Захворюваність на грип та ГРВІ обговорили на селекторній нараді

dsc_0523

В Департаменті охорони здоров’я Черкаської ОДА відбулася селекторна нарада Міністерства охорони здоров’я щодо ситуації з захворюваності на грипп та ГРВІ, надання медичної допомоги населенню, а також фактів летальних випадків від гриппу та ГРВІ.

На грипп та ГРВІ у Черкаській області захворіли 3,5 тисячі жителів. За результатами досліджень, проведених у Обласному лабораторному центрі Держсанепідслужби України у регіоні циркулюють наступні віруси: парагрип (39 випадків), аденовіруси (1 випадок), А\Н1N1 (5 випадків). Загалом у центрі провели більше 70-ти досліджень методами ФМА та ПЛР.

Про стан захворюваності в країні розповіла директор Українського центру з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я  України Любов Некрасова. З діагнозом ГРВІ та грип в Україні госпіталізовані 76,9 тисяч громадян, а це 3,5% від загальної кількості хворих, із них 76% – це діти до 17 років, повідомила вона. За останній тиждень в регіонах зареєсторовано 702 тяжких випадки ГРВІ. Більше сотні – діти, 300 осіб – люди працездатного віку.

Сьогодні по всіх областях України немає перевищення епідемічного порогу, – додала Любов Некрасова. – Розрахований ВООЗ показник захворюваності – 578 випадків на 100 тисяч населення, нині в Україні він складає 310.

Найвища захворюваність на грип та ГРВІ зареєстрована в Вінницькій області, найменша – у Харківській. Також відзначається збільшення темпу приросту захворюваності серед дорослого населення (13,9 %), особливо в Донецькій, Луганській, Полтавській, Сумській та Київській областях. З початку епідсезону грип забрав життя 25 українців.

dsc_0524

Любов Некрасова наголосила на проблемі недотримання плану щеплень від грипу. Зокрема, такій вакцинації підлягає контингент із групи ризику, а це 9 мільйонів українців (люди з хронічними захворюваннями, статусом ВІЛ\СНІД, порушеннями метаболічних процесів, працівники установ та підприємств, які працюють з людьми, лікарі). Зокрема, мільйон медичних працівників. Проте, з останніх щеплені лише 200 тисяч.

Тож фахівці відомства наголосили регіонам, що варто посилити роботу з підприємствами, де є фахівці, задіяні в масових роботах, також розгорнути більш потужну інформаційну кампанію для населення з метою інформування про симптоми й наслідки гриппу та ГРВІ, заклади, куди потрібно звертатися. Крім того, було запропоновано запровадити телефонне консультування.

Летальні випадки, які трапилися – це випадки, коли хворі запізно звернулися по допомогу й були нещеплені, зауважили учасники селектору.

– Наразі в області епідситуація стабільна, втім, вона лишатиметься такою, якщо кожен житель відповідально ставитиметься до свого здоров’я, – додав заступник директора Департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА Олег Найдан. – Не варто панікувати, бо віруси грипу циркулюють у нас постійно. Здебільшого, це мікси 8-10 вірусів. Торік ми мали 1 смертельний випадок від Н1N1, 2009 року він забрав життя більше 20-ти черкащан. Наразі в аптечній мережі є всі препарати, необхідні для лікування грипу різних штамів. Але! Ефективність лікування залежить від часу звернення пацієнта по допомогу. Це перші дві доби. Саме тому закликаємо жителів області не гаяти часу і при перших ознаках застуди консультуватися з лікарями й не переносити захворювання на ногах.

Обласний інфекціоніст Світлана Волгіна нагадує правила поведінки, якщо стан здоров’я погіршився:

– при перших ознаках застудного захворювання звертатися до лікаря;

Важливо: приміром, вірус грипу А\Н1N1 вимагає специфічного лікування в перші 48 годин, адже по тому воно є неефективним. Крім того, 60-90% випадків захворювання на грип у період епідемії протікають з серйозними ускладненнями.

– не займатися самолікуванням;

Важливо: при грипі чи ГРВІ не завжди потрібна противірусна терапія, тож не треба зловживати противірусними препаратами. Крім того, почасти призначені самостійно або фармацевтом ліки – лише для симптоматичного лікування. Призначати жарознижувальні ліки повинен лише лікар, оскільки прийом парацетамолу чи аспірину при грипі може ускладнити перебіг захворювання.

– дотримуватися правил особистої гігієни;

Важливо: ГРВІ та грип передаються не лише повітряно-крапельним, а й контактним шляхом, тож варто не забувати про миття рук, використання вологих серветок та антисептиків для рук.

– пам’ятати про профілактику;

Найкраще від вірусів захистить міцний імунітет. Його складові усім відомі: здорове харчування, заняття спортом, прийом вітамінів, зокрема вітаміну С, відсутність стресів, прогулянки на свіжому повітрі. У зимовий період доречно також більше споживати часнику та цибулі.

Важливо: найбільш ефективним профілактичним засобом проти грипу визнано вакцинацію. Оскільки сьогодні в області епідпоріг не перевищений, а імунітет після ін’єкції формується упродовж двох тижнів, можна щеплюватися.

– не бути джерелом інфекції для інших;

Важливо: грип має три стадії: легку, середню й важку. Пацієнти саме з легкою формою є носіями інфекції, тому з кашлем і нежиттю не варто виходити з дому та поширювати інфекцію, адже невідомо, чи це звичайна застуда чи небезпечний вірус.

Автор статті