Юрій Ганущак: «Децентралізація – це запорука успіху країни»

IMG_4346Утворення сильних та заможних громад, повітів замість районів, обрання старост та призначення префектів – про ці та інші нововведення, що стануть українськими реаліями у найближчому майбутньому, розповів народний депутат шостого скликання, експерт проекту DESPRO Юрій Галущак під час зустрічі з представниками районів та міст Черкащини, яка відбулася 28 січня в облдержадміністрації. Він відмітив, що адміністративно-територіальна реформа, яка нині активно впроваджується в Україні, у подальшому буде підґрунтям для становлення нашої країни як Європейської держави.

Нещодавно в нашій області обрали перших п’ять старост, які представлятимуть у Білозірській, Мокрокалигірській та Єрківській громадах інтереси своїх сіл та їхніх жителів. У Катеринопільсокому районі, де вже є дві повноцінні громади, незабаром має з’явитися ще одна. Її офіційна поява завершить формування спроможних громад на Катеринопільщині. Щоправда, в інших районах такої активності у напрямку створення громад не спостерігається, зазначив заступник голови облдержадміністрації Юрій Сас. За його словами, вочевидь, цьому перешкоджає низка об’єктивних та суб’єктивних причин, які впливають на якість та швидкість об’єднавчих процесів на Черкащині.

Перспективним планом затверджено 159 територіальних громад, які мають з’явитися в Україні. Однак, на переконання Юрія Ганущука, лише близько ста з них будуть перспективними та фінансово стійкими. Це пов’язано з тим, що населені пункти об’єднуються не враховуючи наявності у майбутній новоутвореній громаді необхідних ресурсів для її розвитку та повноцінної роботи.

Близько десятка утворених громад входитимуть до складу повітів. Їх за попередніми підрахунками в Україні має виникнути в межах сотні. Повіти за своїми функціями замінятимуть вже звичні нам райони, яких нині в Україні 490. Експерт зазначив, противники реформи з децентралізації маніпулюють тим, що населенню буде важко вирішувати свої проблемні питання, адже доведеться долати чималий шлях до повіту, яких в області буде три чи чотири.

???????????????????????????????– Усі повноваження району чи міста обласного значення виконуватиме громада нехай то оформлення соціальних виплат чи послуги паспортного столу. Саме тут будуть сконцентровані повноваження, ресурси та відповідальність – необхідні складові ефективної влади, – говорить Юрій Ганущак. – Слідкуватимуть за дотриманням законів в громадах та повітах префекти. Залежно від кількості повітів в області буде три-п’ять префектів. Упорядник з центральному повіті одночасно буде й упорядником області.

Префекти у першу чергу стежитимуть за дотриманням законів України, приміром, радою громади та координуватиме її діяльність. Саме він має слідкувати за виконання прийнятих Урядом актів на місцях або ж оскаржувати їх у Кабміні, якщо прийнятий документ не якісний.

– Вибиратимуть старост, раду громади та її голову. Префекта ж призначатиме Президент з подачі Уряду відповідно до встановлених законом норм з набраного кадрового резерву. Це має бути службовець високого класу, який пройшов відповідний вишкіл та виграв кваліфікаційні змагання, – певен Юрій Ганущак. – Кожні три роки префектів переміщуватимуть в інший повіт, або той лишався незалежним від місцевих еліт.

Законодавча база реформи вже готова. Мають бути ухвалені лише зміни до Конституції України та законопроекти «Про місцеве самоврядування», «Про місцеві органи виконавчої влади» та «Про адміністративно територіальний устрій». Однак, на думку народного депутата України першого скликання, старшого консультанта програми РАДА Володимира Крижанівського, не зважаючи на необхідність прийняття змін до Конституції в питаннях зміни територіального устрою, їх необхідно ретельно обдумати та виважити.

крижанiвс_кий– Президент проти прийняття будь-яких змін до Конституції, поки не будуть виконані певні моменти Мінських угод, – зазначив Володимир Крижанівський. – Особливий статус Донбасу в складі України змінами до Основного Закону не передбачений. Йдеться лише про можливість запровадження функціонування місцевого самоврядування в Донецькій та Луганській областях з певними особливостями, що регулюватимуться окремим законом.

 

Стрічка новин