Маньківський район

Загальні відомості про район

Маньківський район розташований у західній частині Черкаської області і охоплює 76,5 квадратних кілометри. В  районі є 31 населений пункт, в тому числі 2 селища міського типу, 26 сіл. Вони підпорядковані 2 селищним і 21 сільським радам. Центр – смт Маньківка.

Маньківський район перебуває у межах Придніпровської височини. Його рельєф мало хвилястої форми, крутизна схилів від 2 до 13 градусів.

Через територію Маньківщини протікає річка Гірський Тікич, яка належить до басейну Південного Бугу. Ґрунти – чорноземи тучні та сірі опідзолені. Район багатий на поклади високоякісної глини-каоліну. Тут є червоний та сірий граніт, бутове каміння.

Населення району 28,3  тисячі осіб, 9,7 тисяч з яких – міське населення. Близько 97 % жителів району – українці.

Найдавніші відомі сліди людей на території Маньківщини налічують 8 тисяч років. Тут виявлено кілька десятків залишків стародавніх поселень трипільської доби, бронзи та Черняхівської археологічних культур. А також близько 80 курганів. З них 7 – біля села Русалівка, 9 – біля села Кислин, 14 – біля села Добра.

У шістнадцятому столітті на території району засновано перші нинішні населені пункти.

У 1963-1964 роках Маньківка входила у склад Жашківського району, 1 січня 1965 року Маньківський район було відновлено, а населені пункти Маньківка і Буки отримали статус селища міського типу.

Провідне місце в економіці району займає агропромисловий комплекс, питома вага промисловості невелика.

У 1994 році до райцентру проведено газ і нині триває будівництво газопроводів по селах.

В інформаційному просторі району діють: громадсько-політична газета “Маньківські новини” та редакційно-інформаційний сектор, представлений телерадіомовленням.

Найдавнішою архітектурною пам’яткою в районі є корчма в селі Роги, стіни якої стоять ще з сімнадцятого століття. Православна церква  в селі Роги 1910 року. Також до архітектурних пам’яток державного значення віднесено поміщицький будинок дев’ятнадцятого століття у селі Добра. Буцька ГЕС 1929 року. Тимошівська церква ХУІІІ ст., пам’ятник Т.Г.Шевченку 1960 року.

Районний центр прикрашає алея дубів, вік яких понад 100 років. Близько 250 років липовій алеї  у селі Роги. Оригінальні скелясті береги висотою до 30 метрів має річка Гірський Тікич в районі смт Буки, так званий Буцький каньйон. В цьому ж поселенні вона утворює водоспад “Вир”, який на відстані 100 метрів складає 15 метрів висоти, що на перспективу може становити інвестиційно-привабливий для туристів об’єкт.

Поряд з селом Кищенці розташовані цілющі джерела “Лисячі кринички”.

Маньківщина є батьківщиною багатьох видатних людей, проте їхні імена заслуговують на більш широку популярність. В селах району побував великий син українського народу Т.Г. Шевченко. В Маньківці йому споруджено пам’ятник, який не має аналогів. Також в районному центрі встановлено бюст уродженцю краю, видатному пілоту, двічі Герою Соціалістичної праці Б.П. Бугайову.

Майже в усіх селах є пам’ятні знаки жертвам голодомору та пам’ятники на братських могилах, полеглим у роки Великої Вітчизняної війни та обеліски Слави.

1) дата утворення району, як адміністративно-територіальної одиниці – 1923 рік;

2) дата визволення району від німецько-фашистських загарбників – 7 березня 1944 року;

3) День святкування району 17 вересня;

 

Місцезнаходження райдержадміністрації.

вул.Соборна,14
смт Маньківка
Черкаська область
Україна, 20101
Телефони: код (8-04748) 6-15-72, факс 6-13-00
e-mail: post@mankrda.gov.ua

 

Більш детальну інформацію про район Ви можете дізнатися на веб-сайті Маньківської райдержадміністрації перейшовши за посиланням
mankrda.gov.ua