Треба думати про інфраструктуру громади, – консультант ПУЛЬСу

Наразі в Драбівському районі 31 сільська та 2 селищні ради. У перспективному плані формування територій громад області передбачене створення чотирьох обʼєднаних територіальних громад (далі – ОТГ) з адміністративними центрами у Драбові, Великому Хуторі, Драбове-Барятинському та Шрамківці. Проте у районі вважають більш доцільним обєднатися у одну громаду.

12992935

Про принципи і переваги децентралізації сільським головам Драбівщини розповіла консультант із організаційно-правових питань Проекту ПУЛЬС Олена Кулик. Сьогодні про об’єднання територіальних громад в районі говорять і знають небагато. Серед причин такого стану речей – звичка працювати за вказівкою, а реформа місцевого самоврядування передбачає добровільне обʼєднання, тобто ініціативу громад, зазначає вона. Декілька територіальних громад району сприйняло реформу, але там хочуть утворити ОТГ із с. Зорівкою сусіднього Золотоніського району. Драбівчани незадоволені, бо в Зорівці працює потужний інвестор.

 

– Люди не розуміють, що сьогодні інвестор є, а завтра він пішов, – додає експерт. – Зараз не йдеться про гроші. Субвенції будуть, треба думати про інфраструктуру громади, щоб там був ФАП, школа тощо.

На зібранні Олена Миколаївна пояснила, що означає децентралізація, окреслила її принципи. Зокрема, головний: розгалудження усіх послуг на місцевому рівні. Адже бюджети об’єднаних громад будуть переведені на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, бо матимуть повноваження міст обласного значення.

– Об’єднані територіальні громади – це перспектива країни. Люди бояться того, чого не знають, – говорить вона. – Саме тому потрібні пояснення та зустрічі у форматі живого спілкування. У Драбові мене слухали уважно, проте, питань не ставили.

Зокрема, драбівчанам, як і жителям більшості районів, бракує розуміння, що таке спроможна територіальна громада.

– Здебільшого селяни керуються не принципом спроможності того чи іншого села, тобто наявністю в ньому необхідної інфраструктури, його розташуванням, наявністю шкіл із кількістю учнів не менше 250-ти та дошкільнят – сто, кадровим забезпеченням та інших чинників, необхідних для процессу об’єднання, а якимись власними міркуваннями та симпатіями, – пояснює консультант.

Голова районної державної адміністрації Іван Гайдай говорить, що створення ОТГ селяни обговорюють. І вже найближчим часом у районі планують переходити до конкретних кроків щодо об’єднання.

– У нас відбуваються зустрічі з населенням, готується питання на сесію, – додає він. – Думаю, у першому півріччі в районі вже буде одна громада. Проте, вважаю, що питання меж тергромад варто переглянути. Сьогодні в районі ситуація така, що люди схильні до створенян лише однієї Драбівської громади. Можна було б піти цим шляхом для початку, а згодом визначитися щодо інших громад.

Олена Кулик наголосила на тому, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» створенян ОТГ починається саме з роботи ініціативної групи, тобто бажання громади змінюватися.

Анонси