«Зелені» тарифи – на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел

283_9iMUAtLqcuaFrcT7n57xSAs59xtgAh2A_cf_300_x_225Відновлювана енергетика – це екологічно чисте невичерпне джерело енергії, яке не змінює функціональну структуру Землі та надає можливість зменшити навантаження на ресурсну базу. Торік 18 липня Уряд України прийняв Стратегію низьковуглецевого розвитку України до 2050 року. Цей документ передбачає скорочення викидів і збільшення поглинання парникових газів, впровадження екологічно безпечного виробництва із застосуванням «зелених» технологій у всіх секторах економіки.

Стратегія є інструментом державного управління і формування кліматично відповідальної поведінки бізнесу та громадян. Законом України «Про електроенергетику» передбачено встановлення «зеленого» тарифу для стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. «Зелений» тариф – спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об’єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії. Він встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

На території Черкаської області планується впровадження заходів з розвитку альтернативної енергетики. Будівництво та використання сонячних електростанцій сприяє сталому розвитку міст, які можуть забезпечити себе електроенергією, скоротивши при цьому свої витрати та ресурсозалежність.

За даними Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства ОДА, на території Черкаській області діє 12 малих гідроелектростанцій. Зокрема, Корсунь-Шевченківська ГЕС та міні-ГЕС, Стеблівська ГЕС (Корсунь-Шевченківський район), Лисянська, Кам’янобрідська (Лисянський район), Юрпільська ГЕС (с. Юрпіль Маньківського району), Гордашівська, Лоташівська, Кривоколінська (Тальнівський район), Звенигородська ГЕС (Звенигородський район), Дубівська, Острівецька ГЕС (Уманський район). Крім того, в області діє 7 сонячних електростанцій.

У 2017 році в області побудували першу комплексну інженерну споруду з системою збору біогазу полігону твердих побутових відходів для виробництва електроенергії в с. Руська Поляна Черкаського району, інвестиції становлять 1,8 млн євро, у поточному році вироблено 1123,9 тис кВт год з біогазу.

Населення може самостійно виробляти електроенергію та контролювати її розподіл, мінімізуючи при цьому також втрати при передачі на великі відстані. Це, в свою чергу, зменшує навантаження на природу та дає можливість говорити про економічне зростання, яке сьогодні стримується звичною для нас традиційною енергетикою. З кожним роком «зелена» енергетика стає доступнішою, винаходяться нові її джерела та технології  виробництва, що безперечно сприяє розвитку інновацій та удосконаленню інфраструктури , стимулює розвиток освіти  і науки.

За інформацією управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації

Автор статті