Завдання ОТГ – подбати про наповнення своїх бюджетів, – директорка обласного Департаменту фінансів

Об’єднані територіальні громади Черкащини мають можливості та резерви для збільшення надходжень до своїх бюджетів. Про шляхи збільшення доходів територіальних громад йшлося на нараді з головами тергромад у Степанецькій ОТГ. Існуючі проблеми окреслила директорка Департаменту фінансів ОДА Наталія Кравченко.

Основну увагу вона акцентувала на тому, як зробити землю ефективним джерелом доходів для місцевих бюджетів. Лише цьогоріч за січень-вересень у 40% ОТГ області, а це 22 громади, відбувся спад надходжень до бюджетів плати за землю порівняно з аналогічним періодом минулого року. У деяких громадах цей показник зменшився на 10-22%, що набагато більше від наданої законодавством пільги.

– Встановлення занижених ставок орендної плати за землю є однією з причин недоотримання коштів бюджетами громад, – відзначає Наталія Кравченко. – По області середня ставка становить 6,6%, хоча у деяких громадах тримається мінімальних 4,5%. Втім, якби цей показник був на рівні 12%, то громади отримали 50 млн грн додаткових надходжень. Це ж стосується і встановлення низьких ставок при передачі в оренду незатребуваних паїв. Дев’ять ОТГ області нині мають ставку у 12%. У 2021 році їх буде вже 34. Втім є й такі, де вона лише 3%.

За її словами, якщо громади збільшать орендну плату до 12% та 100-відсотково передадуть ріллю в оренду, то зможуть поповнити свої бюджети на 80 млн грн. Водночас важливим є й посилення контролю за розрахунками сільгоспвиробників за оренду паїв і сплати до бюджетів ПДФО.

– Ми неодноразово, з боку ОДА, наголошували на низькому рівні розрахунку господарств області за оренду земельних паїв та наявність боргів зі сплати податку за попередні роки, – каже директорка Департаменту. – На сьогодні сільгоспвиробники не розрахувалися з бюджетом за минулий рік на понад 9 млн грн, з них по ОТГ – 5 млн грн. Потребує системного контролю з боку ОТГ питання підвищення розміру плати за земельні паї, що орендуються у населення. Зараз середній розмір ставки – 10,4%. Однак у 33 ОТГ цей показник нижчий середньо обласного.

Більше 9 тисяч гектарів земельних паїв в адмінмежах об’єднаних тергромад, орендуються за ставкою нижчою за 5%. Загалом, від занизької ставки бюджети ОТГ щороку втрачають до 40 млн грн.

– Коли громади заявляють, що не мають важелів впливу на сільгоспвиробників, які орендують людські паї, завжди наводжу в приклад Єрківську ОТГ, яка за перші 3 роки створення збільшила розмір орендної плати в договорах оренди земельних паїв із 3% до 12%, – підсумувала Наталія Кравченко. – Наповнення бюджетів – це системна робота передовсім самих громад.

Стрічка новин