ОСТАННІ

Прозорі закупівлі: які закупівлі оголошені в районах? Дивіться на офіційних ресурсах

Громадський актив може промоніторити публічні закупівлі, оголошені на Черкащині та районах зокрема. На офіційних сайтах постійно оновлюються дані щодо оголошених торгів і закупівель органами місцевого самоврядування та іншими замовниками.

Відповідний розділ діє:

Також ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА

Понад 600 страв: в Україні презентували новий збірник рецептур для шкільних їдалень

Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту «Cult Food» Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, розроблений на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Збірник складається з понад 600 страв і дає змогу ще більше урізноманітнити харчування учнів у школах України.

Презентація збірника відбулася у Києві у середній загальноосвітній школі №281 за участі першої леді України Олени Зеленської, міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, міністра освіти та науки Оксена Лісового, посла Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікса Бауманна, голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука, голови Національної асоціації громадського харчування та керівника команда реформи шкільного харчування Ореста Степаняка, шеф-кухаря Євгена Клопотенка та керівника офісу впровадження українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні Галини Майструк.

Чому це важливо?

Перший збірник страв для шкільних їдалень, що був затверджений у 2022 році, став вхідним квитком у реформу шкільного харчування та початком фундаментальних змін. За цей час команда шеф-кухаря Євгена Клопотенка зрозуміла, що 180 страв — це надто мало, щоб забезпечити всі харчові потреби сучасних дітей. Відтак вирішила створити збірник рекомендованих рецептур із більшою кількістю страв. Усі вони розроблені спільно з провідними нутриціологами та технологами України, зокрема експертами Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва, Київського національного торговельно-економічного університету та Полтавського університету економіки і торгівлі.

Всі страви, що увійшли до збірника, відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», а сам збірник затверджено Держпродспоживслужбою, Інститутом громадського здоровʼя ім. О. М. Марзєєва та схвалено комісією Інституту модернізації змісту освіти МОН для використання в освітньому процесі.

«Коли кажуть “рецепт від Клопотенка”, уся країна знає, про що йдеться. Вдячна йому за те, що свого часу він, відомий кухар, долучився до реформи шкільного харчування. Євген підсилив реформу й навіть став її міфом. Наприклад, досі існує міф, що всі його рецепти обов’язкові до виконання. Насправді ця чудова, зрозуміла й детальна книжка — це допомога, натхнення для тих, хто готує шкільні обіди, щодня годує дітей. Вона — дуже крута база й підказка, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за нею», — зауважила перша леді Олена Зеленська.

Що змінилося?

«Україна, як культурний центр Європи, відзначається своїм унікальним і різноманітним кулінарним спадком, який відображає впливи численних європейських культур, — зазначає Орест Степаняк, керівник команди реформи шкільного харчування, голова Національної асоціації громадського харчування. — Розробка меню для освітніх закладів вимагає глибокої експертизи, і завдяки колосальній праці команди Євгена Клопотенка цей збірник стане ключем до значного розширення асортименту страв в школах по всій країні!».

Оновлений збірник складається з 14 розділів та 621 рецептури. Тут і традиційні українські страви, і популярні страви світової кухні, зокрема, зі шкільного меню європейських країн.

Збірник складається не тільки з покрокових рецептів, а й технічних карток, що значно полегшать роботу шкільних кухарів. Вони адаптовані до різних форматів приготування: і на старому обладнані, й на сучасному. Крім того, кожна страва супроводжується прикладами подачі та оформлення.

Друковані примірники збірника за підтримки українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» будуть безоплатно передані в заклади освіти, провідним фахівцям із впровадження реформи та активним учасникам змін шкільного харчування. Онлайн-версію збірника розміщено у вільному доступі на порталі «ЗнаЇмо» та на сайті Cult Food.

Загальні бойові втрати противника станом на 19 квітня

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 19.04.24 орієнтовно склали:

особового складу ‒ близько 457830 (+870) осіб,
танків ‒ 7205 (+9) од,
бойових броньованих машин ‒ 13852 (+17) од,
артилерійських систем – 11658 (+21) од,
РСЗВ – 1046 (+0) од,
засоби ППО‒ 762 (+2) од,
літаків – 347 (+0) од,
гелікоптерів – 325 (+0) од,
БПЛА оперативно-тактичного рівня  – 9311 (+27),
крилаті ракети ‒ 2096 (+3),
кораблі /катери  ‒ 26 (+0) од,
підводні човни  – 1 (+0) од,
автомобільної техніки та автоцистерн – 15671 (+53) од,
спеціальна техніка ‒ 1915 (+0)

Дані уточнюються.

Володимир Зеленський зустрівся з єврейською громадою напередодні свята Песах

Олена Зеленська: Харчування дітей має бути здоровим, саме про це має бути кожен рецепт, кожна закупівля, кожна страва

Перша леді України взяла участь у презентації нового збірника рецептур для шкільних їдалень від Євгена Клопотенка.

Його представила команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту CultFood Євгена Клопотенка. Збірник розроблений на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яку реалізують за ініціативою Олени Зеленської.

