Держгеокадастр підбив підсумки 100 днів після відкриття ринку земель в Україні
Минуло 100 днів з дня відкриття ринку землі в Україні. Держгеокадастр пропонує ознайомитися із аналітичною інформацією щодо результатів земельних відносин в умовах відкритого ринку землі, починаючи з 1 липня 2021 року.
Нагадаємо, що Законом України від 31 березня 2020 р. № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який набрав чинності 1 липня 2021 року, скасовано заборону на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення приватної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Цим законом фактично забезпечено відновлення прав громадян України, встановлених частиною першою статті 41 Конституції України, на право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Так, за період з 1 липня 2021 року до 9 жовтня 2021 року включно в Україні було відчужено 28 288 земельних ділянок загальною площею 70,57 тис. гектарів. Середня вартість за один гектар відчужених земельних ділянок становить 43 879 гривень.
З них набуто у власність:
- по договорах купівлі-продажу – 23 600 земельних ділянок загальною площею 61,22 тис. га;
- по договорах міни – 198 ділянок загальною площею 282 га;
- по договорах дарування – 4 476 ділянок загальною площею 9,06 тис. га;
- по договорах довічного утримання фізичними особами набуто 14 земельних ділянок загальною площею 3 гектара.
Крім того, за цей період було успадковано 77 103 земельні ділянки загальною площею 153,21 тис. гектара.
По договорах купівлі-продажу відчужено 8 996 земельних ділянок загальною площею 32,07 тис. га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно із аналітичними даними за період функціонування відкритого ринку землі в Україні найбільше відчужувалися земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та для ведення особистого селянського господарства, кількість ділянок разом становить 22 031, площа – 59,74 тис. гектарів.
Найменший розмір земельної ділянки, відчужений за цей період, у Полтавській області – 0,0004 га, найбільший – у Київській області, площею 74,28 гектара.
Найдорожчу ціну за один гектар відчуженої землі зафіксовано у Київській області – 39,86 млн грн – у м. Українці Обухівського району продано ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,008 га за 318,85 тис. грн, тобто ціна за 1 га сформувалася 39 856 250 гривень.
Найдешевшу ціну за 1 гектар відчужених земель зафіксовано у Чернігівській області – 315 грн – у Ніжинському районі (Заньківська сільська рада) продано ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за 630 грн, відповідно ціна за один гектар сформувалася 315 гривень.
Найбільшу кількість ділянок відчужено у Кіровоградській області – 1 719 земельних ділянок загальною площею 9,94 тис. га, найменшу – у Чернівецькій області – 467 ділянок загальною площею 299 гектарів.
Разом з тим за період функціонування відкритого ринку землі Урядом було прийнято постанову від 22 вересня 2021 року № 1013 «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)», розроблену Держгеокадастром. Метою прийнятого документа є забезпечення публічності та прозорості земельних торгів у формі електронних аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок всіх форм власності.
Відтепер торги проводитимуться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет через електронну торгову систему, що перебуває у державній власності. Аукціони проводитимуться відповідно до договору між організатором торгів і оператором електронного торговельного майданчика.
З моменту опублікування зазначеної постанови Уряду в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі» опубліковано оголошення про електронні земельні торги з продажу 4 земельних ділянок загальною площею 20,02 га та з продажу прав користування на 8 земельних ділянок загальною площею 76,66 гектара.
Варто зазначити, що в умовах відкритого ринку землі одним із важливих завдань Держгеокадастру є створення передумов для забезпечення законності посвідчення правочинів щодо купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Тому з 1 липня 2021 року Держгеокадастр спільно з ДП «Центр ДЗК» здійснили заходи щодо надання спрощеного доступу нотаріусам до даних Державного земельного кадастру. На сьогодні цим інструментом скористалися 5 094 представники нотаріальної спільноти.
