Сонячна електростанція і зупинка “all inclusive”: плани та перспективи мальовничої Буцької громади

content_3Буцька ОТГ – одна з найамбіційніших і найперспективніших громад Черкащини, чиї краєвиди не в змозі повторити жоден населений пункт регіону. Усе – завдяки туристичному каньйону і бажанню жителів раціонально його використовувати. Цьогоріч за сприяння громади в Буках відбувся перший гастрофестиваль. У планах – брендований музей меду, школа мистецтв та сонячна електростанція.

Об’єднання до Буцької селищної ради відбулось 24 грудня 2017 року. До Буків приєднались три населених пункти: Кути, Багва, Улянівка. На сьогодні кількість населення громади  становить2850 осіб. Загальна площа – 38 тисяч гектарів. За словами голови ОТГ Сергія Залізняка, згідно з перспективним планом повинні були приєднатись ще чотири населених пункти, але сільські голови вирішили по-іншому.

10 6

Загалом процес децентралізації очільник Буцької громади називає “ковтком повітря” та “світлом в кінці тунелю” для невеликих населених пунктів. Якщо раніше люди сиділи без роботи або ж виїжджали за кордон, сьогодні вони активно працевлаштовуються.

– У нас працюють чотири навчальні заклади, серед яких – професійний ліцей. Учні випікають свій оригінальний хліб. Є дві школи: Багвянська і Буцька, базова, – розповідає очільник ОТГ. – Після об’єднання ми не звільнили жодної людини, не закрили жодного будинку культури, плануємо зробити школу мистецтв. Адже тут велика кількість діток, які хотіли б розвиватися. Без фахівців це майже неможливо. Також хочемо створити власний музей меду, зробити з цього бренд і продавати його у впізнаваних баночках із наклейками.

Варто зауважити, що до створення громади територія Буків, і каньйону зокрема, була абсолютно безкоштовною і не приносила людям прибутку. Для своїх цілей особливо облюбували цю місцину провідні телеканали. Зараз керівництво ОТГ почало усе втілювати у правову площину.

– Ми уже завершили детальний план території, де розмальовано кафе, туалети, ресторани, спортивний, дитячий, оглядовий майданчики. На це ми витратили 250 тисяч гривень. Ця технічна документація потрібна для будь-якого інвестора. Якщо це зупинка, там обов’язково буде цивілізований туалет, душова кабіна (щоб дітей можна було переодягнути, зарядити мобільний телефон), інформаційний центр, прокат велосипедів. Якщо людина погоджується на ці умови, ми тільки за. Громада рухається в тому напрямку, щоб і місцевих було залучено до заробітку коштів, – пояснює пан Сергій.

Один із найменших населених пунктів Маньківського району, село Кути (320 жителів), що входить до Буцької ОТГ, ризикнув об’єднатися, аби фінансово збагатитись. Адже раніше, як зазначає староста Кутів Ігор Островий, надходження до бюджету були такими мізерними, що їх вистачало лише на утримання керівного апарату і трішки – на невеличкий розвиток.

– Моя пропозиція на об’єднання була свідомою, обдуманою. Попередній аналіз говорив про те, що ми як мінімум потроїмо наш бюджет за рахунок того, що буде надходити ПДФО. Населення по-різному сприймало процес об’єднання. Були люди, які звикли жити старими стереотипами, а значна частина людей хотіла змін, тому вони підтримали ініціативу, – каже Ігор Іванович.

Представники ОТГ намагаються знайти інвестора, який би дав цій будівлі життя. Як варіант, там доречно було б облаштувати готельний комплекс.

На території Буків збудована перша в Україні гідроелектростанція. Її відновлення – також у планах громади.

Паралельно з цим у Буках зводять сонячну електростанцію, яка забезпечить населенню мінімум 15 робочих місць. Уже затверджена технічна документація, іде розподіл земельних ділянок. Протягом цього року електростанція запрацює.

До слова, у Буцькій ОТГ працює молода служба – комунальне підприємство “Каньйон”. За інфраструктурну субвенцію їй придбали техніку. Цієї зими КП дуже допомогло і працівникам ДСНС, і поліції, коли розгортали дороги і визволяли зі снігових полонів людей.

Буцька загальноосвітня школа. На сьогодні вона налічує 250 учнів. На балансі є три автобуси, які підвозять дітей з інших 8 населених пунктів. Є два кабінети інформатики, ще два – з інтерактивними комплексами. Загалом у навчальному закладі 40 комп’ютерів. Нещодавно сюди закупили твердопаливний котел. З 1 до 4 класу діти харчуються безкоштовно, 5-11 класи за рахунок батьків. Вартість харчування – не більше 15 гривень. У планах – новий кабінет інформатики, спортивний майданчик.

За інформацією сайту vikka.ua

 

Автор статті