Україна вшановує 73-і роковини Волинської трагедії

2820208На сьогодні тема протистояння на Волині 1943–1944 років, попри значні зусилля України та Польщі щодо примирення, залишається однією з найбільш чутливих та дискусійних в історії двосторонніх відносин. Значна частина небайдужих до цієї теми громадян, неурядових організацій по обидва боки кордону залишається при своїй оцінці причин та перебігу тих подій.

У зв’язку з наближенням 73-х роковин Волинської трагедії, українські політичні діячі, представники духовенства й інтелігенції звернулися до польської громадськості з відкритим листом примирення. Вони попросили пробачення у поляків, пообіцявши забути взаємні кривди. Також закликали не вдаватися до різких і непродуманих декларацій, які дозволять спільним ворогам використати його проти Польщі та України.

У відповідь політичні та громадські діячі Польщі написали лист-звернення, адресований українцям, у якому теж попросили вибачити кривди, завдані «братам-українцям польськими руками». У своєму зверненні польські діячі наголошують на єдності та спорідненості двох народів – польського та українського. На їх думку, відшкодуванням провин у відносинах між двома народами повинно стати «кування справжнього братерства».

Міцне стратегічне партнерство між Україною та Польщею стане найкращою відповіддю агресивній політиці Москви. Порозуміння необхідне обом сторонам.

Більше ніж 10 років тому президенти Польщі та України виступили зі спільною заявою «Про примирення в 60-у річницю трагічних подій на Волині», було відкрито Монумент українсько-польського примирення «Пам’ять – Скорбота – Єднання» та меморіал загиблим. Цим започатковано процес українсько-польського примирення та взаємного прощення. Поляки і українці мають пам’ятати ці спільні дії, враховувати набутий позитивний досвід на шляху до порозуміння та примирення.

Упродовж багатьох років органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування області співпрацюють з національно-культурними товариствами поляків, а також збереженню, розвитку та популяризації польської мови, культури, традицій, вживають заходів щодо недопущення міжетнічних конфліктів та дискримінації громадян. Систематично проводяться зустрічі з обговорення та вирішення проблемних питань у сфері освіти, культури, висвітлення інформації про діяльність національних громад у ЗМІ тощо.

В області активно діє обласна громадська організація «Польський культурний центр імені Кароля Шимановського». Представники Польського культурного центру та польського клубу вивчають польську мову, знайомляться зі звичаями, культурою, історією Польщі, вивчають місця на Черкащині, пов’язані з життям та творчістю видатних поляків.

У КЗ «Черкаський обласний краєзнавчий музей» наукові співробітники відділу ІІ світової війни проводять дослідження подій Волинської трагедії. В музеї проведено зустріч із пошуковцями краєзнавчого об’єднання «Вік» с. Литвинець Канівського району з обговорення проблем Волинської трагедії. Заплановано доповнити розділ експозиції музею матеріалами, що відображають цю проблематику.

На базі Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини діє Польський культурно-освітній центр. Здійснюється співробітництво з Посольством Республіки Польща в Україні, польськими містами-побратимами в освітній та науковій галузях, реалізуються спільні проекти, проводяться культурно-просвітницькі заходи.

Щороку за сприяння Посольства Республіки Польща в Києві та Польського культурно-освітнього центру (м. Умань) студенти і співробітники Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини мають нагоду взяти участь у літніх школах польської мови і культури в Варшаві, Торуні, Любліні та Вроцлаві.

У м. Сміла створено ансамбль польської пісні «Джерельце» Польського культурно-освітнього товариства «Тясмин» (TASMINA).

За інформацією управління культури та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації

Автор статті