Юрій Сас: «Мета адміністративно-територіальної реформи – навчити громади самостійності»

???????????????????????????????Самоврядування утвореної об’єднаної територіальної громади має бути спроможним самостійно вирішити нагальні соціальні чи економічні проблеми своїх жителів. Для цього громада матиме такі ж повноваження, що й, приміром, міста обласного значення. Таке переконання висловив заступник голови облдержадміністрації Юрій Сас під час засідання голів районних рад.

Процес утворення територіальних громад має чимало прихильників та тих, хто не підтримує цю державну реформу. Досвід Черкащини у впровадженні об’єднавчого процесу показує, що населені пункти області об’єднуються за двома варіантами, які умовно можна назвати Білозірським та Мокрокалигірським. В першому випадку йдеться про об’єднання одного спроможного населеного пункту з дещо слабшим. У другому ж варто говорити про створення громади, до складу якої входить 3-4 середніх населених пункти.

Всі три об’єднані громади Черкащини вже мають своїх старост, голів громад та обраних депутатів. Однак, вони повсякчас стикаються з проблемами на законодавчому рівні. Адже не всі аспекти функціонування територіальних громад зараз визначені відповідними законами та конституційними нормами. Разом з тим, лишаються не визначеними реальні джерела доходів, особливо якщо в населених пунктах немає достатньо розвинених виробництв. Державний фонд регіонального розвитку надає стартову допомогу для становлення громад на першому етапі та створення відповідної інфраструктури. За словами заступника голови ОДА Юрія Саса, з 15 проектів до Мінрегіонбуду половина спрямована на розвиток саме територіальних громад.

– Ми йдемо шляхом об’єднання територіальних громад, тож питання утримання та життєзабезпечення тепер лягатиме на місцеве самоврядування, – говорить Юрій Сас. – У нас має бути розуміння, що громада повинна вирішувати складні завдання самостійно та брати за це відповідальність, а також дбати про власний економічний розвиток, залучення інвесторів.

Він додав, що реформа з децентралізації має поєднати адміністративно розділені одиниці, як, наприклад, місто обласного значення та прилеглий район, і на основі таких об’єднань створити самодостатню громаду, яка буде мати всі права обласного центу та відповідні перспективи.

Автор статті