Соціальний захист населення

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

В області мешкає понад 107 000 осіб, які мають статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них інвалідів – 6 853, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – 8 061, дітей, віднесених до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 16 240, з них 46 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
Основні напрями фінансування – це: компенсаційні виплати, відпустки, стипендії, тощо, забезпечення пільговими медикаментами, санаторно-курортним лікуванням, закупівля послуг із забезпечення безплатного харчування дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На 2017 рік для забезпечення надання постраждалим громадянам області пільг і компенсацій з державного бюджету доведена сума в розмірі 57,6 млн грн, що у порівнянні з минулим роком менше на 5,5 млн грн.
Пільги санаторно-курортного лікування поширюються на найбільш вразливу категорію осіб з числа постраждалих, а саме на дорослих громадян, віднесених до категорії 1, та дітей-нвалідів, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
Розпорядниками коштів, передбачених на закупівлю путівок визначені місцеві органи соціального захисту населення.
З січня 2017 року вступив в дію Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Порядок передбачає новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування постраждалим громадянам з 2017 року. Зокрема, укладання тристоронньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. При цьому постраждалій особі забезпечено право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення чи відпочинку.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1029 „Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2017 році” розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам і закладам відпочинку для санаторно-курортного лікування постраждалих осіб становить:
для осіб, віднесених до категорії 1 – 5 250 гривень;
для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 17 390 гривень;
для дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 10 840 гривень.
У 2017 році для санаторно-курортного лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана із наслідками Чорнобильської катастрофи, передбачено 6 246 000,00 грн, що становить 81% від загальної потреби.
Станом на 01.11.2017 вже оздоровлено 1005 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, в тому числі 9 дітей  з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою.
В той же час угоди укладені на 1092 громадян категорії 1 та 12 дітей з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС.
Департаментом забезпечується діяльність комісій обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках та житлової комісій.
Станом на 01.11.2017 комісією облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянуто – 117 справ, встановлено або підтверджено відповідний статус – 47 особам, відмовлено у наданні статусу – 53 особам, рекомендовано надати додаткові підтверджуючі документи – 17 мешканцям нашої області.
Комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу  в зоні відчуження в 1986—1990 роках, розглянуто 1 звернення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 3 ‑ вдів ліквідаторів аварії на ЧАЕС категорії І. Прийнято позитивні рішення щодо видачі довідок про заробітну плату, що дало можливість збільшити розмір їх пенсії.

