Соціальний захист населення

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

В області мешкає понад 105 000 осіб, які мають статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них інвалідів – 6 725, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – 8 115, дітей, віднесених до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 15 312, з них 44 дитини з інвалідністю,  пов’язаною з Чорнобильською катастрофою.
Основні напрями фінансування – це: компенсаційні виплати, відпустки, стипендії, тощо, забезпечення пільговими медикаментами, санаторно-курортним лікуванням, закупівля послуг із забезпечення безплатного харчування дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На 2018 рік для забезпечення надання постраждалим громадянам області пільг і компенсацій з державного бюджету доведена сума в розмірі 54,8 млн грн, що у порівнянні з минулим роком менше на 2,8 млн грн.
Пільги санаторно-курортного лікування поширюються на найбільш вразливу категорію осіб з числа постраждалих, а саме на дорослих громадян, віднесених до категорії 1, та дітей-нвалідів, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
Розпорядниками коштів, передбачених на закупівлю путівок визначені місцеві органи соціального захисту населення.
З січня 2017 року вступив в дію Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Порядок передбачає новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування постраждалим громадянам з 2017 року. Зокрема, укладання тристоронньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. При цьому постраждалій особі забезпечено право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення чи відпочинку.
На 2018 рік з державного бюджету для санаторно-курортного лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана із наслідками Чорнобильської катастрофи, передбачено 6,3 млн грн, що становить49% від загальної потреби.
Протягом 2017 року структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та міських рад оздоровлено 1 178 осіб (у тому числі 12 дітей, яким встановлено інвалідність, пов’язану з наслідками Чорнобильської катастрофи) на суму 6,2 млн грн.
У минулому році за кошти місцевих бюджетів санаторно-курортне лікування отримали 24 особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, у Городищенському (2 особи на суму 10,5 тис. грн), Черкаському (9 осіб на суму 47,25 тис. грн), Уманському (2 особи на суму 10,5 тис. грн), Шполянському (7 осіб на суму 36,75 тис. грн), Драбівському (4 особи на суму 21,0 тис. грн) районах.
Також за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел фінансування у 2017 році оздоровлено 1 362 дитини, які потерпіли від наслідків Чорнобильської катастрофи, з них 214 дітей отримали санаторно-курортне лікування.
Департаментом забезпечується діяльність комісій обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках та житлової комісій.
Станом на 01.01.2018 комісією облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянуто – 155 справ, встановлено або підтверджено відповідний статус – 59 особам, відмовлено у наданні статусу – 80 особам, рекомендовано надати додаткові підтверджуючі документи – 16 мешканцям нашої області.
Комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, розглянуто 1 звернення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 3 інвалідів ліквідаторів аварії на ЧАЕС категорії І. Прийнято позитивні рішення щодо видачі довідок про заробітну плату, що дало можливість збільшити розмір їх пенсії.