В рамках підготовки до відкриття ринку земель в Україні Уряд ухвалив постанову від 16.06.2021 № 637 «Про затвердження Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України», яка визначає процедуру проведення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу, з метою недопущення набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення фізичними та юридичними особами, яким відповідно до законодавства заборонено набувати таке право.
Дуже важливо те, що відповідно до цієї постанови перевірка набувача проводиться до посвідчення нотаріусом правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
«Таким чином, на сьогодні та в подальшому законодавче врегулювання обігу земель сільськогосподарського призначення матиме позитивні соціально-економічні наслідки: повноцінна реалізація права приватної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення громадянами України; встановлення об’єктивної ринкової вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення у процесі їх економічного обігу та зростання капіталізації землі; залучення додаткових кредитних ресурсів у сільськогосподарську галузь економіки України; створення умов для раціонального перерозподілу земель сільськогосподарського призначення та оптимізація їх використання; забезпечення прозорості операцій із землею та підвищення економічного благополуччя населення», – зазначає в. о. Голови Держгеокадастру Сергій Завадський.
-
17:27“Кожна допомога – це історія, яка примножує наші перемоги”, – Ігор Табурець
Чергове автопідсилення від Черкащини передали захисникам України. Цього разу чотири пікапи відправили прикордонникам. Це новий автотранш від Всеукраїнської аграрної ради. - Кожна допомога - це…
17:27 -
15:52Міністр освіти і науки України відвідав заклади освіти Черкащини
На Черкащині з робочим візитом перебував міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Тут він відвідав низку освітніх закладів, зустрівся з педагогічними колективами та поспілкувався…
15:52 -
15:38Як виплачують нараховані суми пільг із 1 січня 2023 року
Із 1 січня 2023 року виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу здійснюється виключно у грошовій готівковій…
15:38 -
15:29Наступного тижня характер погоди на Черкащині суттєво не зміниться
Цей тиждень на Черкащині відзначився стабільною погодою. На фоні аномально підвищеного атмосферного тиску суттєвих опадів не було. Середній температурний фон - 1º морозу, що на…
15:29 -
14:50Мінцифри запустило YouTube-проект «Кабінет Стартапів України»
Мінцифри разом з Фондом розвитку інновацій запустили YouTube-проект «Кабінет Стартапів України». Він стане новим майданчиком для промоції українських айті-продуктів. Учасники проекту пітчитимуть бізнес-ідеї Віце-прем’єр-міністру –…
14:50 -
12:54Стан енергосистеми України 27 січня
Споживання електроенергії залишається на тому ж рівні, що 26 січня. Відповідно, в енергосистемі зберігається значний дефіцит потужності. Внаслідок російських ракетних та дронових атак пошкоджені електростанції…
12:54 -
11:56Звернення Президента України з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту
https://youtu.be/Zngning_eO4 Сьогодні, як і завжди, Україна вшановує пам’ять мільйонів жертв Голокосту. Ми знаємо й пам’ятаємо, що байдужість убиває разом із ненавистю. Байдужість і ненависть завжди…
11:56 -
11:36«Ваш фронт важливий!» – очільник області привітав держаудиторів із професійним святом
Нині відзначають 30-річчя від дня створення контрольно-ревізійної служби України. У день професійного свята держаудиторів привітав начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. - Ми з вами…
11:36 -
10:28В Україні запрацював електронний реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 грудня 2022 року № 2311 затверджено у новій редакції порядок ведення реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів,…
10:28 -
09:25Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті – опитування
Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті. Такі дані оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за результатами опитування, яке Демініціативи провели спільно з соціологічною службою…
09:25 -
09:14Три головні завдання Координаційної платформи донорів для України
Одним із головних завдань Координаційної платформи донорів для України є забезпечення прогнозованої, ритмічної бюджетної підтримки у 2023 році. Допомога у фінансуванні дефіциту бюджету є критично…
09:14 -
08:21Загальні бойові втрати противника станом на 27 січня
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого 2022 по 27 січня 2023 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 124710 (+850) осіб ліквідовано…
08:21