Транспортний комплекс

Транспорт – одна з найголовніших сфер матеріального виробництва, яка значною мірою визначає рівень та структуру економіки, особливості розміщення населення і виробництва, а також є найважливішою ланкою, яка зв’язує всі галузі господарського комплексу в єдине ціле. Транспорт здійснює зв’язок між виробництвом та споживанням, між промисловістю і сільським господарством, між видобувними та обробними галузями промисловості, забезпечує економічні зв’язки між окремими країнами та потребу населення в усіх видах перевезень.
У січні – вересні 2019 року підприємствами транспорту області перевезено 10 790,0 тис. т вантажів, що на 12,1 % більше від обсягів відповідного періоду попереднього року. Вантажооборот збільшився на 9,6 % і становив 7 932,6 млн ткм.
Послугами пасажирського транспорту у січні – вересні 2019 року скористалися 58 688,9 тис. пасажирів, що на 12,0 % менше ніж у відповідному періоді попереднього року. Пасажирооборот зменшився на 0,3 % і становив 2 078,0 млн пас.км.

Автомобільний транспорт

У січні – вересні 2019 року автомобільним транспортом перевезено 6 423,4 тис. т вантажів та виконано вантажооборот в обсязі 1 238,1 млн ткм, що відповідно на 25,1 % та на 13,3 % більше обсягів відповідного періоду попереднього року.
Автомобільним транспортом у січні – вересні 2019 року скористалися 40,3 млн пасажирів, що менше на 12,3 % ніж у відповідному періоді 2018 року, виконана при цьому пасажирська робота дорівнює 475,3 млн пас. км, що на 9,8 % менше обсягів відповідного періоду попереднього року.
Автобусні перевезення в області здійснювались на 529 внутрішньообласних автобусних маршрутах, у т.ч. на 121 міському, 295 приміських та 113 міжміських.
На міських та приміських автобусних маршрутах загального користування пасажири з обмеженими фізичними можливостями можуть скористатися 65 автобусами пристосованими для перевезень відповідних категорій громадян.
Послуги з пасажирських перевезень в області надають 25 підприємств та 60 приватних підприємців.
Станом на 01.10.2019 в області налічувалося 855 населених пунктів (міст – 31, селищ – 100, сіл – 724) із яких 34 сільських населених пункти області мають потребу у забезпечені транспортним сполученням з районним центром, а це становить 4,1% від загальної кількості сільських населених пунктів області.
Пасажири мали можливість скористатися послугами 1 автовокзалу, 25 автостанціями і 2 880 автобусними зупинками, які розташовані на територіях населених пунктів та вздовж автобусних маршрутів загального користування.

Залізничний транспорт

На території області розташовано 23 підприємства залізничного транспорту, 3 залізничні вокзали (Черкаси, Христинівка, ім. Т. Г. Шевченка), а також лінійні станції: Перегонівка, Володимирівка, Сердюківка, Сміла, Білозір’я, Панське, Пальміра, Золотоноша, Драбове, Райгород, Кам’янка, Косарі, Городище, Цвіткове, Хлистунівка, Корсунь, Сотники, Іскрене, Шпола, Сигнаївка, Звенигородка, Шаласька, Тальне, Розсохуватка, Подібне, Поташ, Яроватка, Умань, Монастирище, Багачове.
Продаж проїзних документів здійснюється на наступних станціях (вокзалах): ім. Т. Г. Шевченка, Черкаси, Христинівка, Пальміра, Золотоноша, Драбове, Кам’янка, Городище, Цвіткове, Корсунь, Шпола, Звенигородка, Тальне, Поташ, Умань, Монастирище, Багачове.
У січні – вересні 2019 року залізничним транспортом відправлено 1924,7 тис. пасажирів, що на 2,1 % більше рівня обсягів відповідного періоду 2018 року та виконана при цьому пасажирська робота складає 1509,0 млн пас. км, що на 4,1 % більше ніж у відповідному періоді попереднього року.
Залізничним транспортом у січні – вересні 2019 року відправлено вантажів на 2,9 % менше ніж у відповідному періоді попереднього року та виконаний вантажооборот збільшився на 8,9 % порівняно з січнем – вереснем 2018 року. На залізничному транспорті у січні – вересні 2019 року скоротилося відправлення вантажів на 2,9%, зокрема: лісових вантажів – на 85,2 %, чорних металів – на 70,2 %, будівельних матеріалів – на 47,1 %, брухту чорних металів – на 22,9 %. Збільшилось відправлення кам’яного вугілля у 4,5 рази, зерна і продуктів перемолу – на 37,0 %, коксу – на 3,3 %.

Річковий транспорт

1

Річковий транспорт є важливою галуззю економіки та має в області великі потенційні можливості. На Черкащині протікає біля 1037 річок, найбільша з них Дніпро – головна водна артерія України. В регіоні проходить 150 кілометрів експлуатаційних річкових судноплавних шляхів.

Перевезення Дніпром мали велике історичне значення ще з часів Київської Русі. Вони  зміцнювали  торговельні та культурні зв’язки держави. В подальшому спорудження на річці каскаду водосховищ забезпечило судноплавство по всій її довжині.
Той факт, що Дніпро – третя за довжиною та площею басейну річка Європи, обумовлює сучасний розвиток галузі в форматі туризму та вантажних перевезень.
Наразі галузь річкового транспорту області представлена наступними підприємствами та інфраструктурою:

  1. пристань № 1 (м. Черкаси);
  2. ВП „Канівський судноплавний шлюз“
  3. КП „Авто-Ріка“ (м. Канів);
  4. пристань „Митниця“ (м. Черкаси);
  5. пристань (річковий вокзал) „Адамівка“ (Чигиринський район);
  6. пристань „Тарасова гора“ (м. Канів);
  7. ПАТ „Черкаський річковий порт“ (м. Черкаси);
  8. ПП „Суднобудівна верф „Оріон“;
  9. Філія Вітове ТОВ СП „Нібулон“.