«Коли кажуть «рецепт від Клопотенка», уся країна знає, про що йдеться. Вдячна йому за те, що свого часу він, відомий кухар, долучився до реформи шкільного харчування. Євген підсилив реформу й навіть став її міфом. Наприклад, досі існує міф, що всі його рецепти обов’язкові до виконання. Насправді ця чудова, зрозуміла й детальна книжка – це допомога, натхнення для тих, хто готує шкільні обіди, щодня годує дітей. Вона – дуже крута база й підказка, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за нею», – зауважила дружина Президента.

Збірник складається з рецептів понад 600 страв, із них 80 – без лактози та глютену. Вони і з української, і зі світової кухні. Усі рецепти узгоджені з вимогами відповідної постанови Кабінету Міністрів.

Також у ньому, крім покрокових рецептів, є технологічні карти, приклади подачі та оформлення. Страви можна готувати на будь-якому обладнанні. Олена Зеленська наголосила, що вже багато кухарів, які навчалися в кулінарних хабах реформи, готують за власними рецептами, відповідно до місцевих особливостей і потреб.

«Головне, що має залишитися незмінним для всіх нас, – це сама ідея реформи, те, заради чого все й починалося: харчування дітей має бути здоровим. Саме про це має бути кожен рецепт, кожна закупівля, кожна страва. Ми хочемо виростити людей з уявленням про здорову їжу та здоровими харчовими звичками. В ідеалі – здорове покоління», – акцентувала перша леді.

У заході також узяли участь: міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, міністр освіти і науки Оксен Лісовий, Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн, голова Національної асоціації громадського харчування та керівник проєктного офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк, шеф-кухар Євген Клопотенко та керівник офісу впровадження українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні Галина Майструк, голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук.

Звернення Президента України

Бажаю здоров’я, шановні українці, українки!

Головне за сьогодні.

Перше – селектор, ключові доповіді. Головком – щодо фронту, наших операцій і результатів. Міністр оборони – щодо постачання зброї, техніки та комунікації з партнерами. Були важливі результати нашого внутрішнього оборонного виробництва: зокрема, вдалося збільшити кількість «Богдан», які ми робимо щомісячно, вже до 10 на місяць. Це хороший результат. Загалом у виробництві зброї є позитивні речі. Особливо ми цінуємо все, що стосується виробництва дронів і снарядів. Я незмінно вдячний кожній компанії, кожному виробнику, які забезпечують наші Сили оборони та безпеки України всім необхідним. Були доповіді й щодо регіонів – ліквідації наслідків російських ударів, загальної ситуації з безпеки. Ми обговорили ситуацію в прикордонних громадах, зокрема інформаційну, те, що стосується доступу людей до українського телевізійного сигналу та блокування російської пропаганди. Із цим теж мають допомогти наші власні, українські, технічні розробки. Варто пам’ятати, що за російською пропагандою всюди слідує щонайменше дестабілізація і щонайгірше – спроба окупації. На всіх рівнях ми й партнери разом маємо протидіяти. І я дякую кожному у світі – усім лідерам, усім громадським діячам, усім політикам, хто сприймає справді серйозно потребу захисту людей від дезінформації та всіх інших російських дестабілізаційних впливів.

Сьогодні мав нагоду подякувати Німеччині: із візитом в Україні зараз Роберт Габек, віцеканцлер німецького уряду. Ми особливо цінуємо лідерство Німеччини, яке допомагає не лише нам в Україні захищати життя, а й усій Європі – зберігати саме таку Європу, яка вміє бути мирною, вміє бути правовою, вміє дбати про людей. Німеччина зараз – серед світових лідерів у підтримці нашого захисту. Ми обговорили, що саме потрібно, щоб справді достойно відповісти на всі безпекові виклики цього року, на те, до чого готуються російські терористи. Ми обговорили з паном Габеком і фронт, наші потреби в ППО, і відповідну комунікацію з партнерами – із третіми країнами, які можуть допомогти і з якими про це говоритимуть наші німецькі друзі. Звичайно, обговорили співпрацю на рівні європейських інституцій та економічні виклики. А також ми окремо й особливо приділяємо увагу спільним виробничим проєктам, спільній нашій роботі заради того, щоб наші оборонні виробництва дали більше сили нашим країнам і спільній безпеці всієї Європи. Готуємо конференцію в Німеччині щодо відновлення України, нашу таку спеціальну двосторонню роботу, і цей формат домовилися зробити сфокусованим, зокрема, на ОПК – на виробництві, на енергетиці – на відновленні, на ППО. Результат, як і завжди з Німеччиною, буде!

І ще один аспект водночас і внутрішньої, і зовнішньої нашої роботи. Сьогодні зустрівся з представниками українських іудейських організацій, української єврейської спільноти – напередодні свята Песах. Дуже символічно, що ця наша зустріч відбулася в одній із київських шкіл: українська школа, у якій діти вивчають, зокрема, іврит, єврейську культуру. Це одне з багатьох відображень того, наскільки багата Україна своїм різноманіттям, усіма нашими спільнотами в нашому суспільстві. Я подякував рабинам, які були присутні, які в Україні, які з Україною, із людьми тут, які нам допомагають. Це надзвичайно важливо. Звісно, ми говорили про можливості міжнародної комунікації – про те, як доносити світу більше правди про російську агресію й про наші потреби, зокрема в ППО. Сьогоднішню зустріч ми зі зрозумілих безпекових причин провели в укритті цієї школи в Києві. І це важливо, щоб кожен, хто справді має вплив, допомагав нам, допомагав із захистом неба, наших міст, усіх дітей України. Я дякую кожному, хто свій власний час, свої власні сили, свою енергію вкладає в Україну.

