Соціальний захист населення

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

В області мешкає понад 107 000 осіб, які мають статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них інвалідів – 6 853, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – 8 061, дітей, віднесених до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 16 240, з них 46 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
Основні напрями фінансування – це: компенсаційні виплати, відпустки, стипендії, тощо, забезпечення пільговими медикаментами, санаторно-курортним лікуванням, закупівля послуг із забезпечення безплатного харчування дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На 2017 рік для забезпечення надання постраждалим громадянам області пільг і компенсацій з державного бюджету доведена сума в розмірі 57,6 млн грн, що у порівнянні з минулим роком менше на 5,5 млн грн.
Пільги санаторно-курортного лікування поширюються на найбільш вразливу категорію осіб з числа постраждалих, а саме на дорослих громадян, віднесених до категорії 1, та дітей-нвалідів, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
Розпорядниками коштів, передбачених на закупівлю путівок визначені місцеві органи соціального захисту населення.
З січня 2017 року вступив в дію Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування  та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Порядок передбачає новий механізм оплати послуг із санаторно-курортного лікування постраждалим громадянам з 2017 року. Зокрема, укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. При цьому постраждалій особі забезпечено право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення чи відпочинку.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1029 „Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2017 році” розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам і закладам відпочинку для санаторно-курортного лікування постраждалих осіб становить:
для осіб, віднесених до категорії 1 – 5 250 гривень;
для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюванням нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 17 390 гривень;
для дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою – 10 840 гривень.
У 2017 році для санаторно-курортного лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана із наслідками Чорнобильської катастрофи, передбачено 6 246 000,00 грн, що становить 81% від загальної потреби.
Станом на 01.09.2017 вже оздоровлено 528 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та 6 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою .
Департаментом забезпечується діяльність комісій обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 —1990 роках та житлової комісій.
Станом на 01.09.2017 комісією облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянуто – 90 справ, встановлено або підтверджено відповідний статус – 42 особам, відмовлено у наданні статусу – 29 особам, рекомендовано надати додаткові підтверджуючі документи – 19 мешканцям нашої області.
Комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, розглянуто звернення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вдови ліквідатора аварії на ЧАЕС  І категорії. Прийнято позитивні рішення щодо видачі довідок про заробітну плату, що дало можливість збільшити розмір їх пенсії.