Канівський судноплавний шлюз створений з метою забезпечення безперебійного пропуску суден, які прямують головною водною транспортною артерією України р. Дніпро.
Шлюз було введено в експлуатацію 22.07.1972 року шлюзуванням т/х „Т. Г. Шевченко“.
ПАТ “Черкаський річковий порт“ приймає самохідні вантажні трюмні судна типу „ріка – море“ в/п до 3000 т, річкові судна г/п 600-2000 т.
У порту Черкаси можливий невеликий ремонт суден.
Черкаський річковий порт має в своєму розпорядженні експлуатаційно-перевантажувальний комплекс, розташований в м. Черкаси. Основна номенклатура – метал, устаткування, залізобетонні вироби, тарно-штучні вантажі; мінерально-будівельні вантажі та ін.
До процесу відновлення пасажирських перевезень по Дніпру, популяризації туристичних подорожей серед мешканців області залучені представництва місцевих туристичних операторів „НАМІ“ та ТОВ „Туристична компанія „Мандрівник“.
З метою підвищення рентабельності перевезень річковим транспортом бажаючим відпочити на теплоході пропонується отримати такі додаткові послуги: організація корпоративів, бенкетів, фуршетів, весіль, дитячих свят, семінарів, конференцій, тренінгів, випускних вечорів, пікніків на островах та інше.

Повітряний транспорт

3Вдале розташування Черкаського аеропорту в географічному центрі України на перетині міжнародних повітряних коридорів Захід – Схід, Північ – Південь, що з’єднують скандинавські країни і країни Прибалтики з Близьким Сходом, а країни Західної Європи з країнами Середньої Азії і Далекого Сходу, а також Росію із Західною Європою; наявність поряд зручної транспортної розв’язки; можливість використання потенціалу залізничної   станції   Черкаси,   Черкаського річкового вантажного порту, дають цьому об’єкту значні стратегічні переваги перед іншими аеропортами України.

29.03.2007 він отримав новий Сертифікат і 07.05.2007 відновив свою роботу аеропорту – приземлився випробувальний літак „Бічкрафт Б-350“. Проте, з того часу аеропорт приймав лише чартерні рейси, яких до сьогодні було трохи більше 200. На даний час аеропорт не працює за призначенням.
Комунальне підприємство „Аеропорт Черкаси“ Черкаської обласної ради“ – це комунальне унітарне підприємство, метою діяльності якого є задоволення суспільних потреб в обслуговуванні пасажирів, багажу, вантажів авіаційним транспортом. Підприємство є об’єктом спільної власності громади Черкаської області та знаходиться у галузевому управлінні Департаменту інфраструктури Черкаської ОДА.
Загальна площа території аеропорту – 173,4 га.
До комплексу аеропорту входять:  будівля аеровокзалу загальною площею 5708,6 кв. м.;

  • зал прильоту та вильоту загальною площею 345,7 м²;
  • основна злітно-посадкова смуга із штучним покриттям – 2500 м×42 м;
  • вантажний склад пропускною здатністю 120 тон на добу;
  • ангари-укриття та інші необхідні службові приміщення, споруди та асфальтові площадки.

За 9 місяців 2019 року не було прийнято та випущено жодного літака. Авіаційна діяльність з обслуговування літаків та пасажирів  не проводилась.
На даний час проводиться капітальний ремонт штучної злітно-посадкової смуги.

Стаціонарний зв’язок

Станом на 01.10.2019 в області налічувалося 152,2 тис. абонентів основних телефонних апаратів, в тому числі в домашніх оселях користувались стаціонарним зв’язком 115,5 тис. абонентів (на 01.01.2018 кількість абонентів основних телефонних апаратів становила 185,5 тис., у т. ч. домашніх – 146,3 тис. абонентів).

Інтернет

ХХІ століття розглядається, як ера інформаційного суспільства, що вимагає для свого ефективного розвитку створення глобальної інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури. Продовжує зростати кількість користувачів всесвітньої мережі Інтернет.
Станом на 01.10.2019 в області нараховувалося 99,6 тис. абонентів Інтернет з наданням широкосмугового фіксованого доступу.

Телебачення

В області впроваджено багатоканальне телевізійне мовлення понад 60 каналів. Станом на 01.10.2019 кількість споживачів кабельного телебачення становило 16,8 тис. осіб.

Поштовий зв’язок

На ринку поштових послуг загального користування області функціонують регіональний представник  національного оператора поштового зв’язку – Черкаська дирекція УДППЗ „Укрпошта“ та оператори поштового зв’язку недержавної форми власності. Станом на 01.10.2019 мережа поштового зв’язку нараховує 503 стаціонарних відділень, з них: 62 розташовано в містах, 426 – в сільській місцевості та 15 – пересувних пунктів.

Мобільний зв’язок

Позитивна динаміка надання послуг мобільного зв’язку регіону обумовлена науково-технічним прогресом та соціально-економічними факторами. Беззаперечні її переваги – зручність та конфіденційність, а також значна кількість допоміжних функцій забезпечують попит. Наразі в області налічується 1289,14 тис. абонентів мобільного зв’язку.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.