Слава всім, хто захищає нашу державу, наших людей, українське життя! Слава всім, хто здобуває для України результати.

Слава Україні!

Сучасний адміністратор: фахівці ЦНАПів області підвищували компетентності

Навички фахівця сучасного центру надання адміністративних послуг опановують адміністратори ЦНАПів Черкащини. Організували дводенні навчання Програма PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» у партнерстві з Черкаською обласною військовою адміністрацією. 

Залучили до тренінгу 40 фахівців ЦНАПів області. Спікерами стали експерти програми PROSTO, а також адміністратори з інших областей країни. Вони ділилися позитивними прикладами та практичними навичками, які необхідні сучасному фахівцеві ЦНАП у роботі.

– Минулоріч у ЦНАПах області надали 600 тисяч послуг, – зауважив заступник очільника області Олександр Турченяк. – Спільно з партнерами ми намагаємося проводити роботу, щоб максимально наблизити адміністративні послуги для жителів області. Нині в усіх 66 територіальних громада діє ЦНАП. Загалом в області налічується 193 точки доступу до адміністративних послуг.

Водночас на рівні області акцентують увагу на доступності та інклюзивності середовища, передовсім у громадських місцях.

– Ми розпочали аналіз безбр’єрності громадських місць на Черкащині, – розповів Олександр Турченяк. – Насамперед взялися за ЦНАПи. Отримані результати узагальнили та розмістили на карті. Звісно, нам є над чим працювати. У цьому питанні розраховуємо на підтримку від наших партнерів. Перед нами ще довгий шлях. Наша мета – зробити публічний простір комфортним для всіх громадян. 

Нагадаємо, Програма PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» підтримує реформу децентралізації та посилення потенціалу місцевих органів влади надавати якісні послуги населенню.

Долучитися до процесу оцінювання доступності громадських місць можуть усі охочі. Задля цього створена спеціальна форма: https://forms.gle/9sF7nAtMtiuGg9RKA

Мапа доступності ЦНАПів Черкаської області для людей із інвалідністю доступна за посиланням.

Розраховуємо, що допомога США нашій державі на 2024 рік буде розблокована, — Денис Шмигаль

Синергія та співпраця: в ОВА обговорили питання взаємодії із профспілками

Переформатування роботи, оперативне реагування на виклики, створення можливостей для розвитку економіки регіону та соціальний супровід громадян. Ці та інші питання обговорили сьогодні на зустрічі представників ОВА з керівництвом Федерації профспілок України.

Акцентували увагу на підтримці ветеранів, їхніх родин і вимушено переміщених людей. Як зауважила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, це незмінні пріоритетні завдання для регіону.

– Ветеранські політики мають бути дієвими, – наголосила вона. – А надання послуг – якісними.  Йдеться як про реабілітацію, так і соціальну та психологічну підтримку, відновлення, працевлаштування, самореалізацію після повернення. В області ми вже маємо низку напрацювань у цих напрямах, проте ще є над чим працювати. Комплексно і в синергії. 

Зокрема, у двох районах області діють реабілітаційні комплекси. Водночас у 12 тергромадах створено ветеранські хаби. До кінця року їх планують збільшити до 30.  

Також на Черкащині реалізовують проект соціального відновлення ветеранів і членів їхніх сімей на базі табору „Максимум“. 

Незмінною є організація заходів, що спрямовані на психосоціальну підтримку та психологічну допомогу. Зокрема, з ментального здоров’я в межах всеукраїнської програми «Ти як?».

На вагомості психосоціальної підтримки трудових колективів наголосив також голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. Окремо він зупинився на важливості для підприємств бути готовими до повернення ветеранів. Зокрема, йдеться про робочі місця та належні умови праці для всіх, без винятку.

– Також продовжуємо в регіоні забезпечувати соціальний супровід внутрішньо переміщених осіб, – додала Наталія Кравченко. –  Спрямовуємо зусилля на те, щоб максимально інтегрувати ВПО у громади. Окрему увагу приділяємо облаштуванню місць тимчасового проживання. Нині таких в області функціонує 40. 

Окрім цього, на зустрічі обговорили можливі механізми для підтримки колективів підприємств регіону. А також створення умов для відновлення та розвитку економіки.

За результатами напрацьовано напрями подальшої взаємодії. 

Читайте також: на Черкащині відбулося засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради. Учасники зустрічі обговорили питання підготовки кваліфікованих кадрів у закладах професійно-технічної освіти, ситуацію на ринку праці регіону.

Родина для кожної дитини: в області масштабують послугу сімейного патронату

Шість громад Черкащини візьмуть участь у загальнонаціональному проекті «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». Мова йде про Жашківську, Маньківську, Паланську, Селищенську, Тальнівську та Черкаську тергромади.

Деталі впровадження проекту обговорили сьогодні на робочій нараді в ОВА за участю представників громад. Зокрема, практичні рекомендації надала старша фахівчиня із соціальної роботи МБО «Партнерство «Кожній дитині» Лариса Стрига.

