Виставка «Українська Друга світова» стартувала в Черкасах

IMG_1797

Протягом десяти днів жителі міста матимуть змогу ознайомитися з унікальними фото та фактами про долю шести мільйонів українців у часи Другої світової війни та по її завершенні. Матеріали та світлини представлені на 24 стендах фотодокументальної виставки, котра вже побувала у Львові, Києві та Одесі. Черкаси – четверте місто, де українці, завдяки їй, заново відкриватимуть для себе власне історичне минуле.

Створення такої мобільної експозиції ініціювали в Українському інституті національної пам’яті за участю Центру досліджень визвольного руху. Десять істориків інституту та Центру в межах проекту відзначення 70-ї річниці з дня завершення Другої світової війни створили багату на факти та фото з архівів України, Німеччини й Америки виставку, аби всій Україні продемонструвати український вимір цієї війни та нагадати про ціну, яку заплатила наша нація в боротьбі з нацизмом. Очікується, що після Черкас виставка помандрує на Південь та Схід України. Можливо, в майбутньому її дещо розширять та зроблять постійно діючою у краєзнавчих музеях.

IMG_1795

− Багато матеріалів цієї виставки розповідають саме про події на Черкащині в роки війни. Зокрема, про Уманську яму, де було перше величезне оточення радянської армії на території України, про Кузьму Дерев’янка, який підписав капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року, − розповів один із авторів виставки історик-дослідник Василь Павлів.

«Українська Друга світова» − це лише один із проектів Інституту національної пам’яті. Передували виставці україномовні та англомовні брошури, які розповсюджувалися в деяких країнах світу. У планах – експозиція «Спротив геноциду», яку планують презентувати вже в листопаді. Зараз паралельно в Інституті пам’яті роблять записи учасників Революції гідності, на основі яких створять книгу. Вже побачив світ перший збірник спогадів учасників АТО.

− Насправді ми сьогодні лише відкриваємо нашу історію. Адже українська нація, певно, як ніхто постраждала від цієї війни. Українці були на багатьох фронтах, у складі чи не всіх армій, − зауважив заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль. – Вважаю, що представлені тут матеріали є надзвичайно корисними і потрібними як для молоді, так і для старшого покоління, адже різносторонньо, спираючись тільки на фактаж, розкривають долю українства в останній світовій війні. Настав час подивитись на історію власним поглядом, а не через нав’язані «імперські» окуляри.

Автор статті