Світлана Зінник про пенсійну реформу

1+Уряд спільно з Президентом ініціював масштабну пенсійну реформу. Відповідний законопроект парламент ухвалив у першому читанні 13 липня.

Як відомо, 19 – 21 вересня Верховна рада мала розглянути в другому читанні та остаточно прийняти Закон про пенсійну реформу, який передбачає підвищення пенсій для більшості пенсіонерів уже з 1 жовтня. Але на сьогодні , депутати це питання іще не розглянули.

Чи отримають пенсіонери Черкащини довгоочікуване підвищення пенсій в жовтні? Чи встигне Пенсійний фонд вчасно перерахувати пенсії? Ми попросили прокоментувати ситуацію начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Світлану Зінник.

– Так, ми всі очікували прийняття цього Закону – і пенсіонери, і вся система Пенсійного фонду. Адже проведено кропітку підготовчу роботу для здійснення перерахунку саме з 1 жовтня. Опрацьовано відповідне програмне забезпечення, проведено попередні розрахунки, перевірки. Ми повністю готові до проведення таких перерахунків.

Але звичайний процес щомісячного нарахування пенсій займає в області в середньому 3-4 дні, а процес нарахування пенсійних виплат, що передбачає масовий перерахунок, – 5-6. Враховуючи те, що виплатний період починається з кожного четвертого числа місяця, за який нараховано пенсію, навіть за умови прийняття Закону 21 вересня, ми б встигли зробити його та забезпечити виплату перерахованих пенсій за основними відомостями в жовтні. Оскільки Закон не ухвалено, це може затягнутись аж до кінця жовтня.

– Тобто якщо Закон буде прийнято після 3 жовтня, пенсіонери можуть і не отримати цього місяця пенсії у нових розмірах? Чи все ж таки Пенсійний фонд вкотре змобілізується і проведе такий перерахунок?

– Голова Уряду поставив перед нами чітке завдання: у разі прийняття Закону третього жовтня провести осучаснення пенсій саме в цьому місяці. І хоч це дуже непросто, ми його обов’язково виконаємо: проведемо перерахунок і нарахуємо доплати пенсій за додатковими відомостями. Ми не маємо права на зволікання, адже йдеться про справедливе обчислення пенсій та збільшення їх розмірів для понад 250 тисяч пенсіонерів області (загальна чисельність пенсіонерів області – 410 тисяч).

Проте, якщо прийняття законопроекту затягнеться в часі, то навіть за величезного бажання управління Пенсійного фонду не зможуть виплатити перераховані пенсії в жовтні.

– Але ж Ви знаєте всі норми цього законопроекту, то хіба не можна попередньо все перерахувати, підготувати, а за умови прийняття – виплатити пенсії у нових розмірах?

– Як я вже казала, попередню підготовчу роботу ми провели. Але нам потрібна остаточна версія Закону. Зміни, хоча б незначні, внесені в сесійній залі, впливатимуть на методику перерахунку. Ми не можемо і не маємо права робити приблизні перерахунки. Перерахунок – це складний процес, це не просто взяти і збільшити пенсію на певний відсоток. Необхідно правильно, за документами пенсійних справ, врахувати стаж, заробіток, визначити всі складові пенсійної виплати, адже пенсіонери очікують справедливого підвищення.

– Щодо коштів. Чи вистачає грошей у Пенсійного фонду на таке масове підвищення пенсій?

– До осучаснення пенсій ми фінансово готові, наші надходження понадпланово збільшились. Так, на 1 вересня до бюджету Фонду в області надійшло 2 млрд 15,9 млн грн, що на 666,8 млн, або на 49,4 %, більше до аналогічного періоду минулого року (1 349,1 млн грн).

Збільшення надходжень до Пенсійного фонду зумовлено зростанням заробітної плати (насамперед, мінімальної) та легалізацією її виплати.

Загальна сума нарахованої заробітної плати та інших видів доходів, на які нараховується єдиний внесок, за січень-липень 2017 року становить 9 млрд 125,3 млн грн, що на 3 млрд 19,3 млн грн, або на 49,4 %, більше ніж за аналогічний період минулого року. За липень ц.р. фонд оплати праці становить 1 млрд 319,8 млн грн, що на 392,0 млн грн. більше, ніж за липень м.р.

За даними статистики середня заробітна плата в Черкаській області за липень становить 6 447 грн (в Україні – 7 339 грн), що на 1 392 грн (в Україні – на 1 331 грн) більше ніж у січні поточного року.

Отже, ми готові зробити перерахунок: є гроші, є усі можливості. Єдине, що зараз потрібно, – термінове прийняття Закону депутатами.

– Чи можете Ви, Світлано Миколаївно, заспокоїти пенсіонерів: у них є шанс отримати підвищені пенсії вже в жовтні?

– Я сподіваюся, що депутатський корпус консолідується і врешті прийме цей Закон, аби запустити в дію механізм осучаснення пенсій. А ми, як сказав Прем’єр-міністр і, в свою чергу, запевнив Голова Правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний, будемо працювати 24 години на добу!

За інформацією ГУ ПФУ в Черкаській області

 

Автор статті