Рутинні щеплення – найкращий захист від хвороб
Більшості інфекційних хвороб легше запобігти вакцинувавшись. В Україні, як і в багатьох країнах, для цього затверджений Національний календар профілактичних щеплень. Це – документ, який визначає перелік і необхідну кількість доз щеплень від інфекційних хвороб та оптимальні строки їх введення для найефективнішого захисту.
У календарі України – щеплення проти десяти інфекційних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної інфекції (Hib), кору, краснухи й епідемічного паротиту («свинки»).
Які щеплення і в якому віці потрібно зробити згідно з Національним календарем?
- Гепатит В: протягом першої доби життя, а також у 2 та 6 місяців.
- Туберкульоз: у проміжку між 3 і 5 добою життя.
- Кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.
- Дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Це щеплення треба повторювати раз на 10 років і в дорослому віці: у 26, 36, 46 років і далі.
- Кашлюк (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.
- Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
- Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.
Вакцини для таких щеплень держава закуповує власним коштом. Їх можна отримати та зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. А в умовах війни – у найближчому до вас закладі охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу. Декларацію для цього переукладати не потрібно.
Деякі вакцини є однокомпонентними (захищають від одного захворювання), інші – багатокомпонентними (від двох чи більше захворювань). Всі вакцини, зареєстровані в Україні, є якісними, ефективними та безпечними.
Якщо ви пропустили якусь із доз щеплень, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Незалежно від того, скільки минуло часу, потрібно звернутися до лікаря і надолужити пропущені дози якомога швидше. Що робити, щоб відновити історію зроблених щеплень, – читайте у нашому матеріалі.
Дозволене (і навіть рекомендоване) одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних щеплень (тих, які захищають від кількох хвороб). Це – нормальна світова практика. Якщо ви обрали кілька вакцин, їх потрібно вводити в різні ділянки тіла.
Правила поєднання вакцин для профілактики різних інфекційних хвороб в Україні визначені наказом МОЗ №595 від 16.09.2011.
Не зволікайте! Щеплення – найкращий захист від інфекційних хвороб і вчасна вакцинація рятує життя.
-
10:27Загальні бойові втрати противника станом на 01 жовтня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 до 01 жовтня 2023 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько 278570 (+440) осіб, танків ‒ 4702 (+11)…
10:27 -
10:20Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» представляє спеціальний проєкт до Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/5d46QBtzsgI?si=zZ0bTsM30LeG7Pq4 Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, представляє спеціальний проєкт, створений у партнерстві з громадською організацією Gen.Ukrainian,…
10:20 -
10:17Звернення Президента Володимира Зеленського з нагоди Дня захисників і захисниць України
https://youtu.be/JO7sUR9cnms?si=ODk4JOfAIbmn9ik6 Шановні громадяни! Дорогий народе! Що можна встигнути за хвилину? Яке значення вона може мати для історії? Які доленосні кроки можна зробити протягом цієї хвилини?…
10:17 -
07:39Ігор Табурець про ситуацію в області на ранок 1 жовтня
Уночі ворог масовано атакував Черкащину ударними безпілотниками. На жаль, є влучання по промисловій інфраструктурі в Умані. Про це інформує начальник ОВА Ігор Табурець. У результаті…
07:39 -
16:16Уряд вдосконалив процес подачі заяв до кадрового резерву для роботи на деокупованих територіях
Відтепер вступити до резерву для державної служби на деокупованих територіях стало ще простіше. Відповідне рішення було ухвалене Кабінетом Міністрів під час засідання 29 вересня. Зокрема,…
16:16 -
16:02Ігор Табурець розповів про реконструкцію будинку в Умані, в який влучила російська ракета
Департамент будівництва Черкаської обласної державної адміністрації вже оголосив тендер на реконструкцію житлового будинку в Умані, куди 28 квітня цьогоріч поцілила російська ракета. Про це інформує…
16:02 -
15:01Захисників і захисниць вітали на Черкащині
Ті, хто не здався й бореться. Напередодні Дня захисників і захисниць України на Черкащині відзначили сильних, незламних і нескорених. Нагороди їм вручив очільник області Ігор…
15:01 -
14:07Бустерна доза щеплення проти COVID-19: МОЗ затвердило рекомендації щодо додаткової вакцинації та пріоритетних груп населення
Наказом від 27 вересня 2023 року №1700 МОЗ затвердило позицію НТГЕІ щодо визначення пріоритетних груп для вакцинації проти COVID-19 та отримання бустерних доз вакцини проти…
14:07 -
13:14Перше місце серед хвороб: черкащан закликають подбати про здоров’я власного серця
Щохвилини, щогодини, щодня. Наше серце працює безупинно. У Всесвітній день серця медики нагадали про важливість профілактики серцево-судинних захворювань та вчасного виявлення й діагностування хвороб «головного…
13:14 -
12:18Президент України ушанував пам’ять жертв Бабиного Яру
У 82-гі роковини трагедії Бабиного Яру Президент України Володимир Зеленський ушанував пам’ять жертв масових розстрілів нацистами мирних жителів в окупованому Києві в роки Другої світової…
12:18 -
11:45Укрпошта презентувала новий поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною»
Укрпошта офіційно ввела в обіг поштовий блок «Зброя Перемоги. Світ з Україною», на якому відтворено найкращі зразки іноземної техніки, яку було надано країнами-союзниками. Новий поштовий…
11:45 -
11:12В Україні вшановують пам’ять десятків тисяч жертв Бабиного Яру
Урочище на північному заході Києва увійшло до світової історії через події 1941 року, коли нацистські окупанти протягом лічених днів розстріляли там майже 34 тисячі євреїв.…
11:12