Проект спрямований на пошук і апробацію нових підходів і механізмів забезпечення права дитини на сімейне виховання. А також удосконалення чинної моделі патронату та розвитку мережі патронатних сімей.

Для учасників передбачене фахове навчання. Зокрема, їм надаватимуть юридичну, методичну та психологічну підтримку.  Передбачений також  супровід і психологічна підтримка родин.

– Це – ще один крок у розвитку послуги патронату в нашому регіоні, – зауважив заступник очільника області Олександр  Шамрай. – Цей проект для дітей і про дітей. Про забезпечення їхнього права на сім’ю.  

Нагадаємо, Черкащина входить у трійку регіонів-лідерів за чисельністю патронатних вихователів. В області створено 30 патронатних сімей. А загалом послугами патронатних вихователів уже скористалося майже 350 дітей. 

Довідково:

проект “Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату” виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Мінсоцполітики працює над Стратегією активного довголіття

В Україні близько 9 мільйонів осіб похилого віку – це  кожен п’ятий мешканець міста та кожен третій мешканець села. Серед них близько трьох мільйонів людей з інвалідністю, і їхня кількість постійно зростає.

Представники Мінсоцполітики, міжнародні та громадські організації напрацювали своє бачення того, як держава та суспільство можуть забезпечити людям похилого віку якісне життя. Результати семінару “Співтворчість зацікавлених сторін для реформування соціальної політики щодо людей похилого віку” ляжуть в основу Стратегії активного довголіття – документу, який формуватиме державну політику з питань підтримки людей старшого віку.

“Цей документ має бути дороговказом і для держави, для місцевого самоврядування, для громадських організацій. Всі матимуть розуміння, як вони повинні долучитися до реалізації цієї стратегії. Це Стратегія – документ про дуже конкретних людей, які живуть поруч з вами і потребують підтримки чи залучення”, – сказала заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва.

За її словами, для успішної реалізації Стратегії важливими також залишаються  адвокація документу на всіх рівнях, залученість громад та розуміння ними всіх реформ, які відбуваються та формування цінностей на рівні громад.

“Можна обкласти громади на всіх рівнях зобов’язаннями та контролями. Але справа не зрушиться з місця, якщо ми не будемо розділяти цінності Стратегії активного довголіття. Нам важливо з кожною громадою домовитись, чому це важливо. Це зараз має відбуватися, бо ми ризикуємо втратити досвід та набуті знання цілого покоління”, – пояснила вона.

Семінар “Співтворчість зацікавлених сторін для реформування соціальної політики щодо людей похилого віку” провела міжнародна організація “HelpAge”.

За інформацією Міністерства соціальної політики України

Посилення ППО, зброя для воїнів та санкції проти РФ: Президент звернувся до країн – учасниць засідання Європейської ради

БЛОГ

Прозорі закупівлі: які закупівлі оголошені в районах? Дивіться на офіційних ресурсах

Громадський актив може промоніторити публічні закупівлі, оголошені на Черкащині та районах зокрема. На офіційних сайтах постійно оновлюються дані щодо оголошених торгів і закупівель органами місцевого самоврядування та іншими замовниками.

Відповідний розділ діє:

Також ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА

Понад 600 страв: в Україні презентували новий збірник рецептур для шкільних їдалень

Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту «Cult Food» Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, розроблений на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Збірник складається з понад 600 страв і дає змогу ще більше урізноманітнити харчування учнів у школах України.

Презентація збірника відбулася у Києві у середній загальноосвітній школі №281 за участі першої леді України Олени Зеленської, міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, міністра освіти та науки Оксена Лісового, посла Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікса Бауманна, голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука, голови Національної асоціації громадського харчування та керівника команда реформи шкільного харчування Ореста Степаняка, шеф-кухаря Євгена Клопотенка та керівника офісу впровадження українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні Галини Майструк.

Чому це важливо?

Перший збірник страв для шкільних їдалень, що був затверджений у 2022 році, став вхідним квитком у реформу шкільного харчування та початком фундаментальних змін. За цей час команда шеф-кухаря Євгена Клопотенка зрозуміла, що 180 страв — це надто мало, щоб забезпечити всі харчові потреби сучасних дітей. Відтак вирішила створити збірник рекомендованих рецептур із більшою кількістю страв. Усі вони розроблені спільно з провідними нутриціологами та технологами України, зокрема експертами Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва, Київського національного торговельно-економічного університету та Полтавського університету економіки і торгівлі.

Всі страви, що увійшли до збірника, відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», а сам збірник затверджено Держпродспоживслужбою, Інститутом громадського здоровʼя ім. О. М. Марзєєва та схвалено комісією Інституту модернізації змісту освіти МОН для використання в освітньому процесі.

«Коли кажуть “рецепт від Клопотенка”, уся країна знає, про що йдеться. Вдячна йому за те, що свого часу він, відомий кухар, долучився до реформи шкільного харчування. Євген підсилив реформу й навіть став її міфом. Наприклад, досі існує міф, що всі його рецепти обов’язкові до виконання. Насправді ця чудова, зрозуміла й детальна книжка — це допомога, натхнення для тих, хто готує шкільні обіди, щодня годує дітей. Вона — дуже крута база й підказка, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за нею», — зауважила перша леді Олена Зеленська.