Соціальний захист інвалідів та ветеранів

На теперішній час в області проживає понад 104 тис. осіб з інвалідністю, у тому числі майже 72,5 тис. інвалідів загального захворювання, 2,8 тис. інвалідів профзахворювання, 4,6 тис. інвалідів війни, 492 інваліди армії, майже  6,0 тис. інвалідів-чорнобильців, 12,8 тис. інвалідів з дитинства та 4,7 тис. дітей   з інвалідністю.
Особливу увагу органів соціальної сфери області приділено оздоровленню  людей з інвалідністю, що мешкають на теренах нашої області.
Станом на 01.01.2018 пройшли оздоровлення у санаторно-курортних закладах 1589 інвалідів та ветеранів війни.
З початку року 10 осіб з інвалідністю забезпечено автомобілями, які надійшли до Департаменту в якості гуманітарної допомоги. 
Станом на 01.01.2018 видано 469 крісел колісних та 1552 засоби реабілітації.
На території області функціонує 6 центрів соціальної реабілітації дітей  з інвалідністю, 1 центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю  та 1 центр професійної реабілітації людей з інвалідністю в яких протягом 2017 року отримали реабілітаційні послуги 764 осіб (дітей) з інвалідністю.
Станом на 1 січня у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває на обліку 8 808 учасники антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій та 407 осіб, які мають статус інваліда війни. Статус члена сім’ї загиблого встановлено 269 особам за 124-ма загиблими військовослужбовцями під час проведення антитерористичної операції. Цим категоріям осіб надаються пільги гарантовані державою.
За рахунок коштів обласного бюджету, в рамках обласної комплексної програми «Турбота» у поточному році надано матеріальну допомогу 2906 учасникам АТО на загальну суму 1,525 тис. грн та 1296 членам сімей на суму 388,8 тис. грн.
15 сім’ям загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
Довідково: у 2015-2016 роках надано матеріальну допомогу для 6541 учасника АТО та членів їх сімей на загальну суму 3,0 млн грн та 116 сім’ям загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
З метою ефективного використання бюджетних коштів та забезпечення вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань для учасників антитерористичної операції у цьому році змінено систему закупівлі санаторно-курортних послуг. Так,  відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування проводиться через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Довідково: гранична вартість путівки визначена у розмірах:
- для інвалідів війни з числа учасників АТО – 5 250 грн (без ПДВ)
- для учасників бойових дій з числа учасників АТО – 6 300 грн (з ПДВ).
З державного бюджету виділено кошти для санаторно-курортного оздоровлення 48% потребуючих учасників АТО (на 2017 рік потреба складає 629 осіб, в тому числі 23 інваліди війни).
У поточному році пільгою із санаторно-курортного оздоровлення скористається 412 учасників бойових дій, 12 інвалідів війни, 1 інваліда війни з наслідками травм хребта та спинного мозку з числа учасників антитерористичної операції та 1 супроводжуючу особу.
Для проходження психологічної реабілітації у 1 кварталі поточного року учасники АТО стовідсотково забезпечувалися путівками (25 бійців пройшли психологічну реабілітацію у 14-ти оздоровчих закладах України).
12 липня поточного року прийнятий новий Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із психологічної реабілітації учасників АТО, де змінений механізм надання зазначених послуг.
Так, відшкодування вартості послуг психологічної реабілітації учасників АТО проводитиметься через безготівкове перерахування коштів ліцензованим санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Щодо професійної адаптації, то з державного бюджету області на цей рік виділено понад 1,9 млн. грн, які розподілені містам та районам пропорційно до поданої потреби. Протягом 2017 року 380 бійців пройшли навчання в результаті здобули робітничі професії та отримали водійські посвідчення.
З початку цього року, 34 сім’ї учасників АТО з числа інвалідів I-II групи та сім’ї загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції взяті на облік для поліпшення житлових умов, потреба ж у коштах для виплати грошової компенсації складає 31,8 млн грн., які доведені у повному обсязі. На сьогодні закуплено 18 квартир.
Станом на 28.12.2017 до регіонального управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництва» подали заяви для отримання  пільгового кредиту 145 учасників АТО.
Лише у містах Черкаси, Сміла, Умань, Канівському, Шполянському і Корсунь-Шевченківському районах виділено кошти для фінансування зазначеної програми в сумі 12,7 млн грн.
Завдяки зазначеній програмі у 2017 році вже 18 сімей у містах: Черкаси (15), Умань (1) та Сміла (1), Шполянському районі (1) придбали житло.

Показники виплати соціальних допомог та субсидій

Станом на 01.01.2018 системою державної соціальної допомоги, в тому числі і житловими субсидіями, охоплено 430,2 тис. сімей або 76,1 відсотка від загальної кількості сімей області.
Своє право на допомогу відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” реалізували 51 477 сімей, сума нарахувань з початку року становить 868,5 млн грн.
Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” державну соціальну допомогу отримали 11 238 малозабезпечених сімей, нараховано допомогу у січні-грудні 2017 року на суму 386,2 млн грн.
Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам згідно з Законом України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” нараховано 14 251 особі на суму 281,6 млн грн.
Згідно з Порядком призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189, тимчасову допомогу на дітей виплачено 750 особам, сума нарахувань становить 7,8 млн грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним” у грудні 2017 року зазначену допомогу отримали 1 995 осіб, сума нарахувань становить 43,8 млн грн.
Заборгованості з виплати зазначених видів допомог немає.
У грудні 2017 року субсидіями на житлово-комунальні послуги користувалися 310 655 сімей, загальна сума нарахувань по зазначеній соціальній допомозі з початку року становить 3 101,0 млн грн.
Субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено 39 620 сім’ям на загальну суму 105,9 млн грн.

Заробітна плата

Середньомісячна заробітна плата в області за січень-листопад 2017 року порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 44,9% і становила 5 931 грн.
Індекс реальної заробітної плати за цей період збільшився до 124,9 відсотка.

Заборгованість із виплати заробітної плати

Згідно з оперативними даними станом на 19 січня 2018 року загальна сума заборгованості із заробітної плати в області становила 92,3 млн грн. Порівняно зі статистичними даними на 1 січня 2017 року заборгованість збільшилася у 4,4 раза.
На економічно активних підприємствах області заборгованість  із виплати заробітної плати становила 76,4 млн  грн (82,7 % від загального боргу). Порівняно з даними на початок 2017 року заборгованість збільшилася в 23,3 раза.

