В області беруться наново за розробку документації до «Холодного Яру»

На Черкащині перезавантажують роботу над створенням національно-природничого парку «Холодний Яр». Тут стартував процес розробки оновленої дорожньої карти. Перше установче засідання робочої групи під головуванням заступника очільника області Юрія Безщасного й за участі представників управлінь лісового господарства Черкащини та екології облдержадміністрації, науковців та екологів відбулося днями в ОДА.

Учасників процесу закликали в оптимальні строки напрацювати власні варіанти створення природного парку з урахуванням потреб конкретної галузі. В облдержадміністрації науковці та представники лісогосподарств напрацьовуватимуть дорожню карту для створення «Холодного Яру». Надалі її представлять на обговорення громади.

Загалом взялися за створення національного природного парку ще наприкінці 90-х. Другий етап роботи в цьому напрямку припав на 2014-2019 роки. Ініціював цей процес Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького. Втім тоді довести справу до кінця не вдалося через відсутність узгодженої позиції між представниками Держлісагентства, Мінекології та ЧНУ.

– Холодний Яр – це те місце, яке визначає Черкащину, її ідентичність та має невичерпну національну складову, – каже заступник голови ОДА Юрій Безщасний. – Тому для нас не втрачає актуальності питання збереження цього історичного місця. Оптимальний варіант зробити це – утворити тут національний природній парк. Це дозволить нам зберегти тутешнє екологічне багатство, залучити науковців до дослідницької роботи на місці, розвинути туризм належним чином. Тож зараз нам важливо вибудувати конструктивний діалог і знайти консенсус з такого важливого питання. Воно обговорюється вже тривалий час, багато хто ламав у суперечках про «Холодний Яр» не один спис. Але маємо розпочати цю роботу знову, напрацювавши механізм запуску парку, адже про це місце повинна знати вся Україна.

Національний парк – це хороша форма, яка дозволяє поєднати інтереси усіх землекористувачів, зберегти природні комплекси, розвивати громади, залучати інвестиції в регіон, стверджують науковці. Водночас не допустимо, аби територія була розподілена неоднорідно.

Поділяє цю думку й представниця Мінекоенерго Анастасія Драпалюк. Вона стверджує, що до національних парків є об’єктивні вимоги щодо площ та конфігурації. Так, за її словами, парк повинен мати шонайменше 7 тисяч гектарів для успішної економічної діяльності, залучення необхідного фінансування та штатної кількості працівників. Це дозволить говорити про подальший розвиток цього проекту.

– Нещодавно Європейський Союз ухвалив нову стратегію збереження біорізноманніття в Європі, за якою 30 % території повинна мати природоохоронний статус, – зауважила представниця Міністерства. – Тільки таким чином, стверджують європейці, ми зможемо зберегти себе. Це називають ще стратегією «повернемо природу до людини». Якщо говорити про національний парк «Холодний Яр», то взявши територію і «пошматувавши» її, ми не зможемо забезпечити збереження видів, які там є. У нас є такі приклади. Можливо й добре, що так довго йдуть процеси обговорення, оскільки у цей час народжуються ідеї та доходять консенсусу. Держлісагентство вже направило листа до нас, де запевнили в готовності створити парк. Діло за малим: дійти згоди, у які конфігурації цей парк буде.

Автор статті