План Єврокомісії щодо фінансування відбудови України сприятиме її шляху до членства в ЄС

Формування з ЄС спільного плану відновлення України буде базуватись на процесі приєднання України до Євросоюзу. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час включення на національному телемарафоні.

«Вже зараз на поточній стадії війни ми розуміємо, що відбудова України займе роки. Тому ми розділяємо цей процес на кілька етапів. У першу чергу це покриття наявного дефіциту бюджету, що передбачає виділення «швидких грошей», мобілізацію макрофінансової допомоги в обсязі 9 млрд євро. Ця сума перевищує всі макрофінансові програми, які ми мали від ЄС до цього, що є безпрецедентним кроком. Надалі ми формуватимемо спільний план відновлення країни, який базуватиметься на процесі інтеграції України до Євросоюзу», – сказала Ольга Стефанішина.

Урядовець зазначила, що в Плані, який Уряд розробляв спільно з Єврокомісією, лежить принцип співвласності.

«Це не буде одностороннє фінансування, яке надаватимуть Україні. Ми будемо спільно визначати пріоритети та першочергові потреби у регіонах, що потребують фінансування, на основі запиту української влади. Ми почнемо з відбудови базової інфраструктури. А також, як вже зазначав Президент України, ми очікуємо, що країни ЄС братимуть патронат над відбудовою конкретних регіонів. Така робота передбачає багато мільярдів євро на роки вперед», – пояснила Віце-прем’єр-міністр.

Урядовець також зазначила, що координаційне лідерство з підтримки і подальшої відбудови України на чолі з ЄС, яке сьогодні започатковується, є великим жестом довіри країни до Євросоюзу: «Ми довіряємо Європейському Союзу, і бачимо його лідерство у відновленні України разом з США та всіма міжнародними партнерами».

Довідково

18 травня Європейська Комісія презентувала плани щодо реагування Європейського Союзу на усунення дефіциту фінансування України та довгострокової реконструкції.

У короткостроковій перспективі Європейська Комісія пропонує започаткувати додаткову макрофінансову допомогу у вигляді позики до 9 млрд євро у 2022 році, для якої держави-члени ЄС нададуть додаткові гарантії.

У довгостроковій перспективі Єврокомісія пропонує створити міжнародну координаційну платформу, очолювану Європейською Комісією, – «Платформу реконструкції України», яка буде реалізовувати План реконструкції «Відновлення України». План реконструкції стане основою для Європейського Союзу та партнерів для визначення пріоритетних напрямів фінансування та конкретних проектів. Платформа координуватиме джерела фінансування та їх призначення для оптимізації їхнього використання, а також відстежуватиме прогрес у реалізації плану.

Стрічка новин