Соціальний захист інвалідів та ветеранів

На теперішній час в області проживає понад 102 тис. інвалідів, у тому числі майже 71,1 тис. інвалідів загального захворювання, 2,9 тис. інвалідів профзахворювання, 4,7 тис. інвалідів війни, 494 інваліди армії, майже  6,0 тис. інвалідів-чорнобильців, 12,7 тис. інвалідів з дитинства та 4,7 тис. дітей-інвалідів.
Особливу увагу органів соціальної сфери області приділено оздоровленню  людей з інвалідністю, що мешкають на теренах нашої області.
Станом на 01.11.2017 пройшли оздоровлення у санаторно-курортних закладах 1394 інваліди та ветерани війни.
З початку року 8 осіб з інвалідністю забезпечено автомобілями, які надійшли до Департаменту в якості гуманітарної допомоги. 
Станом на 01.11.2017 видано 243 інвалідних візки, 940 засобів реабілітації.
На території області функціонує 7 центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів та 1 центр професійної реабілітації інвалідів в яких протягом 2016 року отримали реабілітаційні послуги 846 дітей-інвалідів.
Станом на 1 листопада у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває на обліку 8 599 учасників антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій та 388 осіб, які мають статус інваліда війни. Статус члена сім’ї загиблого встановлено 269 особам за 124-ма загиблими військовослужбовцями під час проведення антитерористичної операції. Цим категоріям осіб надаються пільги гарантовані державою.
За рахунок коштів обласного бюджету, в рамках обласної комплексної програми «Турбота» у поточному році надано матеріальну допомогу 2906 учасникам АТО на загальну суму 1,453 тис. грн та 1230  членам сімей на суму 369,0 тис. грн.
15 сім’ям загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
Довідково: у 2015-2016 роках надано матеріальну допомогу для 6541 учасника АТО та членів їх сімей на загальну суму 3,0 млн грн та 116 сім’ям загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
З метою ефективного використання бюджетних коштів та забезпечення вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань для учасників антитерористичної операції у цьому році змінено систему закупівлі санаторно-курортних послуг. Так,  відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування проводиться через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Довідково: гранична вартість путівки визначена у розмірах:
- для інвалідів війни з числа учасників АТО – 5 250 грн (без ПДВ)
- для учасників бойових дій з числа учасників АТО – 6 300 грн (з ПДВ).
Наразі, з державного бюджету виділено кошти для санаторно-курортного оздоровлення 48% потребуючих учасників АТО (на 2017 рік потреба складає 629 осіб, в тому числі 23 інваліди війни).
На сьогодні структурними підрозділами соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів здійснено розрахунки за 38% оздоровлених бійців. Інші, сьогодні перебувають на оздоровленні у санаторно-курортних закладах.
В той же час, в обласному бюджеті передбачено 600 тис. грн для санаторно-курортного лікування учасників АТО у місцевому санаторії на умовах співфінансування з місцевими бюджетами. На сьогодні вже 50 учасників АТО оздоровилися у місцевому санаторії.
Для проходження психологічної реабілітації у 1 кварталі поточного року учасники АТО стовідсотково забезпечувалися путівками (25 бійців пройшли психологічну реабілітацію у 14-ти оздоровчих закладах України).
12 липня поточного року прийнятий новий Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із психологічної реабілітації учасників АТО, де змінений механізм надання зазначених послуг.
Так, відшкодування вартості послуг психологічної реабілітації учасників АТО проводитиметься через безготівкове перерахування коштів ліцензованим санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Щодо професійної адаптації, то з державного бюджету області на цей рік виділено понад 980 тис. грн, які розподілені містам та районам пропорційно до кількості учасників АТО. На сьогодні 192 бійці вже проходять навчання для отримання водійських посвідчень.
В результаті навчання учасники АТО здобули робітничі професії та отримали водійські посвідчення.
У минулому році 15 сімей учасників АТО з числа інвалідів I-II групи та  1 сім’я загиблого військовослужбовця, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції отримали грошову компенсацію та придбали житло на загальну суму 12,2 млн. грн.
З початку цього року, 31 сім’я зазначеної категорії взята на облік для поліпшення житлових умов, потреба ж у коштах для виплати грошової компенсації складає 26,1 млн грн.
Станом на 03.10.2017 області доведена сума в розмірі 19,032 млн. грн для виплати компенсації на придбання житла для 23-х сімей (5 сімей вже придбали житло).
Інші 8 сімей перебувають на житловому обліку після 01.09.2017, додаткова потреба у коштах на виплату компенсації складає 10,6 млн. грн, про що повідомлено Мінсоцполітики.
Станом на 09.11.2017 до регіонального управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництва» подали заяви для отримання  пільгового кредиту 134 учасники АТО.
Лише у містах Черкаси, Сміла, Умань, Канівському, Шполянському і Корсунь-Шевченківському районах виділено кошти для фінансування зазначеної програми в сумі 12,7 млн грн.
Завдяки зазначеній програмі у 2017 році вже 17 сімей у містах: Черкаси (15), Умань (1) та Сміла (1) придбали житло.

Показники виплати соціальних допомог та субсидій

Станом на 01.11.2017 системою державної соціальної допомоги, в тому числі і житловими субсидіями, охоплено 398,6 тис. сімей або 70,6 відсотка від загальної кількості сімей області.
Своє право на допомогу відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” реалізували 51 457 сімей, сума нарахувань з початку року становить 725,5 млн грн.
Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” державну соціальну допомогу отримали 11 160 малозабезпечених сімей, нараховано допомогу у січні-жовтні 2017 року на суму 324,3 млн грн.
Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам згідно з Законом України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” нараховано 14 191 особі на суму 228,6 млн грн.
Згідно з Порядком призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189, тимчасову допомогу на дітей виплачено 782 особам, сума нарахувань становить 6,5 млн грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним” у жовтні 2017 року зазначену допомогу отримали 1 848 осіб, сума нарахувань становить 36,0 млн грн.
Заборгованості з виплати зазначених видів допомог немає.
У жовтні 2017 року субсидіями на житлово-комунальні послуги користувалися 286 256 сімей, загальна сума нарахувань по зазначеній соціальній допомозі з початку року становить 2 119,9 млн грн.
Субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено 32 766 сім¢ям на загальну суму 89,3, млн грн.

Заробітна плата

Середньомісячна заробітна плата в області за січень-вересень 2017 року порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 45,6% і становила 5 831 грн.
Індекс реальної заробітної плати за цей період збільшився до 124,7 відсотка.

Заборгованість із виплати заробітної плати

За оперативними даними загальна сума заборгованості із заробітної плати в області на 17 листопада 2017 року становила 94,9 млн грн. Порівняно зі статистичними даними на 1 січня 2017 року заборгованість збільшилася у 4,5 раза.
На економічно активних підприємствах області заборгованість із виплати заробітної плати становила 78,2 млн  грн (82,4 % загального боргу). Порівняно з даними на початок 2017 року заборгованість збільшилася в 25,9 раза.

