Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
Шановні колеги! Шановні українці!
Продовжуємо практику виїзних засідань Уряду в прифронтових регіонах. Сьогодні шосте таке засідання проводимо на Миколаївщині.
Наша мета – дати чіткі відповіді на актуальні для регіону та громад виклики.
Уряд постійно тримає проблемні питання на контролі й виділяє фінансові ресурси. У 2024 році ми спрямували Миколаївській області понад 3,2 млрд грн на відновлення, функціонування критичної, освітньої, медичної інфраструктури та на будівництво оборонних рубежів.
Безпосередньо на зведення фортифікаційних споруд Уряд спрямував регіону 567 млн грн. Наразі роботи виконані на 100%, об’єкти передали на баланс ОВА.
Тепер необхідно затвердити порядок та вартість утримання фортифікацій. Відповідне доручення про розробку проекту урядової постанови раніше було надане Міністерству оборони. Наголошую на обов’язковості й невідкладності його виконання.
Ще один аспект безпеки – це розвиток військової освіти. Зокрема, держава прагне створити розгалужену мережу військових ліцеїв.
У кожній області повинен бути щонайменше один такий заклад. Серед іншого ініціюємо заснування військового ліцею і на Миколаївщині. Даємо доручення Міністерству оборони розглянути можливість створення закладу на базі Горохівської філії Надбузького професійного аграрного ліцею. У регіоні для роботи такого закладу є педагогічні кадри і є запит з боку хлопців та дівчат на якісну патріотичну освіту. Тому будемо працювати в цьому напрямі.
***
Найважливіший виклик у регіоні – це доступ до питної води для мешканців Миколаєва.
Російські терористи зруйнували водогін Дніпро-Миколаїв, а потім підірвали Каховську ГЕС. Таким чином вони хотіли зробити наші південні області непридатними для життя.
Для Миколаєва знайшли технічне рішення – постачання води з річки Інгулець. Цього року Уряд виділив загалом 384 млн грн для фінансування стабільної подачі технічної води до Миколаєва цим шляхом.
Проте довгострокове вирішення проблеми полягає в будівництві водозабору з річки Південний Буг та магістрального водогону до обласного центру.
Відповідна програма затверджена, доручення Президента є, орієнтовна вартість реалізації проекту близько 8,8 млрд грн. Тепер доручаємо Міністерству розвитку громад та територій визначити джерела фінансування та за рахунок коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії розпочати роботи за принципом «Проектуй та Будуй».
У нас уже є попередні домовленості з партнерами, зокрема з Європейським інвестиційним банком, про залучення донорських коштів на цей проект, тому розраховуємо на його швидку реалізацію.
Існує також гостра потреба в оновленні внутрішнього водогону Миколаєва. Тут активно допомагає Данія, яка спільно з містом модернізує водопостачання в одному з міських районів.
Щиро дякую нашим данським та іншим партнерам за успішний патронат над Миколаївською областю.
Міжнародна допомога для регіону вже сягнула понад 300 млн євро. Зокрема, Данія нещодавно виділила 44 млн євро на відбудову критичної інфраструктури в області.
Така солідарність має бути прикладом для інших. Тому ще раз хочу закликати країни, регіони, міжнародні організації долучатися до відновлення українських міст та громад. Це буде дієвим внеском у наше спільне європейське майбутнє.
***
Третій виклик для Миколаївської області – це підготовка до зими.
Цієї ночі ворог здійснив чергову масовану атаку на українську енергетику, застосувавши для цього дрони та ракети. Зокрема, було атаковано три об’єкти передачі електроенергії, один із них – у Миколаївській області.
Але своїх цілей російські терористи не досягли – енергосистема України працює в збалансованому режимі, вимкнень електропостачання не заплановано.
Ми у свою чергу продовжуємо ремонти та посилюємо захист енергетичних об’єктів, зокрема високовольтних підстанцій. Сьогодні мали змогу спостерігати за ходом робіт на одній з них.