Що змінилося?

«Україна, як культурний центр Європи, відзначається своїм унікальним і різноманітним кулінарним спадком, який відображає впливи численних європейських культур, — зазначає Орест Степаняк, керівник команди реформи шкільного харчування, голова Національної асоціації громадського харчування. — Розробка меню для освітніх закладів вимагає глибокої експертизи, і завдяки колосальній праці команди Євгена Клопотенка цей збірник стане ключем до значного розширення асортименту страв в школах по всій країні!».

Оновлений збірник складається з 14 розділів та 621 рецептури. Тут і традиційні українські страви, і популярні страви світової кухні, зокрема, зі шкільного меню європейських країн.

Збірник складається не тільки з покрокових рецептів, а й технічних карток, що значно полегшать роботу шкільних кухарів. Вони адаптовані до різних форматів приготування: і на старому обладнані, й на сучасному. Крім того, кожна страва супроводжується прикладами подачі та оформлення.

Друковані примірники збірника за підтримки українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» будуть безоплатно передані в заклади освіти, провідним фахівцям із впровадження реформи та активним учасникам змін шкільного харчування. Онлайн-версію збірника розміщено у вільному доступі на порталі «ЗнаЇмо» та на сайті Cult Food.

Загальні бойові втрати противника станом на 19 квітня

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 19.04.24 орієнтовно склали:

особового складу ‒ близько 457830 (+870) осіб,
танків ‒ 7205 (+9) од,
бойових броньованих машин ‒ 13852 (+17) од,
артилерійських систем – 11658 (+21) од,
РСЗВ – 1046 (+0) од,
засоби ППО‒ 762 (+2) од,
літаків – 347 (+0) од,
гелікоптерів – 325 (+0) од,
БПЛА оперативно-тактичного рівня  – 9311 (+27),
крилаті ракети ‒ 2096 (+3),
кораблі /катери  ‒ 26 (+0) од,
підводні човни  – 1 (+0) од,
автомобільної техніки та автоцистерн – 15671 (+53) од,
спеціальна техніка ‒ 1915 (+0)

Дані уточнюються.

ВЛОГ

Прозорі закупівлі: які закупівлі оголошені в районах? Дивіться на офіційних ресурсах

Громадський актив може промоніторити публічні закупівлі, оголошені на Черкащині та районах зокрема. На офіційних сайтах постійно оновлюються дані щодо оголошених торгів і закупівель органами місцевого самоврядування та іншими замовниками.

Відповідний розділ діє:

Також ознайомитися з актуальними тендерами, оголошеними в регіоні, можна у спеціальному розділі на сайті Черкаської ОВА

Понад 600 страв: в Україні презентували новий збірник рецептур для шкільних їдалень

Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту «Cult Food» Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, розроблений на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Збірник складається з понад 600 страв і дає змогу ще більше урізноманітнити харчування учнів у школах України.

Презентація збірника відбулася у Києві у середній загальноосвітній школі №281 за участі першої леді України Олени Зеленської, міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, міністра освіти та науки Оксена Лісового, посла Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікса Бауманна, голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука, голови Національної асоціації громадського харчування та керівника команда реформи шкільного харчування Ореста Степаняка, шеф-кухаря Євгена Клопотенка та керівника офісу впровадження українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні Галини Майструк.

Чому це важливо?

Перший збірник страв для шкільних їдалень, що був затверджений у 2022 році, став вхідним квитком у реформу шкільного харчування та початком фундаментальних змін. За цей час команда шеф-кухаря Євгена Клопотенка зрозуміла, що 180 страв — це надто мало, щоб забезпечити всі харчові потреби сучасних дітей. Відтак вирішила створити збірник рекомендованих рецептур із більшою кількістю страв. Усі вони розроблені спільно з провідними нутриціологами та технологами України, зокрема експертами Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва, Київського національного торговельно-економічного університету та Полтавського університету економіки і торгівлі.

Всі страви, що увійшли до збірника, відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», а сам збірник затверджено Держпродспоживслужбою, Інститутом громадського здоровʼя ім. О. М. Марзєєва та схвалено комісією Інституту модернізації змісту освіти МОН для використання в освітньому процесі.

«Коли кажуть “рецепт від Клопотенка”, уся країна знає, про що йдеться. Вдячна йому за те, що свого часу він, відомий кухар, долучився до реформи шкільного харчування. Євген підсилив реформу й навіть став її міфом. Наприклад, досі існує міф, що всі його рецепти обов’язкові до виконання. Насправді ця чудова, зрозуміла й детальна книжка — це допомога, натхнення для тих, хто готує шкільні обіди, щодня годує дітей. Вона — дуже крута база й підказка, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за нею», — зауважила перша леді Олена Зеленська.

Що змінилося?

«Україна, як культурний центр Європи, відзначається своїм унікальним і різноманітним кулінарним спадком, який відображає впливи численних європейських культур, — зазначає Орест Степаняк, керівник команди реформи шкільного харчування, голова Національної асоціації громадського харчування. — Розробка меню для освітніх закладів вимагає глибокої експертизи, і завдяки колосальній праці команди Євгена Клопотенка цей збірник стане ключем до значного розширення асортименту страв в школах по всій країні!».