Соціальний захист інвалідів та ветеранів

На теперішній час в області проживає понад 102 тис. інвалідів, у тому числі майже 70,1 тис. інвалідів загального захворювання, 2,9 тис. інвалідів профзахворювання, 4,8 тис. інвалідів війни, 495 інвалідів армії, майже  6,1 тис. інвалідів-чорнобильців, 13,4 тис. інвалідів з дитинства та 4,8 тис. дітей-інвалідів.
Особливу увагу органів соціальної сфери області приділено оздоровленню  людей з інвалідністю, що мешкають на теренах нашої області.
Станом на 01.09.2017 оздоровлення у санаторно-курортних закладах отримала 801особа з числа інвалідів та ветеранів війни.
З початку року 6 осіб з інвалідністю забезпечено автомобілями, які надійшли до Департаменту в якості гуманітарної допомоги. 
Станом на 01.07.2017 видано 54 інвалідних візки, 33 засоби реабілітації.
На території області функціонує 7 центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів та 1 центр професійної реабілітації інвалідів, в яких протягом 2016 року отримали реабілітаційні послуги 846 дітей-інвалідів.
Станом на 1 вересня у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває на обліку 8 387 учасників антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій та 354 особи, які мають статус інваліда війни. Статус члена сім’ї загиблого встановлено 269 особам за 124-ма загиблими військовослужбовцями під час проведення антитерористичної операції. Цим категоріям осіб надаються пільги гарантовані державою.
За рахунок коштів обласного бюджету, в рамках обласної комплексної програми «Турбота» у поточному році надано матеріальну допомогу 2880 учасникам АТО на загальну суму 1,167 тис. грн та 706  членам сімей на суму 211,8 тис. грн.
15 сім’ям загиблих виплачено одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн.
З метою ефективного використання бюджетних коштів та забезпечення вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань для учасників антитерористичної операції у цьому році змінено систему закупівлі санаторно-курортних послуг. Так,  відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування проводиться через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Довідково: гранична вартість путівки визначена у розмірах:
- для інвалідів війни з числа учасників АТО – 5 250 грн (без ПДВ)
- для учасників бойових дій з числа учасників АТО – 6 300 грн (з ПДВ).
Наразі, з державного бюджету виділено кошти для санаторно-курортного оздоровлення лише 48% потребуючих учасників АТО (на 2017 рік потреба складає 837 осіб, в тому числі 30 інвалідів війни).
В той же час, в обласному бюджеті передбачено 600 тис. грн для санаторно-курортного лікування учасників АТО у місцевому санаторії на умовах співфінансування з місцевими бюджетами.
Для проходження психологічної реабілітації у 1 кварталі поточного року учасники АТО стовідсотково забезпечувалися путівками (25 бійців пройшли психологічну реабілітацію у 14-ти оздоровчих закладах України).
12 липня поточного року прийнятий новий Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із психологічної реабілітації учасників АТО, де змінений механізм надання зазначених послуг.
Так, відшкодування вартості послуг психологічної реабілітації учасників АТО проводитиметься через безготівкове перерахування коштів ліцензованим санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (учасник АТО – управління соцзахисту – санаторій).
Щодо професійної адаптації, то з державного бюджету області на цей рік виділено понад 980 тис. грн, які розподілені містам та районам пропорційно    до кількості учасників АТО. На сьогодні 174 бійці вже проходять навчання для отримання водійських посвідчень.
В результаті навчання учасники АТО здобули робітничі професії та отримали водійські посвідчення.
У минулому році, за рахунок коштів державного бюджету, 15 сімей учасників АТО з числа інвалідів I-II групи та 1 сім’я загиблого військовослужбовця, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції отримали грошову компенсацію для придбання житла на загальну суму 12,2 млн грн. Наразі, 14 сімей вже поліпшили свої житлові умови.
З початку цього року, 27 сімей зазначеної категорії взято на облік для поліпшення житлових умов, потреба ж у коштах для виплати грошової компенсації складає 22,5 млн грн.
Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.06.2017
№ 375-р області доведена сума в розмірі 9,1 млн. грн. для виплати компенсації на придбання житла для 11-ти сімей (забезпечення у коштах, відповідно до потреби станом на 01.05.2017). Кошти перераховані на особові банківські рахунки учасників АТО. Вже 4 сім’ї здійснили закупівлю житла.
Для реалізації в регіонах обласної програми забезпечення учасників АТО та членів їх сімей житлом у 2015-2020 роках (рішення обласної ради від 28.08.2015 № 42/1-VI) з обласного бюджету у поточному році виділено 1 млн грн.
Станом на 01.09.2017 до регіонального управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництва» подали заяви для отримання  пільгового кредиту 108 учасників АТО.
Завдяки зазначеній програмі у 2017 році вже 14 сімей у містах: Черкаси (9), Умань (1) та Сміла (1) придбали житло.

Показники виплати соціальних допомог та субсидій

Станом на 01.09.2017 системою державної соціальної допомоги, в тому числі і житловими субсидіями, охоплено 328,3 тис. сімей або 58,1% від загальної кількості сімей області.
Своє право на допомогу відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” реалізували 51 113 сімей, сума нарахувань з початку року становить 578,3 млн грн.
Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” державну соціальну допомогу отримали 11 250 малозабезпечених сімей, нараховано допомогу у січні-серпні 2017 року на суму 263,8 млн грн.
Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам згідно з Законом України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” нараховано 14 099 особам на суму 181,6 млн грн.
Згідно з Порядком призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189, тимчасову допомогу на дітей виплачено 703 особам, сума нарахувань становить 5,2 млн грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним” у серпні 2017 року зазначену допомогу отримали 1 800 осіб, сума нарахувань становить 28,5 млн грн.
Заборгованості з виплати зазначених видів допомог немає.
У серпні 2017 року субсидіями на житлово-комунальні послуги користувалися 221 011 сімей, загальна сума нарахувань по зазначеній соціальній допомозі з початку року становить 1 852,2 млн грн.
Субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначено 28 186 сім¢ям на загальну  суму 76,5 млн грн.

Заробітна плата

Середньомісячна заробітна плата в області за січень-липень 2017 року порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 45,9%
і становила 5 744 грн.
Індекс реальної заробітної плати за цей період збільшився  до 124,9 відсотка.

Заборгованість із виплати заробітної плати

За оперативними даними загальна сума заборгованості із заробітної плати в області на 22 вересня 2017 року становила 73,2 млн грн. Порівняно зі статистичними даними на 1 січня 2017 року заборгованість збільшилася у 3,5 раза.
На економічно активних підприємствах області заборгованість  із виплати заробітної плати становила 57,1 млн  грн (78 % загального боргу). Порівняно з даними на початок 2017 року заборгованість збільшилася в 18,9 раза.

