На Тальнівщині готові до об’єднавчих процесів

Зробити рідні села заможними та комфортними, а головне – придатними для проживання нащадків. Така мета у членів ініціативної групи Тальнівщини. Представники сіл Білашки та Тальянки проконсультувалися щодо створення об’єднаної територіальної громади уфахівців Проекту ПУЛЬС та Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА.

 DSC_0679

Делегація з району приїхала добре підготовлена. Розрахунки, папери, попередні домовленості, кілька варіантів об’єднання, проте, для ухвалення остаточного рішення людям бракує інформації. Зокрема, щодо того, де саме має бути адміністративний центр громади, яку школу доцільно зробити «опорною», чи можуть така школа і адміністративний центр розташовуватися в різних населених пунктах, скільки учнів мають відвідувати школу, за скільки кілометрів від центру має розташовуватися крайня точка ОТГ, як визначити спроможність громади. Питання до консультантів сипалися, ніби з рогу достатку. Помітно, що представники налаштовані серйозно.

 

  • До нас приїздили працівники районної адміністрації, запропонували створити громаду, об’єднавши Тальянки, Вишнопіль, Легедзине, Білашки, Зеленьків, мовляв, це буде сильна громада, – додає уродженець с. Білашки, підприємець Анатолій Трохимчук. – Я підхопив цю ідею, почав працювати, створили ініціативну групу, до якої входить голова сільради Тальянок, поїздили по сільських сходках. Люди ідею сприйняли позитивно, декого доводилося переконувати.

 

Та кожен населений пункт у обмін на згоду об’єднуватися, намагається «виторгувати» для себе певні бонуси. Зокрема, збереження школи. Ця тема –каміньспотикання не лише для Тальнівщини. Люди бояться, що не буде школи – не буде села. Проте, ініціатори розуміють, що на старті реформи освітню галузь підтримуватиме державна субвенція, а надалі маленькі школи можуть стати непосильним тягарем для громади.

 

  • Відповідно до постанови Кабміну, адмінцентр має налічувати біля 250-ти дітей у школі та сто дошкільнят, ось і все, – нагадалаконсультант із організаційно-правових питань Проекту ПУЛЬС Олена Кулик.– Чи в Зеленьках, чи у Вишнополі. А адміністративним центром має стати те село, де є необхідна інфраструктура. Адже такий центр надаватиме всі ті послуги, які сьогодні жителі отримують у районі.

 

Експерти переконували тальнівчан, що підвозити дітей до школи за 25 кілометрів більш доцільно, ніж утримувати малокомплектні школи на 80-150 дітей. Крім того, створити ОТГ без компромісів просто неможливо.

 

– Необхідно провести розрахунок спроможності громади, а спроможність – це доходи, а утримання шкіл – це витрати громади, – додала Олена Миколаївна.

 

Наостанок представники громади отримали необіхідний пакет документів для подальших кроків, точний розрахунок бюджету та запросили консультантів ПУЛЬСу презентувати ідею децентралізації в районі.

Анонси