Оновлений збірник складається з 14 розділів та 621 рецептури. Тут і традиційні українські страви, і популярні страви світової кухні, зокрема, зі шкільного меню європейських країн.

Збірник складається не тільки з покрокових рецептів, а й технічних карток, що значно полегшать роботу шкільних кухарів. Вони адаптовані до різних форматів приготування: і на старому обладнані, й на сучасному. Крім того, кожна страва супроводжується прикладами подачі та оформлення.

Друковані примірники збірника за підтримки українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» будуть безоплатно передані в заклади освіти, провідним фахівцям із впровадження реформи та активним учасникам змін шкільного харчування. Онлайн-версію збірника розміщено у вільному доступі на порталі «ЗнаЇмо» та на сайті Cult Food.

Загальні бойові втрати противника станом на 19 квітня

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 19.04.24 орієнтовно склали:

особового складу ‒ близько 457830 (+870) осіб,
танків ‒ 7205 (+9) од,
бойових броньованих машин ‒ 13852 (+17) од,
артилерійських систем – 11658 (+21) од,
РСЗВ – 1046 (+0) од,
засоби ППО‒ 762 (+2) од,
літаків – 347 (+0) од,
гелікоптерів – 325 (+0) од,
БПЛА оперативно-тактичного рівня  – 9311 (+27),
крилаті ракети ‒ 2096 (+3),
кораблі /катери  ‒ 26 (+0) од,
підводні човни  – 1 (+0) од,
автомобільної техніки та автоцистерн – 15671 (+53) од,
спеціальна техніка ‒ 1915 (+0)

Дані уточнюються.

Володимир Зеленський зустрівся з єврейською громадою напередодні свята Песах

Олена Зеленська: Харчування дітей має бути здоровим, саме про це має бути кожен рецепт, кожна закупівля, кожна страва

Перша леді України взяла участь у презентації нового збірника рецептур для шкільних їдалень від Євгена Клопотенка.

Його представила команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту CultFood Євгена Клопотенка. Збірник розроблений на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яку реалізують за ініціативою Олени Зеленської.

«Коли кажуть «рецепт від Клопотенка», уся країна знає, про що йдеться. Вдячна йому за те, що свого часу він, відомий кухар, долучився до реформи шкільного харчування. Євген підсилив реформу й навіть став її міфом. Наприклад, досі існує міф, що всі його рецепти обов’язкові до виконання. Насправді ця чудова, зрозуміла й детальна книжка – це допомога, натхнення для тих, хто готує шкільні обіди, щодня годує дітей. Вона – дуже крута база й підказка, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за нею», – зауважила дружина Президента.

Збірник складається з рецептів понад 600 страв, із них 80 – без лактози та глютену. Вони і з української, і зі світової кухні. Усі рецепти узгоджені з вимогами відповідної постанови Кабінету Міністрів.

Також у ньому, крім покрокових рецептів, є технологічні карти, приклади подачі та оформлення. Страви можна готувати на будь-якому обладнанні. Олена Зеленська наголосила, що вже багато кухарів, які навчалися в кулінарних хабах реформи, готують за власними рецептами, відповідно до місцевих особливостей і потреб.

«Головне, що має залишитися незмінним для всіх нас, – це сама ідея реформи, те, заради чого все й починалося: харчування дітей має бути здоровим. Саме про це має бути кожен рецепт, кожна закупівля, кожна страва. Ми хочемо виростити людей з уявленням про здорову їжу та здоровими харчовими звичками. В ідеалі – здорове покоління», – акцентувала перша леді.

У заході також узяли участь: міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, міністр освіти і науки Оксен Лісовий, Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн, голова Національної асоціації громадського харчування та керівник проєктного офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк, шеф-кухар Євген Клопотенко та керівник офісу впровадження українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» в Україні Галина Майструк, голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук.

Звернення Президента України

Бажаю здоров’я, шановні українці, українки!

Головне за сьогодні.

Перше – селектор, ключові доповіді. Головком – щодо фронту, наших операцій і результатів. Міністр оборони – щодо постачання зброї, техніки та комунікації з партнерами. Були важливі результати нашого внутрішнього оборонного виробництва: зокрема, вдалося збільшити кількість «Богдан», які ми робимо щомісячно, вже до 10 на місяць. Це хороший результат. Загалом у виробництві зброї є позитивні речі. Особливо ми цінуємо все, що стосується виробництва дронів і снарядів. Я незмінно вдячний кожній компанії, кожному виробнику, які забезпечують наші Сили оборони та безпеки України всім необхідним. Були доповіді й щодо регіонів – ліквідації наслідків російських ударів, загальної ситуації з безпеки. Ми обговорили ситуацію в прикордонних громадах, зокрема інформаційну, те, що стосується доступу людей до українського телевізійного сигналу та блокування російської пропаганди. Із цим теж мають допомогти наші власні, українські, технічні розробки. Варто пам’ятати, що за російською пропагандою всюди слідує щонайменше дестабілізація і щонайгірше – спроба окупації. На всіх рівнях ми й партнери разом маємо протидіяти. І я дякую кожному у світі – усім лідерам, усім громадським діячам, усім політикам, хто сприймає справді серйозно потребу захисту людей від дезінформації та всіх інших російських дестабілізаційних впливів.