Ринок праці

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець серпня 2017 року становила 14,8 тис. осіб. Допомогу по безробіттю отримували 79,5% громадян, які мали статус безробітного.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області зменшився на 0,1 в.п. порівняно з липнем 2017 року і становив на кінець серпня 2017 року 2,0 % населення працездатного віку, у сільській місцевості – 2,1 %, у міських поселеннях – 1,9 %.
Кількість вільних робочих місць (вакантних посад), заявлених роботодавцями до служби зайнятості, у серпні 2017 року порівняно з липнем 2017 року збільшилась на 15,9 % і на кінець місяця становила 1255 одиниць.
Навантаження зареєстрованих безробітних на 1 вільне робоче місце (вакантну посаду) на кінець серпня 2017 року становило 12 осіб (проти
14 осіб на кінець липня 2017 року). Значення показника коливалося від 3 осіб у Черкаському МЦЗ до 253 осіб у Христинівському РЦЗ.

Територіальні центри по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян та інвалідів

Для обслуговування одиноких та непрацездатних громадян в області функціонують 30 територіальних центрів, якими станом на 01.07.2017 виявлено і взято на облік 60 058 осіб, потребуючих соціального обслуговування та обслужено понад 53 тис. громадян, що становить 91% від потреби. Обслуговування здійснюється соціальними робітниками, яких у області працює 1 316 осіб.
До складу територіальних центрів входить 26 стаціонарних відділень на 696 ліжко-місць, де фактично перебуває 608 осіб.
З кожним роком роль територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у житті місцевих громад, особливо у сільській місцевості, посилюється. Діяльність територіальних центрів стає більш масштабною і спрямовується на значну частину жителів відповідної території.
Територіальними центрами продовжується робота щодо впровадження інноваційних моделей роботи та нових видів соціальних послуг. Актуальним напрямом залишається наближення соціальних послуг до сільського населення.
У всіх 27 територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) створені відділення денного перебування. У системі соціально-побутової адаптації людей похилого віку особливе місце належить ветеранським клубам, в діяльності яких допомагають працівники сільських рад спільно з працівниками інших установ соціальної сфери, громадські організації та будинки культури, які діють на їх території, бібліотеки. У напрямку створення ветеранських клубів на високому рівні організовано роботу  у м. Умань, де при відділенні соціально-побутової адаптації  Центру соціальних послуг управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради функціонують 5 клубів за інтересами.
Також в усіх територіальних центрах запроваджена  інноваційна модель організації надання соціальних послуг – мультидисциплінарний підхід з надання соціальних послуг, який передбачає надання послуг за адресами проживання осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.
До складу мультидисциплінарних команд входять: соціальний працівник, соціальний робітник, психолог, юрисконсульт, масажист, перукар, швачка, медична сестра, сантехнік, електрик та інші.
Створені мультидисциплінарні команди якими за І півріччя 2017 року надано: соціально-медичні, психологічні, юридичні, транспортні, перукарські та інші послуги – 1 191 особа.
У 26 територіальних центрах впроваджено соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» з факультетами комунікаційних  та інформаційних технологій, політології, психології, здорового способу життя.
У І півріччі 2017 року соціально-педагогічні послуги отримали 1 729 осіб.
Послугами соціального офісу (в області створено 4 соціальних офісів)  скористалися – 554 особам.
Транспортними послугами було охоплено 1 826 осіб, які обслуговуються  у територіальних центрах.

Будинки-інтернати системи соціального захисту населення

На території області функціонує 14 стаціонарних установ на 2 300 ліжко-місць, в яких проживає понад 2 тисячі одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. Із загальної кількості підопічних 188 – дитини-інваліда.
Станом на 01.09.2017 у будинках-інтернатах загального типу проживає – 342 особа, в психоневрологічних –1775.
В інтернатних установах для підопічних створені належні умови проживання та організовано побутове і медичне обслуговування, постійно здійснюються заходи щодо покращення умов проживання громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни та праці, дітей-інвалідів.
Підопічні повністю забезпечені одягом, взуттям, м’яким та твердим інвентарем, їм забезпечено 4-х разове (дітям – 5-ти разове) харчування відповідно до встановлених норм.
Значну допомогу у забезпеченні підопічних продуктами харчування надають підсобні господарства будинків-інтернатів. У 2017 році господарствами оброблялося 819,04 га сільськогосподарських угідь.
Станом на 01.09.2017  вироблено та передано на харчування підопічних 448,43 ц м’яса власного виробництва (81,6% від потреби).
Станом на 01.09.2017 вироблено та передано на харчування підопічних  3295,75 ц молока власного виробництва (107,4% від потреби).

Поширити в соц. мережах

Share to Google Plus

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.