Ярослав Березань – про внутрішні офшори, як перешкоду об’єднанню громад

2222222222222222Проблему так званих внутрішніх офшорів на селі обговорили днями на Уманщині. Там відбувся податковий аграрний діалог влади з сільгосппідприємцями «Податкова назустріч аграріям», де порушили багато питань взаємовідносин ДФС з аграріями.

– Внутрішній офшор, – пояснює заступник голови Черкаської ОДА Ярослав Березань, – це коли велика торговельна мережа під відомою торговельною маркою працює через сотні чи навіть тисячі приватних підприємців. Тим самим оптимізує податки. На селі це відбувається приблизно так: один фермер припиняє свою діяльність і самостійно власною технікою обробляє земельні паї своєї родини. Через деякий час він домовляється з рідними чи знайомими, що оброблятиме і їхні паї, та сплачуватиме орендну плату, вищу, ніж за офіційно зареєстрованими договорами. Різниця інколи сягає 1 000 грн. Законодавство ж не забороняє самостійно обробляти власну землю чи комусь у цьому допомагати.

Однак, у зв’язку з тим, що договір оренди офіційно не оформлений, такий псевдофермер сплачує в рази менше податків. Так само не сплачує податки і власник землі (найбільший – податок з доходів фізичних осіб, ПДФО).

За словами Ярослава Григоровича, в процесі об’єднання громад, варто проводити широку роз’яснювальну роботу серед населення, зокрема про те, що при формуванні об’єднаного бюджету, видатків на соціальну сферу при збереженні зазначеної схеми не вистачатиме.

Автор статті