У Києві пройшов Національний тристоронній круглий стіл з питань загальнообов’язкового пенсійного забезпечення другого рівня

????????4 грудня Міністерством соціальної політики разом з Міжнародною організацією праці проведено національний тристоронній круглий стіл з питань загальнообов’язкової накопичувальної пенсійної системи в Україні. Його мета – ознайомлення із практикою роботи та досвідом роботи другого рівня пенсійного забезпечення  пенсійних реформ у сусідніх європейських країнах та інших регіонах, зокрема в Латинській Америці, інформуванні соціальних партнерів про переваги та недоліки приватизованої пенсійної системи, а також обговорення ключових питань майбутнього пенсійної системи України.

Як відомо, у червні 2016 року Україна ратифікувала Конвенцію МОП про соціальне забезпечення (мінімальні стандарти) (№ 102), взявши на себе зобов’язання з усіх дев’яти видів соціального забезпечення. Це був важливий крок щодо підтримки добре функціонуючої системи соціального захисту, яка забезпечує ефективний доступ до охорони здоров’я та належну безпеку доходів для всіх.

У 2017 році, після ратифікації та набуття чинності Конвенцією № 102, Уряд ухвалив зміни до Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (Закон № 1058). Зміни спрямовані на збільшення існуючих пенсій для відновлення їхньої втраченої реальної цінності через неіндексування протягом останніх років та внесення низки змін до майбутніх прав на пенсію, задля збереження стійкості Пенсійного фонду в довгостроковій перспективі. У той же час, у 2016 році ставка єдиного соціального внеску була суттєво знижена з приблизно 40% до 22%.

За цих обставин Уряд України готує законопроект про запровадження обов’язкової пенсійної накопичувальної системи як частини пенсійної системи України.

У своєму виступі заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір зазначив, що напрацювання Міжнародної організації праці у питанні накопичувальної системи є актуальними для України, адже Україна перебуває у стані розбудови пенсійної системи, тому питання запровадження другого рівня пенсійної системи необхідно розглядати з усіх сторін. «Важливо вивчити світовий досвід і уникнути зроблених помилок при впровадженні обов’язкової пенсійної накопичувальної системи», – наголосив Микола Шамбір. Він також закликав усіх соціальних партнерів взяти активну участь в обговоренні та зупинився на проблемних питаннях, що виникли після прийняття пенсійної реформи: це і спеціальні пенсії, пенсії за вислугу років, дефіциту Пенсійного фонду України. Також Микола Шамбір наголосив, що основні ризики запровадження накопичувальної системи – це збереження коштів і гарантії, щоб ці кошти не були знівельовані.

Під час заходу були висловлені пропозиції та зауваження від соціальних партнерів, міжнародних експертів, які будуть враховані під час підготовки законопроекту про запровадження з 2019 року обов’язкової пенсійної накопичувальної системи.

Автор статті