Сьогодні мав нагоду подякувати Німеччині: із візитом в Україні зараз Роберт Габек, віцеканцлер німецького уряду. Ми особливо цінуємо лідерство Німеччини, яке допомагає не лише нам в Україні захищати життя, а й усій Європі – зберігати саме таку Європу, яка вміє бути мирною, вміє бути правовою, вміє дбати про людей. Німеччина зараз – серед світових лідерів у підтримці нашого захисту. Ми обговорили, що саме потрібно, щоб справді достойно відповісти на всі безпекові виклики цього року, на те, до чого готуються російські терористи. Ми обговорили з паном Габеком і фронт, наші потреби в ППО, і відповідну комунікацію з партнерами – із третіми країнами, які можуть допомогти і з якими про це говоритимуть наші німецькі друзі. Звичайно, обговорили співпрацю на рівні європейських інституцій та економічні виклики. А також ми окремо й особливо приділяємо увагу спільним виробничим проєктам, спільній нашій роботі заради того, щоб наші оборонні виробництва дали більше сили нашим країнам і спільній безпеці всієї Європи. Готуємо конференцію в Німеччині щодо відновлення України, нашу таку спеціальну двосторонню роботу, і цей формат домовилися зробити сфокусованим, зокрема, на ОПК – на виробництві, на енергетиці – на відновленні, на ППО. Результат, як і завжди з Німеччиною, буде!

І ще один аспект водночас і внутрішньої, і зовнішньої нашої роботи. Сьогодні зустрівся з представниками українських іудейських організацій, української єврейської спільноти – напередодні свята Песах. Дуже символічно, що ця наша зустріч відбулася в одній із київських шкіл: українська школа, у якій діти вивчають, зокрема, іврит, єврейську культуру. Це одне з багатьох відображень того, наскільки багата Україна своїм різноманіттям, усіма нашими спільнотами в нашому суспільстві. Я подякував рабинам, які були присутні, які в Україні, які з Україною, із людьми тут, які нам допомагають. Це надзвичайно важливо. Звісно, ми говорили про можливості міжнародної комунікації – про те, як доносити світу більше правди про російську агресію й про наші потреби, зокрема в ППО. Сьогоднішню зустріч ми зі зрозумілих безпекових причин провели в укритті цієї школи в Києві. І це важливо, щоб кожен, хто справді має вплив, допомагав нам, допомагав із захистом неба, наших міст, усіх дітей України. Я дякую кожному, хто свій власний час, свої власні сили, свою енергію вкладає в Україну.

Слава всім, хто захищає нашу державу, наших людей, українське життя! Слава всім, хто здобуває для України результати.

Слава Україні!

Сучасний адміністратор: фахівці ЦНАПів області підвищували компетентності

Навички фахівця сучасного центру надання адміністративних послуг опановують адміністратори ЦНАПів Черкащини. Організували дводенні навчання Програма PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» у партнерстві з Черкаською обласною військовою адміністрацією. 

Залучили до тренінгу 40 фахівців ЦНАПів області. Спікерами стали експерти програми PROSTO, а також адміністратори з інших областей країни. Вони ділилися позитивними прикладами та практичними навичками, які необхідні сучасному фахівцеві ЦНАП у роботі.

– Минулоріч у ЦНАПах області надали 600 тисяч послуг, – зауважив заступник очільника області Олександр Турченяк. – Спільно з партнерами ми намагаємося проводити роботу, щоб максимально наблизити адміністративні послуги для жителів області. Нині в усіх 66 територіальних громада діє ЦНАП. Загалом в області налічується 193 точки доступу до адміністративних послуг.

Водночас на рівні області акцентують увагу на доступності та інклюзивності середовища, передовсім у громадських місцях.

– Ми розпочали аналіз безбр’єрності громадських місць на Черкащині, – розповів Олександр Турченяк. – Насамперед взялися за ЦНАПи. Отримані результати узагальнили та розмістили на карті. Звісно, нам є над чим працювати. У цьому питанні розраховуємо на підтримку від наших партнерів. Перед нами ще довгий шлях. Наша мета – зробити публічний простір комфортним для всіх громадян. 

Нагадаємо, Програма PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» підтримує реформу децентралізації та посилення потенціалу місцевих органів влади надавати якісні послуги населенню.

Долучитися до процесу оцінювання доступності громадських місць можуть усі охочі. Задля цього створена спеціальна форма: https://forms.gle/9sF7nAtMtiuGg9RKA

Мапа доступності ЦНАПів Черкаської області для людей із інвалідністю доступна за посиланням.

Розраховуємо, що допомога США нашій державі на 2024 рік буде розблокована, — Денис Шмигаль

Синергія та співпраця: в ОВА обговорили питання взаємодії із профспілками

Переформатування роботи, оперативне реагування на виклики, створення можливостей для розвитку економіки регіону та соціальний супровід громадян. Ці та інші питання обговорили сьогодні на зустрічі представників ОВА з керівництвом Федерації профспілок України.

