Україна наполягає на продовженні санкцій щодо Росії на весь 2017 рік, – Президент

0bccbb0cbd1552d0aa0399b1a72069bc_1477232087_extra_largeПрезидент Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам зазначив, що під час переговорів лідерів Нормандського формату, які відбулися 19 жовтня в Берліні, було домовлено про підготовку до кінця листопада «дорожньої карти» імплементації Мінських домовленостей.

Глава держави повідомив, що найближчим часом мають зустрітися дипломатичні радники керівництва країн Нормандської четвірки, а потім міністри закордонних справ, щоб підготувати наступний саміт, де має бути затверджена «дорожня карта».

– Домовилися про те, що ми мали закінчити це до кінця листопада. Вважаю, що ми маємо дуже ґрунтовно і ретельно наполягати на тому, щоб це було зроблено, – зазначив Президент.

Петро Порошенко додав: «Якщо цього не відбудеться, то на Раді ЄС, яка відбудеться в грудні, керівництво країн-членів ЄС буде мати всі підстави, щоб продовжити і посилити санкції. І ми, як українська сторона, внесли чітку пропозицію – давайте розглянемо позицію, щоб продовжити санкції не на пів року, а на рік – на весь 2017 рік. Зараз це питання обговорюється серед країн членів ЄС». Президент наголосив, що нині в ЄС вже не обговорюється питання продовжувати чи не продовжувати санкції, якщо Мінськ не буде імплементований.

– Ми досягли єдності. Звертаю вашу увагу на заяву Президента ЄС Дональда Туска, який сказав, що внаслідок проведення Нормандського формату на засіданні Ради Європейського Союзу була забезпечена єдність, – наголосив Президент.

Глава держави також спростував інформацію, що нібито під час переговорів у Нормандському форматі були досягнуті таємні домовленості, які не оголошують широкій громадськості.

– Це не притаманний стиль для європейської політики. Це в Москві можна проводити переговори, підписувати таємні домовленості і потім роками їх не оприлюднювати. Всі домовленості Мінська у вигляді комплексу заходів, протоколу від 5 вересня, меморандуму – чітко оприлюднені, – підкреслив Президент.

За його словами, у Берліні під час зустрічі були подані українські, французькі та німецькі проекти «дорожньої карти».

Крім того, відповідаючи на запитання журналістів, чи справді Глава Української держави в певний момент переговорів звернувся до Президента РФ на підвищених тонах, Петро Порошенко підтвердив, що дійсно закликав Путіна припинити стріляти на Донбасі, однак при цьому відзначивши, що на переговорах голос ніколи не підвищував.

Глава держави відзначив важливість прозорості переговорного процесу для громадськості. Саме тому після зустрічі в Берліні Президент розповів журналістам про результати, а також доручив Міністру закордонних справ Павлу Клімкіну та заступнику Глави АПУ Костянтину Єлісєєву поінформувати депутатів Верховної Ради та представників ЗМІ про деталі переговорів.

Президент розповів, що левова частина часу під час зустрічі у Берліні була присвячена питанням безпеки, і українська сторона озвучила декілька ключових позицій.

– Позиція перша – припинити пінг-понг: хто та коли має імплементувати і яку частину Мінських домовленостей. Скрізь має стояти дата і відповідальний. Без цього жодного прогресу я не бачу. Це називається «дорожньою картою, – зазначив Петро Порошенко. Президент наголосив, що «дорожня карта» не є зміною, підміною або ревізією Мінських домовленостей. Другою українською позицію є необхідність поліцейської озброєної місії ОБСЄ, яка має бути на постійній основі на лінії зіткнення, де має бути розведення сил, в місцях зберігання важкої техніки та артилерії, і на кордоні.

За словами Президента, «дорожня карта» має включати всеохоплюючий режим припинення вогню, гарантування відведення важкої техніки, безперешкодний доступ ОБСЄ до всієї окупованої території, включаючи кордон, безперешкодну роботу дронів і інших технічних засобів для того, щоб фіксувати режим припинення вогню, звільнення заручників та безперешкодний доступ місії Міжнародного Комітету Червого Хреста, щоб перевірити умови утримання заручників і сприяти їх якнайшвидшому звільненню.

Також безпековий пакет включає завершення розведення військ на трьох ділянках – у Золотому, Петрівському, Станиці Луганській. «Щоб спростувати будь-яку брехню – з жодного клаптика селища Україна не відходить. Україна знімає один спостережний пост. З того боку представники російських терористичних військ знімають три пости», – зазначив Глава держави. За його словами, ще є чотири наступних зони, де мають відбутися режим розведення.

– Одною із цих чотирьох зон, я це чітко наголосив під час зустрічі у Нормандському форматі, має бути Дебальцеве», – підкреслив Президент.

Глава держави наголосив, що «дорожня карта» включає імплементацію всіх Мінських домовленостей, включно із протоколом від 5 вересня 2014 року, меморандумом від 19 вересня 2014 року та комплексом заходів від 12 лютого 2015 року, що дає підстави наполягати на демілітаризації Дебальцевого.

За інформацією офіційного інтернет-представництва Президента України

Автор статті