Будуємо також систему розподіленої генерації. Наразі в Миколаєві відбувається установка двох когенераційних установок потужністю 1,5 МВт кожна. Це забезпечить теплом понад 200 багатоквартирних житлових будинків, 5 медичних та 24 освітніх заклади.
Загалом до нового опалювального сезону «Миколаївоблтеплоенерго» зобов’язалося побудувати 5 об’єктів розподіленої генерації на базі газопоршневих когенераційних установок загальною потужністю 5,5 МВт.
***
Четвертий виклик для регіону – збереження та розвиток аграрного сектору.
Попри важкі умови воєнного часу, фермери Миколаївщини за 7 місяців цього року виробили більше сільгосппродукції, ніж торік.
Аграрії області успішно користуються програмами державної підтримки. Від початку року вони отримали 1,4 млрд грн пільгових кредитів та понад 250 млн грн за іншими програмами. З них більше 19 млн грн – це компенсації за купівлю вітчизняної сільськогосподарської техніки.
Активізуємо розмінування регіону. Вже обстежили 133,6 тисячі гектарів сільськогосподарських земель. З 30 тисяч гектарів, що підлягають розмінуванню, очистили майже половину.
***
П’ятий виклик – надання якісних освітніх та медичних послуг.
Планомірно переводимо учнів у формат очного навчання і створюємо їм безпечні умови. Понад 70% шкіл області почали навчальний процес офлайн або у змішаній формі.
Уряд спрямував регіону на облаштування шкільних укриттів понад 550 млн грн і ще 43 млн грн – на придбання шкільних автобусів.
133 медичні заклади в області відновлені цілком або частково. Посилюємо їх автономність через забезпечення генераторами та власними артезіанськими свердловинами.
Сьогодні ухвалюємо рішення для допомоги українським школам, які постраждали від війни. 350 закладів отримають по 290,5 тисячі грн від ЮНІСЕФ на модернізацію харчоблоків, на підготовку до зими, на ремонти інженерних мереж.
Також розподіляємо державну субвенцію обсягом 56,9 млн грн на укриття для шкіл Запорізької, Херсонської та Київської областей.
Перерозподіляємо кошти на потреби медицини. Понад 120 млн грн підуть на ремонти лікарень та на встановлення автономних джерел водопостачання.
***
Ще кілька слів про сьогоднішні важливі урядові рішення.
Ухвалюємо пакет постанов для реформування системи держрезерву.
Вже ухвалено новий профільний закон, який передбачає докорінну зміну підходів у цій сфері. В основі змін лежать принципи підконтрольності, прозорості та ефективності.
Розмежовуються поняття державного матеріального та державного мобілізаційного резервів, запроваджуються інститути резервування та відповідального зберігання, створюється єдиний реєстр держрезервів.
Сьогодні Уряд ліквідує старе Держагентство резерву та створює нове Державне агентство з управління резервами України з чітко виписаними повноваженнями.
Роботу установи координуватиме Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки. Також змінюємо номенклатуру державних резервів, норми їх накопичення, в тому числі рівень незнижувальних запасів.
Крім того, затвердимо порядок ведення Єдиного реєстру держрезерву. Цей інструмент посилить контроль та відповідальність.
***
Ще два рішення, які зроблять нас стійкішими.
Перше, залучаємо до 100 млн доларів від Експортно-імпортного банку Кореї для посилення української медицини.
Друге, залучаємо від Канади до 400 млн канадських доларів на покриття пріоритетних бюджетних видатків.
Вдячний партнерам за незмінну солідарність і підтримку України!
***
І наостанок щодо підвищення обороноздатності, що є нашим безумовним пріоритетом.
Україна постійно потребує зброї та військової техніки. Але сьогодні через законодавчі обмеження ми не можемо фінансувати з державного бюджету довгострокові військові контракти. Маємо виправити цю ситуацію.
Тому доручаю Міністерству економіки разом з Міністерством оборони, Міністерством фінансів та Мінстратегпромом розробити відповідні законодавчі зміни – віднести до захищених статей бюджету фінансування виробництва зброї та військової техніки. Зокрема, тих позицій, які передбачені програмою «Зброя перемоги».
