Соціальний захист населення

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

В області мешкає понад 109 000 осіб, які мають статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них інвалідів – 6 954, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – 8 067, дітей, віднесених до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 16 964, з них 45 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
Основні напрями фінансування – це: компенсаційні виплати, відпустки, стипендії, тощо, забезпечення пільговими медикаментами, закупівля санаторно-курортних путівок, закупівля послуг із забезпечення безплатного харчування дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На 2017 рік для забезпечення надання постраждалим громадянам області пільг і компенсацій з державного бюджету доведена сума в розмірі  57,6 млн. грн., що у порівнянні з минулим роком менше на 5,5 млн. грн.
Пільги санаторно-курортного лікування поширюються на найбільш вразливу категорію осіб з числа постраждалих, а саме на дорослих громадян, віднесених до категорії 1, та дітей-нвалідів, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
Розпорядниками коштів, передбачених на закупівлю путівок визначені місцеві органи соціального захисту населення.
З січня 2017 року вступив в дію Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Порядок передбачає новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування постраждалим громадянам з 2017 року. Зокрема, укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення.При цьому постраждалій особі забезпечено право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення чи відпочинку.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1029 „Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2017 році” розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам і закладам відпочинку для санаторно-курортного лікування постраждалих осіб становить:
для осіб, віднесених до категорії 1 – 5 250 гривень;
для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 17 390 гривень;
для дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 10 840 гривень.
У 2017 році для санаторно-курортного лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана із наслідками Чорнобильської катастрофи, передбачено 6 246 000,00 грн., що становить 81% від загальної потреби.
Станом на 01.05.2017 вже оздоровлено 27 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
Департаментом забезпечується діяльність комісій обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках та житлової комісій.
Станом на 01.05.2017 комісією облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянуто – 45 справ, встановлено або підтверджено відповідний статус – 21 особі, відмовлено у наданні статусу – 14 особам, рекомендовано надати додаткові підтверджуючі документи – 10 мешканцям нашої області.
Комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, розглянуто 2 звернення ліквідатора та вдови ліквідатора аварії на ЧАЕС І категорії. Прийнято позитивні рішення про видачу довідок про заробітну плату, що дало можливість збільшити розмір їх пенсії.

Соціальний захист інвалідів та ветеранів

На теперішній час в області проживає понад 102 тис. інвалідів, в тому числі майже 69,1 тис. інвалідів загального захворювання, 2,9 тис. інвалідів профзахворювання, 4,9 тис. інвалідів війни, 501 інвалід армії, майже 6,1 тис. інвалідів-чорнобильців, 13,7 тис. інвалідів з дитинства та понад  4,7 тис. дітей-інвалідів.
Особливу увагу органів соціальної сфери області приділено оздоровленню  людей з інвалідністю, що мешкають на теренах нашої області.
Станом на 01.04.2017 пройшли оздоровлення у санаторно-курортних закладах 234 інваліда та ветеранів війни.
З початку року 3 особи з інвалідністю забезпечено автомобілями, які надійшли до Департаменту в якості гуманітарної допомоги. 
Станом на 01.04.2017 видано 45 інвалідних візків, 23 засоби реабілітації.
На території області функціонує 7 центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів та 1 центр професійної реабілітації інвалідів в яких протягом   2016 року отримали реабілітаційні послуги 846 дітей-інвалідів.
Станом на 01.05.2017 У Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває на обліку 8294 учасники АТО, яким встановлено статус учасника бойових дій та 300 осіб, які мають статус інваліда війни. Статус члена сім’ї загиблого встановлено 221 особам за 76 загиблих військовослужбовців під час проведення антитерористичної операції. Цим категоріям осіб надаються пільги гарантовані державою.
110 сімей загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
За рахунок коштів обласного бюджету, в рамках обласної комплексної програми «Турбота» у поточному році надано матеріальну допомогу 819 учасникам АТО на загальну суму 410 тис. грн та 100 членам сімей на суму 30 тис. грн.
До 25-ї річниці незалежності України за рахунок коштів місцевих бюджетів виплачено фінансову допомогу 617 учасникам АТО на суму  487,0 тис. грн.
Пільгою на санаторно-курортне лікування скористались 3 учасників АТО, які отримали путівки, закуплені за рахунок коштів місцевих бюджетів на загальну суму 19800 грн.
Для проходження психологічної реабілітації учасники АТО стовідсотково забезпечуються путівками. Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції пролонговані угоди з 14-ма реабілітаційними установами для оздоровлення бійців у І кварталі поточного року. Психологічною реабілітацією забезпечені 25 учасників АТО.
Для проходження професійної адаптації з державного бюджету області на 2017 рік  виділено 980,091 тис. грн., які розподілені пропорційно до кількості учасників АТО. Насьогодні 67 бійців проходять професійне навчання.
Відповідно до постанови від 19.10.2016 № 719 « Питання забезпечення житлом сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь  в антитерористичній операції, а також інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов» у 2016 році Черкаській області доведена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь  в антитерористичній операції, а також для інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов, в розмірі 12 158,93 тис. грн., які використані у повному обсязі, 16 сімей учасників АТО отримали зазначену грошову компенсацію згідно з чергою та відповідно до потреби.
03.03.2017 Міністерству соціальної політики України надана інформація щодо потреби у фінансуванні бюджетної програми КПКВК 2511120 «Субвенція  з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь  в антитерористичній операції, а також інвалідів І – ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов» та щодо кількості осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, та потребують поліпшення житлових умов, у 2017 році. На сьогодні 11 сімей учасників АТО перебувають на зазначеній черзі.

