День Соборності України відзначає Черкащина

Сьогодні Черкащина відзначила чергову річницю проголошення Акта Злуки Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Представники обласної та міської влади, військові та освітяни вшанували пам’ять тих, хто боровся за незалежність та соборність України. У їхню честь поклали квіти до пам’ятника “Борцям за волю України”.

Акт Злуки увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття.

ЗУНР і УНР були принципово різними державами, з різним баченням політичного устрою майбутньої України, з абсолютно різними політичними елітами. До влади у ЗУНР прийшли амбітні і принципові прагматики, які бачили єдину мету – створення самостійної української держави. А у УНР керували наївні романтики, соціал-демократи у рожевих окулярах, які в угоду власним політичним поглядам воліли не помічати зовнішніх загроз і які майбутнє України бачили у федерації з російським і іншими народами, які обрали соціалістичний шлях.

Тому сьогодні, в умовах довготривалої зовнішньої агресії, інших загроз і викликів, проголошення Акту Злуки є прикладом відданості політичних лідерів і політичних еліт українській справі, їх здатності поступатися власними амбіціями і політичними переконаннями заради втілення світлої багатовікової мрії українського народу – створення української незалежної держави.

До пам’ятної дати Український інститут національної пам’яті пропонує низку цікавинок:

Нова виставка «Українська революція 1917-1921: регіональний вимір». Її електронний варіант вже у вільному доступі за посиланням: https://cutt.ly/njJsFT8

14 тематичних банерів показують, що революційні події сто років тому мали загальноукраїнський характер: на сході й заході, півночі та півдні – скрізь в Україні відбулося національне пробудження, почалося державотворення. Вуличний варіант виставки відкриємо у Києві після зняття обмежень, пов’язаних із локдауном.

Заглибитися в історію про те, які події відбувалися 100 років тому в різних регіонах країни та як там відроджувалося свято Соборності, можна, подивившись онлайн-зустріч «Україна соборна»: https://cutt.ly/djJdn7w

Історична довідка та інші тематичні матеріали до Дня Соборності тут: https://cutt.ly/BjJdIyT
Архівні фото проголошення Акту Злуки 102 роки тому: https://cutt.ly/ejJdSfN
Стрічка новин