Акцентували увагу на підтримці ветеранів, їхніх родин і вимушено переміщених людей. Як зауважила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, це незмінні пріоритетні завдання для регіону.

– Ветеранські політики мають бути дієвими, – наголосила вона. – А надання послуг – якісними.  Йдеться як про реабілітацію, так і соціальну та психологічну підтримку, відновлення, працевлаштування, самореалізацію після повернення. В області ми вже маємо низку напрацювань у цих напрямах, проте ще є над чим працювати. Комплексно і в синергії. 

Зокрема, у двох районах області діють реабілітаційні комплекси. Водночас у 12 тергромадах створено ветеранські хаби. До кінця року їх планують збільшити до 30.  

Також на Черкащині реалізовують проект соціального відновлення ветеранів і членів їхніх сімей на базі табору „Максимум“. 

Незмінною є організація заходів, що спрямовані на психосоціальну підтримку та психологічну допомогу. Зокрема, з ментального здоров’я в межах всеукраїнської програми «Ти як?».

На вагомості психосоціальної підтримки трудових колективів наголосив також голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. Окремо він зупинився на важливості для підприємств бути готовими до повернення ветеранів. Зокрема, йдеться про робочі місця та належні умови праці для всіх, без винятку.

– Також продовжуємо в регіоні забезпечувати соціальний супровід внутрішньо переміщених осіб, – додала Наталія Кравченко. –  Спрямовуємо зусилля на те, щоб максимально інтегрувати ВПО у громади. Окрему увагу приділяємо облаштуванню місць тимчасового проживання. Нині таких в області функціонує 40. 

Окрім цього, на зустрічі обговорили можливі механізми для підтримки колективів підприємств регіону. А також створення умов для відновлення та розвитку економіки.

За результатами напрацьовано напрями подальшої взаємодії. 

Читайте також: на Черкащині відбулося засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради. Учасники зустрічі обговорили питання підготовки кваліфікованих кадрів у закладах професійно-технічної освіти, ситуацію на ринку праці регіону.

Родина для кожної дитини: в області масштабують послугу сімейного патронату

Шість громад Черкащини візьмуть участь у загальнонаціональному проекті «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». Мова йде про Жашківську, Маньківську, Паланську, Селищенську, Тальнівську та Черкаську тергромади.

Деталі впровадження проекту обговорили сьогодні на робочій нараді в ОВА за участю представників громад. Зокрема, практичні рекомендації надала старша фахівчиня із соціальної роботи МБО «Партнерство «Кожній дитині» Лариса Стрига.

Проект спрямований на пошук і апробацію нових підходів і механізмів забезпечення права дитини на сімейне виховання. А також удосконалення чинної моделі патронату та розвитку мережі патронатних сімей.

Для учасників передбачене фахове навчання. Зокрема, їм надаватимуть юридичну, методичну та психологічну підтримку.  Передбачений також  супровід і психологічна підтримка родин.

– Це – ще один крок у розвитку послуги патронату в нашому регіоні, – зауважив заступник очільника області Олександр  Шамрай. – Цей проект для дітей і про дітей. Про забезпечення їхнього права на сім’ю.  

Нагадаємо, Черкащина входить у трійку регіонів-лідерів за чисельністю патронатних вихователів. В області створено 30 патронатних сімей. А загалом послугами патронатних вихователів уже скористалося майже 350 дітей. 

Довідково:

проект “Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату” виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Мінсоцполітики працює над Стратегією активного довголіття

В Україні близько 9 мільйонів осіб похилого віку – це  кожен п’ятий мешканець міста та кожен третій мешканець села. Серед них близько трьох мільйонів людей з інвалідністю, і їхня кількість постійно зростає.

Представники Мінсоцполітики, міжнародні та громадські організації напрацювали своє бачення того, як держава та суспільство можуть забезпечити людям похилого віку якісне життя. Результати семінару “Співтворчість зацікавлених сторін для реформування соціальної політики щодо людей похилого віку” ляжуть в основу Стратегії активного довголіття – документу, який формуватиме державну політику з питань підтримки людей старшого віку.

“Цей документ має бути дороговказом і для держави, для місцевого самоврядування, для громадських організацій. Всі матимуть розуміння, як вони повинні долучитися до реалізації цієї стратегії. Це Стратегія – документ про дуже конкретних людей, які живуть поруч з вами і потребують підтримки чи залучення”, – сказала заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва.

За її словами, для успішної реалізації Стратегії важливими також залишаються  адвокація документу на всіх рівнях, залученість громад та розуміння ними всіх реформ, які відбуваються та формування цінностей на рівні громад.

“Можна обкласти громади на всіх рівнях зобов’язаннями та контролями. Але справа не зрушиться з місця, якщо ми не будемо розділяти цінності Стратегії активного довголіття. Нам важливо з кожною громадою домовитись, чому це важливо. Це зараз має відбуватися, бо ми ризикуємо втратити досвід та набуті знання цілого покоління”, – пояснила вона.

Семінар “Співтворчість зацікавлених сторін для реформування соціальної політики щодо людей похилого віку” провела міжнародна організація “HelpAge”.

За інформацією Міністерства соціальної політики України

Посилення ППО, зброя для воїнів та санкції проти РФ: Президент звернувся до країн – учасниць засідання Європейської ради