Стан довкілля черкаської області у квітні 2020 року

Стан атмосферного повітря

Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ), державний моніторинг стану атмосферного повітря в місті Черкаси проводиться лабораторією ЦГМ. Здійснюються систематичні спостереження за забрудненням атмосферного повітря за стандартною повною програмою 4 рази на добу (1.00, 7.00, 13.00, 19.00) 6 днів на тиждень, на трьох стаціонарних постах: ПСЗ № 2 – центр міста, вул. Святотроїцька, 68; ПСЗ № 3 – мікрорайон Дніпровський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 146; ПСЗ № 4 – південно-західний мікрорайон, вул. Олени Теліги, 4.
В повітрі міста у квітні 2020 року контролювались 17 шкідливих домішок, а саме:
– основні найбільш розповсюджені речовини: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю;
– специфічні неорганічні речовини: аміак, оксид азоту, сірководень, сульфати;
– важкі метали: кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк;
– органічні сполуки: формальдегід.
За місяць проаналізовано 1510 проб атмосферного повітря.
У квітні місяці у порівнянні з минулим місяцем зменшилися максимальні концентрації по пилу на ПСЗ № 3 у 1,25 рази, по сірководню на ПСЗ № 2,4 у 1,3 та 1,5 рази, по аміаку на ПСЗ № 2 у 1,3 рази, по формальдегіду на ПСЗ № 3 у 2,0 рази.
Збільшилися максимальні концентрації по пилу на ПСЗ № 2,4 у 1,3 рази, по оксиду вуглецю на всіх постах, по аміаку на ПСЗ № 3,4 у 1,8 та 2,0 рази, по діоксиду сірки по всім постам.
У порівнянні з відповідним місяцем минулого року збільшилися максимальні концентрації по оксиду вуглецю та аміаку на всіх постах, по діоксиду азоту на ПСЗ № 3 у 1,1 рази.
Зменшились максимальні концентрації по діоксиду азоту на ПСЗ №2,4 у 2,8 та 1,4 рази, по сірководню та формальдегіду на ПСЗ № 3 у 2 та 2,2 рази.

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря в м. Черкаси оцінюється індексом забруднення атмосфери, який у нашому місті у квітні 2020 року склав 7,66. (рис.2).

Стан поверхневих вод

Оцінка якості поверхневих вод області здійснювалась на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх граничнодопустимих концентрацій (ГДК) та фоновими показниками.
За даними регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області у квітні 2020 року перевищення виявлені:
по хімічному споживанню кисню:

• Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 2 ГДК;
    • питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 3,53 ГДК;

по кольоровості:

• Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 2,8 ГДК;
    • питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 2,7 ГДК;

Радіаційний стан

За даними Черкаського ЦГМ у квітні 2020 року радіаційний стан на території Черкаської області, як і в попередньому місяці, залишався стабільним. За даними 8 пунктів спостережень метеостанцій області потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма-випромінювання знаходилась в межах
12 – 13 мкР/год (мікрорентген за годину) і не перевищувала контрольного рівня природного гамма-фону (25 мкР/год) (рис. 3).