Шполянський район

Загальні відомості про район

  

Шполянський район розташований в південній частині Черкаської області та  центрі України.

У червні 2002 року проводила свою роботу науково-практична експедиція «Географічні центри України» за маршрутом «Київ-Добровеличківка-Кіровоград-Олександрія-Шпола-Ватутіне-Київ», в результаті якої було визначено, що географічний  центр  України знаходиться у  Шполянському  районі Черкаської області.        

В липні 2004 року за результатами діяльності робочої групи науковців Київського науково-дослідного інституту геодезії та картографії було встановлено, що географічний  центр  України як центр ваги її території  знаходиться   на околиці с. Мар’янівка  Шполянського району Черкаської області і має координати:

49˚ 01′ північної широти;

31˚ 29′ східної довготи.

Ці дані підтверджено Державним комітетом природних ресурсів України,  Національною академією наук України та Державною службою геодезії, картографії та кадастру.

23 липня 2004 року відбулося офіційне винесення на місцевість географічного центру України: в полі біля с. Мар’янівка закопано капсулу та встановлено спеціальний репер, обладнаний відповідною передавальною апаратурою.

24 серпня 2004 року  при в’їзді в м. Шполу урочисто відкрито пам’ятний знак, який символізував географічний центр території України, і який  замінено на інший у травні 2008 року.

Площа району 1,1 тис. кв. км (5,3 відсотка від території області). 

Відстань до обласного центру м. Черкаси – 80 км, залізницею – 87 км, до столиці України – Києва – 200 км.

Через Шполу пролягає залізнична колія Львів-Донецьк, Львів-Запоріжжя, що з’єднує наш район із заходом, сходом і півднем країни.

Район створено у 1923 році в складі Київської області. З січня 1954 року і донині Шполянський район входить до складу Черкаської області. Статус міста Шпола отримала у 1938 році.

День району – у травні щорічно.

На території району розташовано 37 населених пунктів: 1 місто і 36 сіл, проживає 44,5 тис. населення.

В тому числі :

  • сільського           — 27,1 тис.
  • міського              — 17,4 тис.
  • працездатного    — 23,3 тис.
  • молодь до 18 років      — 4350 чол.
  • пенсіонери                    — 21090 чол.

Район межує з Смілянським, Городищенським, Звенигородським, Катеринопільським районами та Кіровоградською областю.

Шполянський район розташований у лісостеповій фізико-географічній зоні.

Найбільшими річками району є: Шполка довжиною 24,2 км, Велика Вись – 23,0 км, Гнилий Ташлик – 27,8 км, Гнилий Товмач – 24,0 км.

В районі є нерудні копалини місцевого значення: граніти, глини, піски, які використовуються в господарстві як будівельні матеріали. Поблизу с. Васильків у Прудянському кар’єрі добувають щебінь. Біля сіл Маслове, Капустине, Товмач, Ярославка на схилах балок є виходи каоліну та бентонітової глини, сіл Капустине, Іскрене, Васильків – запаси торфу, с. Журавка – бурого вугілля, які не розробляються.

Шполянський район є аграрно-промисловим.

Площа сільськогосподарських угідь складає 87,855 тис. га, із них ріллі – 81,074 тис. га, лісів та інших лісовкритих площ – 14,032 тис. га, забудованих земель – 3,297 тис. га, земель водного фонду – 1,471 тис. га.

На території району працюють:

  • Сільськогосподарських підприємств – 20;
  • Фермерських господарств – 60;
  • Колективних сільгосппідприємств (кооперативи) -1;
  • Малих підприємств – 228;
  • Середніх підприємств – 10;
  • Кількість зареєстрованих підприємців, фізичних осіб – 2110;
  • Промислових підприємств – 7;

В  районі налічується 283 підприємств торгівлі, у тому числі 260 магазинів та 23 підприємств ресторанного господарства.

Функціонують заклади соціальної сфери.

В галузі освіти налічується: загальноосвітніх навчальних закладів – 31 (в т. ч. 2 заклади нового типу: гімназія та ліцей, 24  навчально-виховних комплекси); Шполянська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Черкаської обласної ради; Васильківський професійний ліцей. Дошкільних навчальних закладів – 7 (4- у місті Шпола та 3 – у селах району). Дитячі позашкільні установи: СЮТ, СЮН, Будинок школяра, міський дитячий парк. В районі діють Шполянська та Матусівська дитячо-юнацькі спортивні школи.

На території району функціонує центральна районна лікарня, комунальний заклад «Шполянський районний ЦПМСД».

В районі працюють районний, міський та 22 сільських будинки культури, 5 сільських клубів, Шполянська дитяча школа мистецтв і Сигнаївська музична школа.  Діє централізована бібліотечна система, до складу якої входить 33 бібліотеки та 4 музеї на громадських засадах. 17 художніх колективів району мають звання "Народний аматорський колектив".

Шполянщина славиться  видатними історичними постатями такими, як лікарі-хірурги брати Михайло та Олексій Коломійченки, ім’я яких нині носить ЦРЛ, скульптор, етнограф Іван Гончар, діячі літературної ниви Олекса Влизько, Іван Кулик, Степан Бен (Бендюженко), Іцик Фефер, Микола Томенко, Катерина Мотрич, Михайло Слабошпицький та інші.

В районі  є два державних заповідних урочища: Дар’ївське, Плосково-Зуєво та державна пам’ятка садово-паркового мистецтва – Лозуватський дендропарк, також  пам’ятки архітектури – двоповерховий палац міністра фінансів Російської імперії Олександра Абази в Дар’ївському дендропарку, Будинок єврейської синагоги, 2 церкви Свято-Миколаївського жіночого монастиря в с. Лебедин (18 сторіччя). Шполянщина входить до туристичного маршруту "Золота підкова Черкащини".

У 2014 році зареєстровано 63 політичних партій, 50 громадських організацій. Діє 40 релігійних громад різних конфесій.

В районі виходять  періодичні видання: районна газета "Шполянські вісті", міська газета "Шполяночка" та комерційне видання "Пропозиція", працює районне телерадіомовлення.

В районі діє мобільний зв’язок “Київстар”, Beeline, Life та MТC.

 

Місце знаходження райдержадміністрації:

вул. Лозуватська, 60
м.Шпола, Черкаська область
Україна, 20600
Телефони: код (8-04741) 5-25-40, факс 5-20-95,
E-mail: shpola_rda@ukrpost.ua

Більш детальну інформацію про район Ви можете дізнатися на веб-сайті Шполянської райдержадміністрації перейшовши за посиланням
http://shpolyanska.rda.org.ua/