Показники виплати соціальних допомог та субсидій

Станом на 01.05.2017 системою державної соціальної допомоги, в тому числі і житловими субсидіями, охоплено майже 370,3 тис. сімей або 65,5 відсотка від загальної кількості сімей області.
Своє право на допомогу відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” реалізували 55 270 сімей, сума нарахувань з початку року становить 288,6 млн. грн.
Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” державну соціальну допомогу отримали 12 958 малозабезпечених сімей, нараховано допомогу у січні-квітні 2017 року на суму 133,6 млн. грн.
Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам згідно з Законом України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” нараховано 13 996 особам на суму 88,2 млн. грн.
Згідно з Порядком призначення та виплати тимчасової допомоги дітям,  батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189, тимчасову допомогу на дітей виплачено 879 особам, сума нарахувань становить 2,6 млн. грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2000  № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним” у квітні 2017 року зазначену допомогу отримали 1 885 осіб, сума нарахувань становить 13,9 млн. грн.
Заборгованості з виплати зазначених видів допомог немає.
У квітні 2017 року субсидіями на житлово-комунальні послуги користувалося 282 604 сім’ї, загальна сума нарахувань по зазначеній соціальній допомозі з початку року становить 2 199,3 млн. грн.
Субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено 2 520 сім¢ям на загальну суму 6.6 млн. грн.

Заробітна плата

Середньомісячна заробітна плата в області за січень-березень 2017 року порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 42,9 відсотка і становила 5 242 грн.
Індекс реальної заробітної плати за цей період збільшився до 123,6 відсотка.

Заборгованість із виплати заробітної плати

За оперативними даними загальна сума заборгованості із заробітної плати в області на 19 травня 2017 року становила 107,5 млн. грн. Порівняно
зі статистичними даними на 1 січня 2017 року заборгованість збільшилася на у 5,1 раза.
На економічно активних підприємствах області заборгованість  із виплати заробітної плати становила 89,6 млн. грн. (83,6 % загального боргу). Порівняно з даними на початок 2017 року заборгованість збільшилася в 29 разів.
Значне зростання заборгованості відбувається у зв’язку зі збільшенням боргу із зарплати на ПАТ „Черкасиобленерго“ (43,8 млн грн., ПАТ Азот (39,7 млн. грн.), ПАТ „Черкаський приладобудівний завод“ (1,5 млн. грн.).

Ринок праці

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець квітня 2017 року становила 19,2 тис. осіб. Допомогу по безробіттю отримували 79,9% громадян, які мали статус безробітного.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області зменшився на 0,3 в.п. порівняно з березнем 2017 року і становив на кінець квітня 2017 року 2,5% населення працездатного віку, у сільській місцевості – 3,1 %, у міських поселеннях – 2,1%.
Кількість вільних робочих місць (вакантних посад), заявлених роботодавцями до служби зайнятості, у квітні 2017 року порівняно з попереднім місяцем зменшено на 19,1% і на кінець місяця становила 1204 одиниці.
Навантаження зареєстрованих безробітних на 1 вільне робоче місце (вакантну посаду) на кінець квітня 2017 року становило 16 осіб (проти  14 осіб на кінець березня 2017 року). Значення показника коливалося від 3 осіб у Черкаському МЦЗ до 242 осіб у Ватутінському МЦЗ, а на підприємствах  Монастирищенського району взагалі не було вільних робочих місць.

