Стан довкілля черкаської області у березні 2020 року

Стан атмосферного повітря

Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології (ЦГМ), державний моніторинг стану атмосферного повітря в місті Черкаси проводиться лабораторією ЦГМ. Здійснюються систематичні спостереження за забрудненням атмосферного повітря за стандартною повною програмою 4 рази на добу (1.00, 7.00, 13.00, 19.00) 6 днів на тиждень, на трьох стаціонарних постах: ПСЗ № 2 – центр міста, вул. Святотроїцька, 68; ПСЗ № 3 – мікрорайон Дніпровський, вул. Гетьмана Сагайдачного, 146; ПСЗ № 4 – південно-західний мікрорайон, вул. Олени Теліги, 4.
В повітрі міста у березні 2020 року контролювались 17 шкідливих домішок, а саме:
– основні найбільш розповсюджені речовини: пил, діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю;

– специфічні неорганічні речовини: аміак, оксид азоту, сірководень, сульфати;
– важкі метали: кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк; 
– органічні сполуки: формальдегід.
За місяць проаналізовано 1413 проб атмосферного повітря.
У березні місяці у порівнянні з минулим місяцем зменшилися максимальні концентрації по аміаку на ПСЗ № 3,4 у 1,4 та 1,9 рази.
Збільшилися максимальні концентрації по пилу та формальдегіду на ПСЗ № 3 у 1,7  та 1,9 рази, по оксиду вуглецю ПСЗ №2,3 у 1,5 рази, по діоксиду азоту на  всіх постах, по сірководню та аміаку на ПСЗ № 2 у 1,3 та 1,5 рази.
У порівнянні з відповідним місяцем минулого року збільшилися максимальні концентрації по пилу та формальдегіду на ПСЗ № 3 у 1,25 та 2,2 рази, по оксиду вуглецю та аміаку на ПСЗ № 2,3 у 1,5, 1,2, та 1,7 рази, по сірководню ПСЗ № 2 у 1,3  рази
Зменшились максимальні концентрації по оксиду вуглецю на ПСЗ № 4 у 1,5 рази, по аміаку на ПСЗ № 4 у 2,6 рази.

Загальний рівень забруднення атмосферного повітря в м. Черкаси оцінюється індексом забруднення атмосфери, який у нашому місті у березні 2020 року склав 7,4. (рис.2).

Стан поверхневих вод


Оцінка якості поверхневих вод області здійснювалась на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх граничнодопустимих концентрацій (ГДК) та фоновими показниками.
За даними регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області у березні 2020 року перевищення виявлені:
по хімічному споживанню кисню:

    • Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 1,9 ГДК;
    • питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 2,2 ГДК;

по кольоровості:

    •  Кременчуцьке водосховище, с. Сокирне, питний в/з м. Черкаси – 3,2 ГДК;
    • питний в/з м. Корсунь-Шевченківський – 2,5 ГДК;

 

Радіаційний стан

За даними Черкаського ЦГМ у березні 2020 року радіаційний стан на території Черкаської області, як і в попередньому місяці, залишався стабільним. За даними 8 пунктів спостережень метеостанцій області потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма-випромінювання знаходилась в межах
12 – 13 мкР/год (мікрорентген за годину) і не перевищувала контрольного рівня природного гамма-фону (25 мкР/год) (рис. 3). 

Анонси