсипатися.
Одне з найважливіших запитань, яке важливо ставити собі в житті, й особливо у складні моменти та в ситуаціях, коли ми не можемо вплинути на обʼєктивний стан речей, – це питання «НАВІЩО?» Навіщо мені цей бій? Навіщо я в цій халепі? Ми не можемо скасувати війну чи біль утрати. Ми не можемо вповні реалізовувати якісь власні мрії, тому що за вікном війна.
Навіщо – це усвідомлена відповідальність за власну свободу. Це те, що можна окреслити терміном субʼєктність. усвідомлена свобода виявляється в дії. Я є господарем мого життя. навіть коли я не можу нічого змінити в обʼєктивній реальності, я обираю ставлення до того, що відбувається.
Конспект інтерв’ю — тут.
Розмову можна прослухати на всіх подкаст-платформах:
▫️ Apple Podcasts – https://apple.co/4cWMZk1
▫️ SoundCloud – https://bit.ly/4fcbSdb
▫️ Spotify – https://bit.ly/3WibqBs
▫️ YouTube Music – https://bit.ly/4bY13I
▫️ YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=_StT4aBftJw
Довідка: сезон «Наука стійкості» подкасту «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської із впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Проєкт реалізовано у співпраці з Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки ВООЗ.
За інформацією МОЗ України
-
10:02Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 24 листопада
З тривогою через ворожі БпЛА почалась ця доба в області. У цей час наші захисники неба знищили два "шахеди". Про це повідомив начальник Черкаської ОВА…
10:02 -
17:48На Черкащині вшанували пам’ять жертв голодоморів
Пам'ять мільйонів українців, які загинули через голод, вшанували на Черкащині. Акція-реквієм відбулася біля пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій в обласному центрі. Про це…
17:48 -
18:17Ігор Табурець про ситуацію в області на 22 листопада
З ранку і аж до вечора ворог тероризував Черкащину з повітря. За попередніми даними, у межах області знищено 7 БпЛА противника. Про це інформує начальник…
18:17 -
16:19Черкащани з медалями всеукраїнських змагань з таеквондо
Низку золотих, срібних та бронзових нагород здобули спортсмени Черкащини на всеукраїнських змаганнях з таеквондо серед юнаків, юніорів та Кубку України. Ці змагання днями відбулися у…
16:19 -
16:00«Цифрова Черкащина»: область долучиться до проєкту з кібербезпеки
На виконання завдань, визначених регіональною програмою «Цифрова Черкащина», відбулася робоча зустріч під головуванням заступника очільника області Сергія Свєрчкова. Вона була присвячена питанням кібербезпеки. Про це…
16:00 -
15:17«Діалог влади та бізнесу»: в межах комунікаційної платформи обговорили кадрові питання
Проєкт «Діалог влади та бізнесу» продовжує збирати представників приватного бізнесу та влади для вирішення пріоритетних питань на Черкащині. Цього разу увагу зосередили на темі співпраці…
15:17 -
15:05Прозорість і підзвітність: на Черкащині моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, відслідковують на Черкащині. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 14 листопада по 21…
15:05 -
14:5334 зрадники України позбавлені державних нагород України: Президент підписав відповідний указ
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України. До першого списку увійшло 34 особи. Серед…
14:53 -
14:49єОселя: Видано перший кредит для молоді за новими умовами
Уряд оновив умови програми доступної іпотеки єОселя, за якими українці віком до 26 років можуть отримати іпотеку, сплативши вдвічі нижчий перший внесок — від 10 %…
14:49 -
14:42Понад 4 млн грн транспортного податку сплатили власники елітних автівок Черкащини
Із початку року власники преміальних автомобілів Черкащини сплатили 4,3 млн грн транспортного податку. Про це інформують в ГУ ДПС області. За словами в.о. начальника ГУ…
14:42 -
14:15Українські аграрії обмолотили вже 98% від прогнозованих площ
В Україні намолочено 72,9 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур. Його зібрали на площі 19,5 млн га. Загалом зібрано 53,4 млн тонн зернових…
14:15 -
14:12Держава виплатила українцям 119 млн грн Національного кешбеку за жовтень
21-22 листопада громадяни отримали на рахунки кешбек, накопичений в жовтні за купівлю українських товарів. Сума виплати становила 119,2 млн грн, кошти отримали 1,22 млн українців.…
14:12