Завдання ОТГ – подбати про наповнення своїх бюджетів, – директорка обласного Департаменту фінансів
Об’єднані територіальні громади Черкащини мають можливості та резерви для збільшення надходжень до своїх бюджетів. Про шляхи збільшення доходів територіальних громад йшлося на нараді з головами тергромад у Степанецькій ОТГ. Існуючі проблеми окреслила директорка Департаменту фінансів ОДА Наталія Кравченко.
Основну увагу вона акцентувала на тому, як зробити землю ефективним джерелом доходів для місцевих бюджетів. Лише цьогоріч за січень-вересень у 40% ОТГ області, а це 22 громади, відбувся спад надходжень до бюджетів плати за землю порівняно з аналогічним періодом минулого року. У деяких громадах цей показник зменшився на 10-22%, що набагато більше від наданої законодавством пільги.
– Встановлення занижених ставок орендної плати за землю є однією з причин недоотримання коштів бюджетами громад, – відзначає Наталія Кравченко. – По області середня ставка становить 6,6%, хоча у деяких громадах тримається мінімальних 4,5%. Втім, якби цей показник був на рівні 12%, то громади отримали 50 млн грн додаткових надходжень. Це ж стосується і встановлення низьких ставок при передачі в оренду незатребуваних паїв. Дев’ять ОТГ області нині мають ставку у 12%. У 2021 році їх буде вже 34. Втім є й такі, де вона лише 3%.
За її словами, якщо громади збільшать орендну плату до 12% та 100-відсотково передадуть ріллю в оренду, то зможуть поповнити свої бюджети на 80 млн грн. Водночас важливим є й посилення контролю за розрахунками сільгоспвиробників за оренду паїв і сплати до бюджетів ПДФО.
– Ми неодноразово, з боку ОДА, наголошували на низькому рівні розрахунку господарств області за оренду земельних паїв та наявність боргів зі сплати податку за попередні роки, – каже директорка Департаменту. – На сьогодні сільгоспвиробники не розрахувалися з бюджетом за минулий рік на понад 9 млн грн, з них по ОТГ – 5 млн грн. Потребує системного контролю з боку ОТГ питання підвищення розміру плати за земельні паї, що орендуються у населення. Зараз середній розмір ставки – 10,4%. Однак у 33 ОТГ цей показник нижчий середньо обласного.
Більше 9 тисяч гектарів земельних паїв в адмінмежах об’єднаних тергромад, орендуються за ставкою нижчою за 5%. Загалом, від занизької ставки бюджети ОТГ щороку втрачають до 40 млн грн.
– Коли громади заявляють, що не мають важелів впливу на сільгоспвиробників, які орендують людські паї, завжди наводжу в приклад Єрківську ОТГ, яка за перші 3 роки створення збільшила розмір орендної плати в договорах оренди земельних паїв із 3% до 12%, – підсумувала Наталія Кравченко. – Наповнення бюджетів – це системна робота передовсім самих громад.
-
09:22Як бізнесу отримати кредит від держави на придбання енергообладнання?
Український бізнес може отримати кредит від держави на придбання енергообладнання. Це частина Зимової підтримки – ініціативи Президента України Володимира Зеленського й Уряду, спрямованої на допомогу…
09:22 -
09:20Уряд розширює перелік безоплатних медичних послуг для ветеранів
Міністерство охорони здоров'я та Національна служба здоровʼя України разом з Мінветеранів анонсують запуск експериментального проєкту, який розширює перелік безоплатних медичних послуг для ветеранів війни на…
09:20 -
08:25Загальні бойові втрати ворога станом на 5 лютого
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.02.25 орієнтовно склали особового складу ‒ близько 844070 (+1140) осіб,танків ‒ 9947 (+9) од,бойових броньованих машин ‒ 20721 (+12)…
08:25 -
08:22Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Провів сьогодні РНБО. Урядовці – прем’єр-міністр Шмигаль, перша віцепрем’єр Свириденко – доповіли щодо програм підтримки наших людей – громадян України…
08:22 -
08:19Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 5 лютого
Ніч в області минула з тривогами в усіх районах. Про це інформує очільник Черкащини Ігор Табурець. У цей час по ворожих повітряних цілях працювали сили…
08:19 -
16:21Діалог влади та бізнесу: підприємців Черкащини запрошують на онлайн-зустріч
Комунікаційна платформа “Діалог влади та бізнесу” Черкаської ОВА продовжує роботу. На новій онлайн-зустрічі йтиметься про дотримання норм законодавства у сфері ринкового нагляду та регулювання цін.…
16:21 -
16:01“Кожна дитина має право на родину”: як на Черкащині підтримують сиріт і переселенців
Щомісяця в області 20 дітей набувають статусу сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Начальниця служби у справах дітей Оксана Покатілова зазначає, що основне завдання держави…
16:01 -
15:53Діагностика та лікування: в обласному онкоцентрі розповіли про рівень захворюваності на рак на Черкащині
Смертей від онкології на Черкащині стало менше. Втім кількість захворювань зросла. Торік в Україні на рак захворіли 110 тисяч осіб, із них 5 300 —…
15:53 -
15:47Митців запрошують долучитися до благодійного аукціону
На Черкащині готуються до благодійного онлайн-аукціону «Перемога за Україною!». Його вже втретє організовує Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник. Про це повідомляють в управлінні культури та охорони…
15:47 -
15:31Доступна медицина для ветеранів: більше безоплатних послуг
Мінветеранів та МОЗ запускають експериментальний проєкт, який розширює перелік безоплатних послуг первинної медичної допомоги для ветеранів війни. Кабінет Міністрів України ухвалив відповідну постанову. Що зміниться?…
15:31 -
15:23У вільному доступі: дізнавайтеся історію Черкащини у видання «Краєзнавство»
Новий номер наукового видання журналу «Краєзнавство», який присвячений 70-річчю утворення Черкаської області, з’явився у вільному доступі. Про це інформують в управлінні культури та охорони культурної…
15:23 -
13:53«Вчительську доплату» отримують майже 500 тисяч педагогів
Понад мільйон учнів початкових класів забезпечені безоплатним харчуванням у школах. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 4 лютого. -…
13:53