Комп’ютерна томографія при COVID-19: відповідає очільниця обласного управління охорони здоров’я
Начальниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова розповідає, коли доцільно робити комп’ютерну томографію, які є протипоказання та чи ефективний цей спосіб для діагностування COVID-19.
– Останнім часом все більше черкащан намагаються самостійно звертатися до діагностичних кабінетів задля проведення комп’ютерної томографії легень, вбачаючи в цьому “точний” спосіб визначення наявності в них коронавірусу та своєрідну “панацею” від невизначеності. При цьому вони не звертаються першочергово за направленням та допомогою до свого сімейного лікаря, а призначають собі комп’ютерну томографію самостійно. Хоча направлення на проведення КТ має надати лікар первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр.
Не варто самостійно звертатися до діагностичних кабінетів – державних чи приватних, адже якщо ви дійсно маєте COVID-19, то наражаєте на небезпеку не лише себе, а й оточуючих – персонал та пацієнтів. Крім цього, за умови, якщо в подальшому у вас виявлять коронавірус та доведеться знову проходити КТ, ви вкотре отримаєте чергову дозу рентгенівського опромінення, яке в рази вище при проведенні рентгенівського проведення.
Комп’ютерна томографія не проводиться для первинної діагностики COVID-19. Єдиний метод діагностики – тестування. Навіть якщо у пацієнта наявні зміни на знімку, це не завжди може свідчити про наявність коронавірусу. Вони можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами, зокрема, грипом.
Робити КТ рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання, наприклад, задишку, низьку сатурацію чи наявність супутньої патології. У будь-якому разі направлення на КТ чи рентген має надавати лікар.
Також пацієнт не може самостійно визначати, що в нього наявні зміни, помітивши тіні на знімку, та призначаючи собі антибіотики, бо їх при схожих симптомах приймав знайомий чи родич. Самолікування – є недопустимим.
Відповідальність за обстеження КТ несе безпосередньо лікар, який присутній на зміні. Не лаборант, який проводить обстеження. Лікар-рентгенолог має написати висновок та поставити свій підпис, після чого направляє пацієнта до його сімейного лікаря. Вже далі, інтерпретуючи дані по КТ сімейний лікар призначає необхідне лікування.
Водночас КТ, справді, найточніше виявляє зміни в легенях, що можуть бути спричинені як коронавірусом, так й іншими захворюваннями. Зміни, що показує КТ можуть не бути помітними під час рентгену.
Коли лікар направив на КТ:
Перед проходженням пацієнт має попередити про:
вагітність;
період лактації;
наявність психічних захворювань (у тому числі клаустрофобію);
гіперкінез (надмірну рухову активність);
перевищення граничної допустимої ваги для апарата (понад 200 кг);
алергічні реакції на медичні препарати;
захворювання щитоподібної залози.
КТ з контрастом не рекомендовано пацієнтам з:
алергічними реакціями на контрастний препарат;
важкою формою цукрового діабету;
нирковою недостатністю;
патологіями щитоподібної залози;
мієломною хворобою.
-
10:21Більше 110 спецмашин розчищали дороги області 15 січня
Більше 110 дорожніх спецмашин та більше 130 працівників дорожніх підприємств працювало на автошляхах державного значення Черкаської області 15 січня, вночі та вранці 16 січня. Розчищали…
10:21 -
10:12На Черкащині вшанували захисників ДАПу
242 дні українські «кіборги» тримали оборону Донецького аеропорту. З 26 травня 2014 і до 20 січня 2015 року тут точилися запеклі бої, які показали кожному…
10:12 -
09:22Цьогоріч пенсію підвищать у п’ять етапів
Пенсію цього року підвищать у п’ять етапів, інформує начальник Головного управління Фонду на Черкащині Світлана Зінник. Перший з них уже реалізували, як інформують на сайті Головного управління.…
09:22 -
08:36Уряд розробить річний газовий продукт, який захистить населення від різких коливань цін на ринку
Уряд розробить річний газовий продукт, коли ціна на газ для споживачів фіксуватиметься на рік. Це захистить громадян від непередбачуваних зростань. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис…
08:36 -
17:20Цьогоріч передбачили з держбюджету на виплати субсидій 36,6 млрд грн, – Руслан Чикало
Програма житлових субсидій є головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг. Про систему оформлення допомоги поінформував на сьогоднішній нараді в ОДА Руслан…
17:20 -
15:57Черкащина розробила дорожню карту та готова до впровадження, – Лариса Кошова про вакцинацію від коронавірусу (фото, відео)
В Україні затвердили план вакцинації населення від коронавірусу. Згідно якої Черкащина розробила дорожню карту вакцинації. Про це повідомила заступниця голови Черкаської ОДА Лариса Кошова та…
15:57 -
15:47Питання тарифів на житлово-комунальні послуги обговорили в ОДА
Уряд готує відповідні рішення про запровадження державного регулювання ціни на газ. Запропонована ціна, яка можливо буде встановлена, – 6,99 грн за метр кубічний. Про це…
15:47 -
15:42У Корсунь-Шевченківському грають вистави по радіо
Вже п’ять років у Корсунь-Шевченківському на місцевому радіо здійснює свою діяльність аматорський колектив «Театр перед мікрофоном», який діє при Корсунь-Шевченківському районному будинку культури. У своїх…
15:42 -
15:38Споживачам Черкащини минулоріч за придбані неякісні товари повернули більше 62 тис. грн
Майже 70 перевірок суб′єктів господарювання з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів провели у 2020-ому році спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області. У…
15:38 -
15:15Арктичний холод укутає Черкащину
Ще сьогодні Черкащина перебуває в зоні атмосферного фронту, тому по всій області випадає сніг на фоні невеликого морозу -5-7º. Проте, вже до кінця доби, з…
15:15 -
14:47Після звернення Черкаської ОДА НКРЕКП перегляне тарифи «Уманьгазу»
Черкаська обласна державна адміністрація спрямувала лист до НКРЕКП щодо перегляду та зменшення тарифу підприємства “Уманьгаз”. Як повідомив на сьогоднішній нараді в ОДА щодо тарифів голова…
14:47 -
14:31Експерти Держгеокадастру Черкащини торік опрацювали понад 18 тисяч документацій із землеустрою з інших областей
До експертів державної експертизи землевпорядної служби Черкащини 2020 року надійшло 18439 документацій із землеустрою з інших областей. Усього за цей час експерти надали 18458 висновків:…
14:31