Систему реформування послуг ВІЛ-інфікованим на Черкащині все більше удосконалюють

рррРеалізація проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» на Черкащині, зокрема в Канівському районі, триває. Нині вже маємо конкретні результати роботи, а також плани на перспективу. Про укріплення співпраці та подальші кроки в напрямку реалізації проекту говорили сьогодні в обласній адміністрації. Сюди завітали директор проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», Deloitte Consulting, LLP Ібрагім Шехата, заступник керівника проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алішер Латипов та радник з питань політики у сфері охорони здоров’я USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алла Василькова.

Нагадаємо, у вересні минулого року за ініціативи Deloitte Consulting був підписаний меморандум про співпрацю та розпочато роботу з реформування соціальних, ВІЛ-сервісних послуг, надання замісної підтримувальної терапії в Каневі та Канівському районі.

олюКерівник ГО «Від серця до серця» Наталія Несват та заступник головного лікаря обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ірина Білоус повідомили гостям про результати піврічної роботи в напрямку реалізації проекту та подальші плани.

– На сьогодні майже готовий сайт ЗПТ на Канівщині, – зауважила пані Наталя. – Влада ж усіляко підтримує зміни та виділяє необхідні кошти на співфінансування його ремонту та оснащення в Канівській ЦРЛ. Зокрема, для цього було виділено 35 тис. грн з міського та 33 тис. грн з районного бюджетів. Відтак нині вже маємо відремонтоване приміщення під сайт.

За словами Ірини Білоус, сьогодні на Канівщині діє 7 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 3 ФАПи й 39 фельдшерських пунктів.

– Загалом же це – розгалужена мережа первинної ланки, – сказала Ірина Вадимівна, – яка повинна брати на себе послуги консультування, виявлення групи ризику і тестування. До цього часу такої роботи не було. На сьогодні ми вже навчили відповідних фахівців роботі зі швидкими тестами, тобто виявлення групи ризику.

У той же час Наталія Несват додала, аби епідемія не переходила в загальне населення, необхідним є упровадження інноваційних підходів, фаст-треку, інтегрованих підходів:

– Нині існує необхідність у наданні інтегрованого пакету особам із потрійною проблемою СІН/ЛЖВ/ТБ – шляхом створення центру інтегрованої допомоги. Наступного року плануємо запровадити інтегровані послуги на первинній ланці. Зокрема, це послуги ДКТ (добровільне консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію/СНІД), анкетування на ТБ, первинний скринінг і призначення контрольованого лікування саме на первинній ланці. Вже обрали населений пункт, де можна це реалізувати – в Межирічі на Канівщині. У цілому ж маємо в планах широке запровадження послуг ДКТ, як на первинному, так і вторинному рівні. Це мають бути підходи до пацієнта орієнтованої системи ВІЛ-послуг, а саме: послуги децентралізації, видачі антиретровірусної терапії, інтегровані послуги, зокрема ВІЛ/ТБ/ЗПТ. Для цього всього необхідне відкриття сайту ЗПТ.

До розмови долучилися і представники Канівської центральної районної лікарні, Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги. Вони поділились власними бачення щодо подальшої реалізації проекту.

еншВодночас перший заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль наголосив на тому, що успішність реалізації міжнародних проектів насамперед залежить від розуміння, бажання і готовності діяти на місцях.

– Приємно, що нині в нас є така співпраця, – зазначив Віталій Володимирович, – коли обласна, районна та міська влада спільно з громадськими організаціями об’єднують зусилля заради єдиної мети. Відтак маємо конкретні результати. Переконаний, чим більше буде таких проектів, тим українське суспільство буде ближчим до європейських стандартів.

Директор проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», Deloitte Consulting, LLP Ібрагім Шехата натомість подякував учасникам реалізації проекту та висловив сподівання, що проект у подальшому допоможе в реформуванні системи охорони здоров’я в цілому.

пло

 

Автор статті