Ринок праці

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець жовтня 2017 року становила 13,5 тис. осіб. Допомогу по безробіттю отримували 78,0% громадян, які мали статус безробітного.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області зменшився на 0,1 в.п. порівняно з вереснем 2017 року і становив на кінець жовтня 2017 року 1,8 % населення працездатного віку, у сільській місцевості – 1,9 %, у міських поселеннях – 1,8 %.
Кількість вільних робочих місць (вакантних посад), заявлених роботодавцями до служби зайнятості, у жовтні 2017 року порівняно з вереснем 2017 року збільшилась на 3,2 % і на кінець місяця становила 1162 одиниці.
Навантаження зареєстрованих безробітних на 1 вільне робоче місце (вакантну посаду) на кінець жовтня 2017 року становило 12 осіб (проти 13 осіб на кінець серпня 2017 року). Значення показника коливалося від 2 осіб у Черкаському МЦЗ до 564 осіб у Ватутінському МЦЗ.

Територіальні центри по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян та інвалідів

Для обслуговування одиноких та непрацездатних громадян в області функціонують 30 територіальних центрів, якими станом на 01.07.2017 виявлено і взято на облік 60 058 осіб, потребуючих соціального обслуговування та обслужено понад 53 тис. громадян, що становить 91% від потреби. Обслуговування здійснюється соціальними робітниками, яких у області працює 1 316 осіб.
До складу територіальних центрів входить 26 стаціонарних відділень на 696 ліжко-місць, де фактично перебуває 608 осіб.
З кожним роком роль територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у житті місцевих громад, особливо у сільській місцевості, посилюється. Діяльність територіальних центрів стає більш масштабною і спрямовується на значну частину жителів відповідної території.
Територіальними центрами продовжується робота щодо впровадження інноваційних моделей роботи та нових видів соціальних послуг. Актуальним напрямом залишається наближення соціальних послуг до сільського населення.
У всіх 27 територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) створені відділення денного перебування. У системі соціально-побутової адаптації людей похилого віку особливе місце належить ветеранським клубам, в діяльності яких допомагають працівники сільських рад спільно з працівниками інших установ соціальної сфери, громадські організації та будинки культури, які діють на їх території, бібліотеки. У напрямку створення ветеранських клубів на високому рівні організовано роботу у м. Умань, де при відділенні соціально-побутової адаптації  Центру соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради функціонують 5 клубів за інтересами.
Також в усіх територіальних центрах запроваджена  інноваційна модель організації надання соціальних послуг – мультидисциплінарний підхід з надання соціальних послуг, який передбачає надання послуг за адресами проживання осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.
До складу мультидисциплінарних команд входять: соціальний працівник, соціальний робітник, психолог, юрисконсульт, масажист, перукар, швачка, медична сестра, сантехнік, електрик та інші.
Створені мультидисциплінарні команди якими за І півріччя 2017 року надано: соціально-медичні, психологічні, юридичні, транспортні, перукарські та інші послуги – 1 191 особа.
У 26 територіальних центрах впроваджено соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» з факультетами комунікаційних  та інформаційних технологій, політології, психології, здорового способу життя.
У І півріччі 2017 року соціально-педагогічні послуги отримали 1 729 осіб.
Послугами соціального офісу (в області створено 4 соціальних офісів) скористалися – 554 особам.
Транспортними послугами було охоплено 1 826 осіб, які обслуговуються  у територіальних центрах.

Будинки-інтернати системи соціального захисту населення

На території області функціонує 14 стаціонарних установ на 2 300 ліжко-місць, в яких проживає понад 2 тисячі одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. Із загальної кількості підопічних 187 – дитини-інваліда.
Станом на 01.11.2017 у будинках-інтернатах загального типу проживає – 342 особа, в психоневрологічних –1763.
В інтернатних установах для підопічних створені належні умови проживання та організовано побутове і медичне обслуговування, постійно здійснюються заходи щодо покращення умов проживання громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, дітей-інвалідів.
Підопічні повністю забезпечені одягом, взуттям, м’яким та твердим інвентарем, їм забезпечено 4-х разове (дітям – 5-ти разове) харчування відповідно до встановлених норм.
Значну допомогу у забезпеченні підопічних продуктами харчування надають підсобні господарства будинків-інтернатів. У 2017 році господарствами оброблялося 819,04 га сільськогосподарських угідь.
Станом на 01.11.2017  вироблено та передано на харчування підопічних 556,53 ц м’яса власного виробництва (79,8% від потреби).
Станом на 01.11.2017 вироблено та передано на харчування підопічних  4082,01 ц молока власного виробництва (113,6% від потреби).

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.