Ринок праці

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець грудня 2017 року становила 18,2 тис. осіб. Допомогу по безробіттю отримували 81,1% громадян, які мали статус безробітного.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області збільшився на 0,4 в.п. порівняно з листопадом 2017 року і становив на кінець грудня 2017 року 2,4 % населення працездатного віку, у сільській місцевості – 3,1 %, у міських поселеннях – 2,0 %.
Кількість вільних робочих місць (вакантних посад), заявлених роботодавцями до служби зайнятості, у грудні 2017 року порівняно з листопадом 2017 року зменшилась у 4,1 раза і на кінець місяця становила 245 одиниць.
Навантаження зареєстрованих безробітних на 1 вільне робоче місце (вакантну посаду) на кінець грудня 2017 року становило 74 особи (проти 15 осіб на кінець листопада 2017 року). Значення показника коливалося від 16 осіб у Черкаському МЦЗ до 1180 осіб у Монастирищенському МЦЗ, а на підприємствах Драбівського, Жашківського, Кам’янського, Корсунь-Шевченківського, Лисянського, Маньківського, Тальнівського, Христинівського районів взагалі не було вільних робочих місць.

Територіальні центри по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян та інвалідів

Для обслуговування одиноких та непрацездатних громадян в області функціонують 30 територіальних центрів, якими станом на 01.01.2018 виявлено і взято на облік 67 804 осіб, потребуючих соціального обслуговування та обслужено понад 65 тис. громадян, що становить 96% від потреби. Обслуговування здійснюється соціальними робітниками, яких у області працює 1 302 особи.
До складу територіальних центрів входить 26 стаціонарних відділень на 696 ліжко-місць, де фактично перебуває 657 осіб.
З кожним роком роль територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у житті місцевих громад, особливо у сільській місцевості, посилюється. Діяльність територіальних центрів стає більш масштабною і спрямовується на значну частину жителів відповідної території.
Територіальними центрами продовжується робота щодо впровадження інноваційних моделей роботи та нових видів соціальних послуг. Актуальним напрямом залишається наближення соціальних послуг до сільського населення.
У всіх 30 територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) створені відділення денного перебування. У системі соціально-побутової адаптації людей похилого віку особливе місце належить ветеранським клубам, в діяльності яких допомагають працівники сільських рад спільно з працівниками інших установ соціальної сфери, громадські організації та будинки культури, які діють на їх території, бібліотеки. У напрямку створення ветеранських клубів на високому рівні організовано роботу у м. Умань, де при відділенні соціально-побутової адаптації  Центру соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради функціонують 5 клубів за інтересами.
Також в усіх територіальних центрах запроваджена  інноваційна модель організації надання соціальних послуг – мультидисциплінарний підхід з надання соціальних послуг, який передбачає надання послуг за адресами проживання осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.
До складу мультидисциплінарних команд входять: соціальний працівник, соціальний робітник, психолог, юрисконсульт, масажист, перукар, швачка, медична сестра, сантехнік, електрик та інші.
Створені мультидисциплінарні команди якими за 2017 рік надано: соціально-медичні, психологічні, юридичні, транспортні, перукарські та інші послуги – 2 373 осіб.
У 26 територіальних центрах впроваджено соціально – педагогічну послугу «Університет третього віку» з факультетами комунікаційних та інформаційних технологій, політології, психології, здорового способу життя.
У 2017 року соціально-педагогічні послуги отримали 1 376 осіб.
Транспортними послугами було охоплено 2 863 осіб, які обслуговуються у територіальних центрах.

Будинки-інтернати системи соціального захисту населення

На території області функціонує 14 стаціонарних установ на 2 300 ліжко-місць, в яких проживає понад 2 тисячі одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. Із загальної кількості підопічних 189 – дитини-інваліда.
Станом на 01.01.2018 у будинках-інтернатах загального типу проживає – 343 особа, в психоневрологічних –1758.
В інтернатних установах для підопічних створені належні умови проживання та організовано побутове і медичне обслуговування, постійно здійснюються заходи щодо покращення умов проживання громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, дітей-інвалідів.
Підопічні повністю забезпечені одягом, взуттям, м’яким та твердим інвентарем, їм забезпечено 4-х разове (дітям – 5-ти разове) харчування відповідно до встановлених норм.
Значну допомогу у забезпеченні підопічних продуктами харчування надають підсобні господарства будинків-інтернатів. У 2017 році господарствами оброблялося 843,5 га сільськогосподарських угідь.
Станом на 01. 01.2018  передано на харчування підопічних 728,3 ц м’яса власного виробництва (62,5% від потреби).
Станом на 01. 01.2018 передано на харчування підопічних 2830 ц молока власного виробництва (77,7% від потреби).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.