Це може бути певний відсоток від усіх видатків на закупівлю озброєння, але виробники мають точно знати, що довгострокові (3-х, 5-ти, 10-річні) контракти з державою на виробництво необхідної зброї стабільні та фінансово гарантовані.
Це допоможе бізнесу активніше розвивати цей напрямок, а державі – вчасно та ритмічно отримувати нове озброєння.
Також дякую усім, хто захищає, відбудовує, навчає, рятує, лікує, забезпечує роботу критичної інфраструктури України.
Дякую за увагу! Слава Україні!
За інформацією Урядового порталу
-
08:04Ситуація в області на ранок 14 грудня (ОНОВЛЕНО)
Майже десять годин поспіль на Черкащині тривала повітряна тривога. Наше небо знову розривали російські БпЛА. Про це інформує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. За попередніми…
08:04 -
16:51Зроблено в Україні: в Золотоноші відкрили офіс підтримки бізнесу
Державна допомога місцевим виробникам продовжує масштабуватися. Четвертий за рахунком офіс «Зроблено в Україні» з підтримки регіонального бізнесу запрацював на Черкащині. Про це повідомляє начальник ОВА…
16:51 -
15:58Житло для захисників: Черкащина реалізує «Політику Героїв»
Цього року 200 родин ветеранів отримають житло за державними програмами на Черкащині. Зокрема, йдеться про такі категорії: люди з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок війни та…
15:58 -
14:08«Наїв вільний»: в Українському домі презентували колекцію черкаського художника
Понад 300 робіт українського наївного мистецтва склали експозицію проєкту «Наїв вільний». Це картини із приватної колекції Миколи Бабака – народного художника України, відомого черкаського культурного…
14:08 -
13:36«Збережи свою ідентичність»: безоплатний онлайн-курс з дослідження родоводу
Громадська організація «Українська Античність» запустила освітній відеокурс «Збережи свою ідентичність», який стане у пригоді тим, хто хоче дослідити свою сімейну історію. Курс включає дев’ять відеолекцій,…
13:36 -
13:28Український молодіжний фонд провів тренінг для молоді Черкащини
Основи написання грантових заявок опановувала молодь Черкащини. Для них провели навчання фахівці Українського молодіжного фонду. Про це повідомляють в управлінні у справах сім’ї, молоді та…
13:28 -
13:23В Україні впроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій
У рамках місяця цифрової трансформації Міністерство у справах ветеранів України зробило важливий крок — автоматизовано надання статусу учасника бойових дій (УБД). Тепер військовослужбовці, які виконують…
13:23 -
12:45На Черкащині вшанували пам’ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС
Чесно та гідно виконали свій обов’язок. Врятували українців та наше майбутнє. Напередодні 14 грудня – дня в історії України, коли ми віддаємо шану ліквідаторам наслідків…
12:45 -
11:53Сонце, мороз та відлига: синоптики прогнозують нетривале зниження температури
На Черкащині відмічаються сонце та морози до 5º у повітрі та до 8º на земній поверхні. Сніговий покрив місцями досягає 5-8 см, грунт промерз на…
11:53 -
11:38Ситуація в області на ранок 13 грудня
Тривога на Черкащині тривала понад 16 годин. Усе через масований російський обстріл України ударними дронами, крилатими ракетами та балістикою. Про це повідомляє начальник Черкаської ОВА…
11:38 -
09:33Діалог влади та бізнесу: підготовка фахівців
Співпраця влади, бізнесу та освітніх закладів є ключовою для підготовки кваліфікованих кадрів. Про це йшлось на черговій онлайн-зустрічі в ОВА в межах комунікаційної платформи “Діалог…
09:33 -
09:12Звернення Президента України
Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Сьогодні – Запоріжжя, область. День Сухопутних військ – привітав наших воїнів, відзначив нагородами. 65-та окрема механізована бригада, 27-ма ракетна артилерійська.…
09:12