SMART-спеціалізація – стратегія розумного розвитку, – директорка АРР про цінний компонент для втілення Стратегії області

_DSC0963У розробці Стратегії розвитку області на 2021-27 роки важливі цілі. На цьому наголосила керівниця Черкаської Агенції регіонального розвитку Любов Ропало. При цьому, за її словами, цінний не лише остаточний результат, а й сам процес, бо це – діалог великої кількості ключових суб’єктів: бізнесу, науки, громадськості, влади.

Директорка АРР зазначила, що в країнах Євросоюзу вже зараз розпочали процеси розробки стратегій на новий фінансовий цикл 2021-27 роки. І водночас паралельно розробляють нові програми фондів. При цьому українці вже з 2015 року можуть брати участь у деяких програмах цих фондів. А відтак є змога подавати заявки, борючись за кошти ЄС для розвитку науки, освіти, підтримки й розвитку малого і середнього підприємництва та ін.

Любов Ропало розповіла про важливість у процесі розробки Стратегії втілення принципів SMART-спеціалізації._DSC0958

– SMART-спеціалізація – стратегія розумного розвитку,– каже пані Любов. – Суть у тому, що в процесі розвитку регіони мають вийти на процес підприємницького відкриття. Усі, з ким ми комунікуємо з європейських країн, з експертних груп, говорять, що цейпроцес відбувався в них дуже складно. Стратегії 2014-15 років розроблялися там саме з компонентом SMART-спеціалізації. Частина експертів відзначає, що це – процес не одного місяця і не завжди одного року, зокрема, коли вони виходять на пріоритети й чіткі формулювання цих напрямів розумного розвитку. Але важливо в цьому процесі опиратися на статистику. І нам, відповідно, важливо, наскільки наша статистика дасть змогу більш оптимально прогнозувати й формувати напрями. Важливою тут є велика кількість консультацій, діалогів, у процесі яких можна визначитися з проблемами, потребами тієї чи іншої цільової групи. Стосовно ж фондів ЄС. Маємо розуміти, що під час розробки Стратегії не варто сподіватися на значні кошти від фондів. Маємо й самі готуватися. Йдеться про вміння розпоряджатися публічними коштами, зокрема бюджети участі органів місцевого самоврядуванн, ДФРР, Конкурсу проектів регіонального розвитку за рахунок секторальної підтримки ЄС. Бо це дає змогу подавати проекти за тими тематиками, що можуть увійти до Стратегії, зокрема до Плану реалізації.

Водночас радник з питань регіонального розвитку Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування Григорій Перерва додає, що SMART-спеціалізація – це новий виклик, складне завдання. І, звісно, важливо, що документ має готуватися спільно, варто залучати до процесу кілька секторів. А всі аспекти Стратегії мають обговорюватися з громадськістю.

– Центр розвитку місцевого самоврядування активно співпрацює з ОДА, – говорить пан Григорій. – І я вдячний за те, що маємо таку плідну співпрацю обласної влади, АРР та Центру. Є, до речі, й радники національного рівня, яких в Україні кілька. Один із них закріплений за нашою областю. І він також допомагатиме в підготовці такого стратегічно важливого для Черкащини документу.

Григорій Перерва зауважив, що в процесі розробки Стратегії важливою є участь громад, які вже мають певний досвід. Зокрема багато з них мають власні стратегії розвитку або працюють нині над ними. Власне спільно з АРР та Центром працює наразі близько 30 ОТГ області._DSC0976

– І це той ресурс, який, на мою думку, маємо використовувати, ті люди, яких ми долучатимемо. Адже вони розуміють проблематику на місцях, специфіку процесу, і вони готові до такої роботи. Єдине – необхідно мислити вже більш масштабно щодо розвитку області – як єдиного цілого, а не окремої складової. Стратегія має бути суцільним, єдиним документом, реалізація якого дозволить розвивати в цілому область, підвищуючи комфортність проживання всіх жителів на території нашого регіону.

Детальніше про розробку Стратегії читайте також ТУТ_DSC0967

Автор статті