«Співпраця з громадським сектором сприяє швидкій адаптації звільнених до нормального життя», – Віталій Коваль

^5EA5FFDC5A634E5AAA1BBC2C9CAE0070E2B776D0F05B6B724A^pimgpsh_fullsize_distrСоціальний патронаж засуджених, контроль за їх перебуванням у місцях позбавлення волі, належне лікування. Дотримання цих завдань активно перевіряла та аналізувала протягом року спостережна комісія, що діє при ОДА. Їх результативність неабияким чином впливає на подальшу долю звільнених.

– Умови, в які повертаються колишні засуджені, мають бути для них мотиватором до позитивних змін. Неабияку роль тут відіграє соціальна та трудова адаптація. При цьому позитивно, коли ще перебуваючи в місцях позбавлення волі, ці люди починають усвідомлювати необхідність змінитися. Тут важливою є послідовність та системність, коли представники усіх ланок створюють відповідні умови, що спонукають таку категорію людей до переосмислення. Між тим, співпраця з громадським сектором сприяє більш швидкій адаптації звільнених від покарань до нормального життя.

Перший заступник очільника області, голова Комісії Віталій Коваль каже, що в області активно в цьому допомагають ВБО «Від серця до серця», ЧОВ ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». Вони надають послуги з інформаційної та мотиваційної підтримки, а також підвищення рівня поінформованості засуджених.

– Наша робота полягає в тому, аби мінімізувати ризики захворювання засуджених на ВІЛ/СНІД та туберкульоз, – розповідає  керівник обласного відділення організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Ольга Волкова. – Ми надаємо соціальний супровід особам, які звільняються з місць позбавлення волі, задля попередження їх ризикованої поведінки та соцадаптації. Протягом цього року ми здійснили ряд заходів з інформаційної та мотиваційної підтримки засуджених, зокрема щодо попередження інфікування ВІЛ та туберкульозом. Проводили лекції та групові заняття з формування здорового способу життя, надавали консультації щодо медико-соціальних послуг. У рамках проекту «Допомога поряд» працівники організації розпочинають роботу із засудженими ще в місцях позбавлення волі. Після виходу надають підтримку протягом наступних півроку, спостерігаючи за поведінкою людини, відновлюють документи, допомагають з тимчасовою реєстрацією, працевлаштуванням тощо. Невдовзі цю роботу здійснюватиме організація «Від серця до серця», у межах нового пілотного проекту.

^F3DF9BF3C52BF4708D8CF0D1DFDC77ECC21D0FB352A9BC137E^pimgpsh_fullsize_distrНа думку пані Ольги, профілактична робота в закладах позбавлення волі є необхідною для вчасного інформування та застереження засуджених від ризикованої поведінки. Це допомагає зупинити епідемію ВІЛ/СНІДу й туберкульозу.

Керівниця ВБО «Від серця до серця» Наталія Несват розповідає, що на базі їхньої організації працює Центр для безпритульних людей та осіб, які звільняються з місць позбавлення волі:

– За період 2016 року до нас звернулось близько 70 осіб з усієї України, які звільнились. Вони пишуть нам листи з проханням допомогти. За цей час 63 особам вдалося відновити документи. На сьогодні в Центрі проживає 30 осіб. А невдовзі стартує масштабний проект, який реалізовуватимемо спільно з установами відбування покарання. Сформуємо команду, у складі якої має бути інспектор зі звільнення, медпрацівник установи, соціальний працівник. Робота із засудженими розпочинатиметься за три місяці до звільнення з подальшим супроводом до повноцінного влаштування та підтримки у випадку наявності хвороби. Сподіваюсь, реалізація цього проекту буде вдалою та стане прикладом для наслідування в усій країні.

Зауважимо, на Черкащині діють Черкаська виправна колонія № 62, Уманська ВК № 129, Старобабанівська ВК № 92 та Черкаський слідчий ізолятор. Наразі в установах виконання покарань перебуває 1717 осіб, у слідчому ізоляторі – 330. Проліковано  у стаціонарних медичних частинах установ майже 400 осіб.

Віталій Коваль зауважив, що наступного року вбачає необхідність у посиленні роботи спостережної комісії щодо збільшення показників працевлаштування колишніх засуджених. А також подальшої активної співпраці з громадськими організаціями.

 

Автор статті