Громади та розробники отримали рекомендації щодо створення комплексних планів розвитку територій громад

9 грудня 2021 року відбулася конференція громад «Просторове планування розвитку територій» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), на якій був представлений перший в Україні досвід з розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства. Проекти розроблялися на базі Пісочинської та Роганської громад у Харківській області.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко зазначив, що головне завдання на наступний рік — впроваджувати законодавство, створювати найкращі практики управління землями та надавати чіткі роз’яснення ухваленого законодавства.

«Громади мають навчитися управляти земельними ресурсами та впроваджувати просторове планування територій, яке забезпечить їм стабільний розвиток на майбутнє. Необхідно перевірити кадастрову та землевпорядну документацію та налагодити ефективну комунікацію зі своїми жителями. Саме зараз громади закладають основи сталого розвитку на довгі роки наперед. Від ефективного використання земель та їхньої інвентаризації залежить стабільне та належне оподаткування і отримання додаткових доходів місцевих бюджетів», – сказав Роман Лещенко.

Що стосується фінансування комплексних планів, то Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку
громад та територій України, розповіла, що для всіх територіальних громад субвенція, яка була
невикористана в поточному році, залишатиметься на рахунках територій та громад для використання в
наступному році.

«Питання врегулювання структури, складу і змісту містобудівної документації на завершальному етапі. До кінця року будуть внесені зміни до державних будівельних норм. Зараз запущена єдина державна електронна система в сфері будівництва, де на кожного представника органу місцевого самоврядування наділяються певні повноваження, як наприклад, присвоєння адрес та здійснення архітектурно-будівельного контролю. На нашу думку, в кожній громаді має бути архітектор – людина, яка впливатиме на розвиток міста, тому що комплексний план – це документ, який буде використовуватись кожного дня, оскільки підзаконні акти також передбачають його оновлення, тобто це живий продукт, який потребує постійної актуалізації для якісного розвитку і відображення ситуації», – підсумувала Наталія Козловська.

Ефективне управління земельними ресурсами – це спільна мета, як Держгеокадастру, так і територіальних
громад, тому Держгеокадастр перебуває у постійній взаємодії з територіальними громадами:

«Реформування Держгеокадастру орієнтовано, в тому числі, на потреби громад і обсяг запланованих змін
безпрецедентний – лише План заходів із адміністрування ДЗК на 2021–2022 роки передбачає 75 позицій,
частину завдань сподіваємося передати на аутсорс наступного року. Зокрема, плануємо в найближчі тижні
впровадити функціонал відображення на картографічній основі ДЗК орієнтовного місця розташування
земельної ділянки, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, на початку наступного року
– функціонал внесення відомостей до ДЗК про функціональні зони. Ми усвідомлюємо всі проблемні
питання і ставимо перед собою цілі і завдання та опрацьовуємо можливості щодо забезпечення ресурсів
для їх успішної реалізації», – зазначив Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Держгеокадастру.

Крім того, Андрій Галайда, директор департаменту НІГД Держгеокадастру та Юрій Карпінський, головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту геодезії та картографії розповіли про наявні інструменти оприлюднення даних на Національному геопорталі Національної інфраструктури геопросторових даних.