Синоптики спрогнозували погоду у травні

0_ecc6b_6174d519_origЯк інформують в обласному гідрометцентрі, за попередніми розрахунками в цілому травень на Черкащині очікується дещо теплішим, ніж зазвичай та з окремими сильними дощами. Середньомісячна температура +17° (норма +15°), кількість опадів 49 мм (норма 46 мм).

При цьому, найтеплішою очікується перша декада місяця, а найпрохолоднішою – друга. На початку травня та в окремі дні другої половини місяця максимальна температура може досягати +25+27°. В періоди похолодань (кінець першої декади, середина місяця та перша половина третьої декади) температура повітря може опускатися до 0+2°.

Щодо опадів, то найбільш інтенсивні дощі можливі в кінці першої – на початку другої та в третій декадах місяця.

Загалом травень – перехід до літнього сезону. Тому, хоч погода і нестійка, але вже відчувається по-справжньому літнє тепло, теплими стають не тільки дні, а й ночі. Сонце піднімається на 60° над горизонтом, день триває 15-16 годин. Завдяки збільшенню притоку сонячної енергії температурний фон в травні зростає на 6° в порівнянні з квітневим. Крім радіаційного фактору, на формування погоди впливають різні синоптичні процеси. Так, атлантичні циклони обумовлюють помірно-теплу з частими дощами погоду, при посиленні південного (Азорського) антициклону, спостерігається спекотна суха погода, при вторгненнях арктичного холоду в окремі роки в першій декаді місяця бувають заморозки.

Середньомісячна температура складає +15°. В окремі роки вона коливається від +12° (1980 р) до +19° (1975 р). Середня дата переходу середньодобової температури через +15°, з яким пов’язаний початок літа – 16.05, але буває, що літо затримується до 6.06.

Звичайно, травень відрізняється швидким наростанням тепла в першій половині місяця та більш повільним наростанням – в другій. Середня температура повітря за першу декаду складає +14°, за другу +15°, за третю +16°. Абсолютний максимум температури в травні +33°, відмічався в 1958 та 1996 рр. Абсолютний мінімум – 4° морозу, відмічався в 1999 році.

Автор статті