Перша психологічна допомога на місці катастрофи: як підтримати людину, якщо ви стали свідком трагедії
Кожен із нас може опинитися свідком трагічної події. Тож нам усім важливо знати, як підтримати себе й допомогти тим, кому ще важче. Адже психологічна допомога людям на місці лиха, одразу після терористичного акту або катастрофи, має велике значення. І вкрай важливо надати її правильно, не завдати людині додаткового болю і ретравматизації.
Наприклад, характер та етапи такої допомоги, яку надають лікарі екстреної медичної допомоги, психологи ДСНС і Нацполіції та інші фахівці першої лінії реагування, що першими прибувають на місце катастрофи чітко прописані у затвердженому МОЗ України Уніфікованому клінічному протоколі первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації». Такі фахівці, коли прибувають на місце трагедії, допомагають, зокрема, людям контейнувати стрес та упоратися з першим шоком.
Якщо ви – не медик, рятувальник або фахівець, який надає першу психологічну допомогу, не біжіть у бік вибуху або стрілянини. Памʼятайте, що існує загроза повторних атак в одному місці за короткий проміжок часу. Також ви можете перешкодити роботі рятувальних та інших спецслужб.
Якщо у вас чи у когось із навколишніх людей є фізичне ушкодження (поранення, сильний шум у голові, гострий біль без видимих ушкоджень або ушкодження, забиття за відсутності болю) – негайно зверніться по медичну допомогу. У більшості випадків через високий рівень гормонів стресу людина не відчуває болю і, наприклад, може ходити добу з переломом.
Якщо ви таки маєте намір допомогти людям, які постраждали, психологічно, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- уважно слухайте, але не примушуйте людину говорити;
- питайте – але без зайвих емоцій – про те, чого постраждалий потребує саме зараз;
- допомагайте задовольнити базові потреби, отримати доступ до необхідних послуг, зв’язатися з родиною та соціальними службами.
Якщо не знаєте, як добрати потрібні слова, памʼятайте, що найдієвішою підтримкою можуть бути щире бажання вислухати та дуже прості дії – запропонувати воду чи теплий напій, ковдру або побути поруч, поки не приїдуть рятувальники. Стійкість базується не лише на якихось спеціальних техніках, вона базується на людяності.
Раніше ми писали про те, що робити, якщо травматична подія спричинила у вас надмірний стрес.
Про різні способи підтримки та самопідтримки йдеться також на платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
-
18:17Ігор Табурець про ситуацію в області на 22 листопада
З ранку і аж до вечора ворог тероризував Черкащину з повітря. За попередніми даними, у межах області знищено 7 БпЛА противника. Про це інформує начальник…
18:17 -
16:19Черкащани з медалями всеукраїнських змагань з таеквондо
Низку золотих, срібних та бронзових нагород здобули спортсмени Черкащини на всеукраїнських змаганнях з таеквондо серед юнаків, юніорів та Кубку України. Ці змагання днями відбулися у…
16:19 -
16:00«Цифрова Черкащина»: область долучиться до проєкту з кібербезпеки
На виконання завдань, визначених регіональною програмою «Цифрова Черкащина», відбулася робоча зустріч під головуванням заступника очільника області Сергія Свєрчкова. Вона була присвячена питанням кібербезпеки. Про це…
16:00 -
15:17«Діалог влади та бізнесу»: в межах комунікаційної платформи обговорили кадрові питання
Проєкт «Діалог влади та бізнесу» продовжує збирати представників приватного бізнесу та влади для вирішення пріоритетних питань на Черкащині. Цього разу увагу зосередили на темі співпраці…
15:17 -
15:05Прозорість і підзвітність: на Черкащині моніторять публічні закупівлі
Публічні закупівлі, оголошені через систему Prozorro, відслідковують на Черкащині. Здійснюють це в межах діяльності робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Так, з 14 листопада по 21…
15:05 -
14:5334 зрадники України позбавлені державних нагород України: Президент підписав відповідний указ
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України. До першого списку увійшло 34 особи. Серед…
14:53 -
14:49єОселя: Видано перший кредит для молоді за новими умовами
Уряд оновив умови програми доступної іпотеки єОселя, за якими українці віком до 26 років можуть отримати іпотеку, сплативши вдвічі нижчий перший внесок — від 10 %…
14:49 -
14:42Понад 4 млн грн транспортного податку сплатили власники елітних автівок Черкащини
Із початку року власники преміальних автомобілів Черкащини сплатили 4,3 млн грн транспортного податку. Про це інформують в ГУ ДПС області. За словами в.о. начальника ГУ…
14:42 -
14:15Українські аграрії обмолотили вже 98% від прогнозованих площ
В Україні намолочено 72,9 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур. Його зібрали на площі 19,5 млн га. Загалом зібрано 53,4 млн тонн зернових…
14:15 -
14:12Держава виплатила українцям 119 млн грн Національного кешбеку за жовтень
21-22 листопада громадяни отримали на рахунки кешбек, накопичений в жовтні за купівлю українських товарів. Сума виплати становила 119,2 млн грн, кошти отримали 1,22 млн українців.…
14:12 -
11:33Мінветеранів спільно з МОЗ та НСЗУ анонсували новий пакет медпослуг для ветеранів і ветеранок
Відомства презентували пілотний проєкт щодо розширення доступу до медичних послуг для ветеранів війни. На заході були присутні міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова, міністр…
11:33 -
09:05Звернення Президента України
Дорогі українці, українки! 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи – згадує дві українські революції, вшановує те, які українці насправді. Сьогодні ж наш божевільний…
09:05