Управління екології – про охорону атмосферного повітря

imageОдержання документів дозвільного характеру у сфері охорони навколишнього природного середовища сприятиме збереженню екологічної безпеки, створенню сприятливого навколишнього природного середовища для життєдіяльності людини, зменшенню рівня забруднення атмосферного повітря. Про це говорить заступник начальниці Управління екології та природних ресурсів ОДА Людмила Довга.

– Відповідно до закону про охорону атмосферного повітря викиди забруднюючих речовин у повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, – говорить Людмила Володимирівна. – Адже за наявності дозволу на викиди суб’єктом господарювання сплачується екологічний податок за фактичні викиди в повітря.

Представниця управління каже: у випадку здійснення викидів без дозволу, крім збору за фактичні викиди, суб’єкт господарювання сплачує збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Між тим, на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України розміщений проект наказу міністерства «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря».

Зауважимо, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню в порядку та розмірах, встановлених законом.

Так, відповідно до Бюджетного кодексу України, надходження від сплати екологічного податку зараховуються до спеціального фонду місцевих бюджетів у розмірі 55 відсотків, зокрема:

  • до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад – 25 відсотків;
  • до обласного бюджету – 30 відсотків.

Також до спеціального фонду місцевих бюджетів зараховується 70 відсотків надходжень від грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а саме:

  • до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад – 50 відсотків,
  • до обласного бюджету – 20 відсотків.

Людмила Довга розповіла, що обласна державна адміністрація спільно з Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області проводить моніторинг отримання суб’єктами господарювання області документів дозвільного характеру у галузі охорони атмосферного повітря та проводить координацію діяльності районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування  щодо даного питання.

При цьому надходження коштів екологічного податку та коштів від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства, до місцевих бюджетів, зазначає посадовиця, дає змогу спрямувати ці кошти на вирішення екологічних проблем відповідних територій та втілення ефективних природоохоронних заходів.

 

Автор статті