Територіальні центри по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян та інвалідів

Для обслуговування одиноких та непрацездатних громадян в області функціонують 30 територіальних центрів, якими станом на 01.01.2017 виявлено і взято на облік 72 439 осіб, потребуючих соціального обслуговування та обслужено понад 67 тис. громадян, що становить 94% від потреби. Обслуговування здійснюється соціальними робітниками, яких у області працює 1 316 осіб.
До складу територіальних центрів входить 25 стаціонарних відділень на 696 ліжко-місць, де фактично перебуває 637 підопічний.
З кожним роком роль територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у житті місцевих громад, особливо у сільській місцевості, посилюється. Діяльність територіальних центрів стає більш масштабною і спрямовується на значну частину жителів відповідної території.
Територіальними центрами продовжується робота щодо впровадження інноваційних моделей роботи та нових видів соціальних послуг. Актуальним напрямом залишається наближення соціальних послуг до сільського населення.
У всіх 27 територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) створені відділення соціально-побутової адаптації.  У системі соціально-побутової адаптації людей похилого віку особливе місце належить ветеранським клубам, в діяльності яких допомагають працівники сільських рад спільно з працівниками інших установ соціальної сфери, громадські організації та будинки культури, які діють на їх території, бібліотеки. У напрямку створення ветеранських клубів на високому рівні організовано роботу у м. Умань, де при відділенні соціально-побутової адаптації  Центру соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради функціонують 5 клубів за інтересами.
Також в усіх територіальних центрах запроваджена  інноваційна модель організації надання соціальних послуг – мультидисциплінарний підхід  з надання соціальних послуг, який передбачає надання послуг за адресами проживання осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.
До складу мультидисциплінарних команд входять: соціальний працівник, соціальний робітник, психолог, юрисконсульт, масажист, перукар, швачка, медична сестра, сантехнік, електрик та інші.
Створені мультидисциплінарні команди якими протягом 2016 року надано: соціально-медичні, психологічні, юридичні, транспортні, перукарські та інші послуги – 2 515 особам.
У 26 територіальних центрах впроваджено соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» з факультетами комунікаційних  та інформаційних технологій, політології, психології, здорового способу життя.
У 2016 році соціально-педагогічні послуги отримали  1 340 осіб.
Послугами соціального офісу (в області створено 4 соціальних офісів)  у 2016 році скористалися – 1 549 осіб.
Транспортними послугами було охоплено 12 042 осіб, які обслуговуються   у територіальних центрах.

Будинки-інтернати системи соціального захисту населення

На території області функціонує 14 стаціонарних установ на 2 300 ліжко-місць, в яких проживає понад 2 тисячі одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. Із загальної кількості підопічних 185 – дитини-інваліда.
Станом на 01.05.2017 у будинках-інтернатах загального типу проживає – 339 осіб, в психоневрологічних –1781.
В інтернатних установах для підопічних створені належні умови проживання та організовано побутове і медичне обслуговування, постійно здійснюються заходи щодо покращення умов проживання громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, дітей-інвалідів.
Підопічні повністю забезпечені одягом, взуттям, м’яким та твердим інвентарем, їм забезпечено 4-х разове (дітям – 5-ти разове) харчування відповідно до встановлених норм.
Значну допомогу у забезпеченні підопічних продуктами харчування надають підсобні господарства будинків-інтернатів. У 2017 році господарствами оброблялося 819,04 га сільськогосподарських угідь.
Станом на 01.05.2017  вироблено та передано на харчування підопічних 225,71 ц м’яса власного виробництва (82% від потреби).
Станом на 01.05.2017 вироблено та передано на харчування підопічних    1434,47 ц молока власного виробництва (101,1 % від потреби).

Поширити в соц. мережах

Share to Google Plus

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.