Чигиринський район

Загальні відомості про район

Чигиринський район знаходиться на південному сході Черкаської області. Східна частина району знаходиться на терасовій рівнині, а західна – має пересічний тип рельєфу, який належить до придніпровської височини.

На цих землях люди жили з часів неоліту, про що свідчать археологічні знахідки в с. Новоселиця. Відомі поселення епохи бронзи. В VII ст. до н.е. територію району заселили скіфські племена. Їх центром стало Мотронинське городище в районі Холодного Яру.В ХІ – ХІІІ ст. на території Чигирина і району існували давньоруські племена.

15 жовтня 1592 року місто отримало Магдебурзьке право.

З 1625 року – Чигирин полкове місто. В 1638-1647 рр. чигиринським сотником був Б.Хмельницький.

18 серпня 1649 року було створено Українську козацьку державу зі столицею у місті Чигирині.

Одна з найславетніших сторінок минувшини Чигиринського краю пов’язана з життям та діяльністю уродженця с. Суботова, гетьмана України Б.Хмельницького. В роки української революції 1648-1676 років Чигиринщина була центром боротьби українського народу за створення державності.

В 1802 році був створений Чигиринський повіт, жителі якого займалися сільським господарством, промислами, торгівлею.

В 1918-1922 році на території Чигиринського краю діяла військова організація – “Холодноярська республіка”. Повстанці боролися проти встановлення радянської влади під гаслом “За вільну і самостійну Україну”.

В 1843 і 1845 рр. в Чигирині побував Т.Г.Шевченко. Він тут зробив кілька малюнків на місцеві теми: „Дари в Чигирині”, „Чигирин з Суботівського шляху”, „Чигиринський дівочий монастир” та ін.

Як адміністративно-територіальну одиницю, Чигиринський район було утворено у 1923 році.

У роки Великої Вітчизняної війни на території району у Холодному Яру діяв партизанський загін.

12 грудня 1943 року Чигирин було визволено від фашистських загарбників.

У післявоєнний час Чигиринщина була аграрним районом Кіровоградської області, а з 1954 року – ввійшла до складу Черкащини.

Здобуття Україною незалежності сприяло історичному і культурному відродженню багатьох невідомих сторінок історії області, імен незаслужено забутих діячів літератури, науки, мистецтва.

Активну науково-дослідну роботу проводить Національний історико-культурний заповідник «Чигирин». До структури заповідника входить 5 музеїв: відділ «Музей Б. Хмельницького», відділ «Суботівський історичний музей», відділ «Музей археології Середнього Подніпров’я», відділ «Стецівський етнографічний музей», філіал «Холодний Яр» (Медведівський краєзнавчий музей). У підніжжі Замкової гори в м. Чигирині відтворюється Резиденція Б.Хмельницького. Завершуються відтворювально-реставраційні роботи на Бастіоні Петра Дорошенка та проектування Посольської вулиці і будівництва посольства Московської держави в м. Чигирині. Ведуться ремонтно-реставраційні роботи Іллінської церкви та будівництво накриття над розкопом на Замчищі Хмельницьких в с.Суботові.

За інформацією відділу статистики в Чигиринському районі станом на 01.08.2010 року кількість населення району становить 29,7 тис.: міське населення – 9,9 тис., сільське населення – 19,8 тис. В районі функціонує 20 загальноосвітніх шкіл, 14 дошкільних навчальних заклади. Мережа закладів культури налічує 27 клубних та 27 бібліотечних закладів.

 

Місце знаходження райдержадміністрації:

вул. Богдана Хмельницького, 26
м. Чигирин, Черкаська область,
Україна, 20901
Телефони: код (047-30) 6-01-98, факс 2-86-96
e-mail :chyhyrynskarda@ukr.net

 

Більш детальну інформацію про район Ви можете дізнатися на веб-сайті Чигиринської райдержадміністрації перейшовши за посиланням
chigirinrda.gov.ua/

Анонси